Hudobník Michal Polák dokáže na gitare divy: Dostal pozvánku na prestížne podujatie v USA

Michal cvičí na gitare každý deň (Zdroj: Osobný archív Michala Poláka)

#Michal Polák patrí medzi mladú generáciu slovenských hudobníkov. Jeho štýl je pestrý, tvorí ho mozaika free jazzu, rocku, metalu, world music, blues či funky. Má za sebou desiatky koncertov, vystúpení, spoluprác a projektov.

Okrem toho, že svoje hudobné skúsenosti posúva svojim študentom, ho čaká v hudobnom živote veľká vec. Účasť na prestížnom podujatí NAMM v USA je pre neho veľkou vecou, na ktorú sa už teraz svedomito pripravuje

Ako by si sám seba predstavil čitateľom, ktorí ťa nepoznajú?
Som hudobník a učiteľ hudby. Venujem sa gitarovej inštrumentálnej artrockovej hudbe.  Ide o hudobný smer, ktorý vybočuje z hlavného prúdu. Nie je jednoduché ho presne definovať. Často je založený na individuálnom prístupe interpreta. Prelínajú sa v ňom prvky klasickej hudby, rocku a mnoho ďalších smerov. Fúzie hudobných štýlov, návrat ku klasickej hudbe, prevedenie v rockovom štýle a experimentovanie so zvukom – to je to, čo sa mi páči.

Michal sa venuje art rocku (Zdroj: Osobný archív Michala Poláka)

Čo pre teba znamená hudba?
Hudba je prístavom zabíjajúcim smútok a mažúcim starosti. Loďou, ktorá kolíše dušu. Je ako maliar, ktorý dáva bezfarebnému svetu farby.

Prečo si si vybral práve gitaru? Alebo hráš aj na inom hudobnom nástroji?
Pre mňa je elektrická gitara opus magnum nástroj s obrovskou dynamikou, ktorý sa dá kombinovať s gitarovými efektmi. Vďaka tomu viem experimentovať s nekonečnou škálou zvukov. Tento nástroj otvára nové a nové možnosti, je to hotová alchýmia – vie byť drsný, hlasný, čistý a jemný. Popri tom hrám ešte na klavír.

Nahrávaš ukážky na gitarách a gitarových pedáloch z celého sveta. Prečo je toto pre teba ako hudobníka zaujímavé?
Každá gitara alebo pedál má svoj príbeh – vznikli v rôznom období, v rôznych kútoch sveta. Som jeden z tých gitaristov, ktorý je posadnutý nástrojmi, zariadeniami a efektami.

Vždy hľadám nejaké nové zvukové možnosti, ktoré sa dobre dopĺňajú, neustále aktualizácie prinášajú vždy nové zvukové možnosti. Ja pracujem rád a hľadám spôsoby, ako ich využiť v mojej hudbe a tvorbe. Za seba môžem povedať, že to je naozaj budúcnosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Ochutnali sme arašidové oblátky: Stoja tie najznámejšie za plný počet bodov?

O aké ukážky ide? Je to aj tvoja vlastná tvorba, alebo hráš výlučne skladby iných interpretov?
Nahrávam krátke zvukové ukážky na svoje sociálne siete. Ide o moju tvorbu, ale tiež aj o známe ikonické  gitarové sóla, ktoré prezentujem vo svojej úprave s použitím rôznych gitár alebo gitarových pedálov.

Gitara je Michalov obľúbený hudobný nástroj (Zdroj: Osobný archív Michala Poláka)

Akému hudobnému štýlu sa venuješ?
Môj hudobný štýl vyšiel z pokusu napodobňovať hudobné vzory a z hľadania vlastných spôsobov hry. Tento prístup ku gitare vyústil do originálneho štýlu, ktorý vykazuje oduševnený nádych, oživený vášňou a temperovaným živým citom pre lyriku.

Kto je tvoj hudobný vzor, ktorý ťa po umeleckej stránke najviac vyformoval?
Mám viacero hudobných vzorov, ako sú Yngwie Malmsteen alebo Vinnie Moore. Vedia hrať veľmi dlhé a zložité sóla.

Za najväčší hudobný skvost však považujem hudobníka Guthrieho Ghovana. Skvelý rockový tón kombinovaný so správnym feelingom. Vie improvizovať v jednom akorde tak, že to nie je fádne, a stále je to zaujímavé a zmysluplné. Keď sa pozeráte na jeho hranie, vidíte ľahkosť, samozrejmosť, hravosť a plynulosť, ktorá pôsobí tak, akoby nebolo nič jednoduchšie než hrať. Je to jednoducho génius.

Na tvojom Instagrame vidíme, že hráš na rôznych typoch gitár. Ktorá je tvoja srdcovka a na ktorej sa ti hralo najťažšie?
Najradšej mám gitary typu stratocaster. Sú to snáď najznámejšie elektrické gitary na svete. Ich elegantné tvarované telo a dvojitý výrez z nich robia jednu z najkomfortnejších a najhrateľnejších gitár všetkých čias.

Zároveň sú schopné produkovať širokú škálu zvukov, od čistých „twangov“ až po mäkké tóny. Univerzálna gitara na všetko. Všetky veci sa menia na modernejšie, telefóny či autá, no stratocaster zostáva stále rovnaký.

Michala nájdeš aj na Instagrame (Zdroj: Osobný archív Michala Poláka)

Ako vyzerá taký bežný deň v živote muzikanta?
Snažím sa cvičiť každý deň a nájsť si na to čas. Dosť sa venujem nahrávaniu, experimentujem so zvukom a snažím sa zlepšovať svoje skills. Keď sa do toho človek ponorí, už to nemá konca-

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sigma muži ako dokonalí samci tejto doby? Možno si ním aj ty, poď to zistiť!

Okrem toho pracujem na umeleckej škole Arsakademy, kde učím hrať deti na gitare a klavíri. Práca s deťmi ma baví, ale len so žiakmi, ktorí cvičia.  Niekedy som si myslel, že byť učiteľom znamená len vzdelávať.

Ale čím dlhšie učím, zisťujem, že dôležité je nielen naučiť, ale hlavne ich počúvať. Som rád, keď rozprávajú, spievajú, keď sa smejú, alebo dokonca rozprávajú vtipy. Vidím ich rásť, pri nich sa človek smeje, aj smúti.

Veľmi radi s priateľkou Andrejkou cestujeme. Na svete je veľa krásnych miest, ktoré stoja za návštevu a život je príliš krátky na to, aby človek videl všetko, čo za to stojí. Preto sa držíme toho, že správna príležitosť vycestovať je práve teraz.

Organizuješ letné workshopy a dielne pre študentov. Čo bolo vlastne impulzom venovať sa aj takýmto aktivitám?
Študent sa v klasickej výučbe musí podstate memorovať, čo učiteľ od neho chce, aby vedel. Ak to vie, stačí prísť na skúšku a tam zopakovať požadovaný obsah. Problém je, že takto nadobudnuté učivo po krátkom čase zabudne. Vedomosti skôr namemorované, ako pochopené sa tak stanú nepoužiteľnými v praxi.

Poučky alebo definície sa dajú vždy vygoogliť. Workshopy sústreďujú hlavnú časť štúdia na prax. Ide o technicky orientovanú výuku hrania a riešenie technických problémov prostredníctvom nástroja. Najbližší workshop pripravujeme na leto 2024, radi ťa na ňom uvidíme.

Jeho vášňou je aj cestovanie (Zdroj: Osobný archív Michala Poláka)

Za zmienku stojí aj špecialita v tvojom hudobnom svete v podobe recyklovaných pedálov z 3D tlačiarne, ktoré pri tvorbe používaš… Prezradíš nám o tom niečo viac?
Black Kat Devices sú gitarové pedále vyrobené pomocou 3D tlačiarne, čo sa premieta do ľahkosti napriek tomu, že ide o pomerne robustné pedále – a takmer s neobmedzenými možnosťami prispôsobenia. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľubomíra už 5 rokov žije v Hurghade: Ženy mi posielajú screenshoty konverzácií s egyptskými mužmi

Francesco Cremonese je zakladateľ Black kat device. Je to mladý podnikateľ nadšený pre hudbu a hudobné nástroje, ktorý vkročil do obrovského sveta efektov s rozhodne originálnym prístupom, počnúc výrobnými metódami samotných stompboxov.

Výhod je mnoho: vytvárajú veľmi malé a ľahké efekty, no zároveň sú odolné. Tiež si ich môžem navrhnúť, ako sa mi páči, bez akýchkoľvek obmedzení. Netreba podceňovať ani to, že väčšina efektov je vyrobená z recyklovaných a obnoviteľných zdrojov, teda nie sú plastové.

Dostal si aj pozvánku od NAMM, čo je v hudobnej brandži veľká vec. Priblížiš nám trochu, o čo vlastne ide a prečo ide o výnimočnú udalosť?
NAMM Show je každoročná udalosť v Spojených štátoch, ktorú organizuje Národná asociácia obchodníkov s hudbou. Tá ju opisuje ako „najväčšie pódium v ​​tomto odvetví, ktoré spája globálne komunity hudobných, zvukových a zábavných technológií“. Budem tam prezentovať gitary a gitarové pedále od európskych výrobcov. 

Kde ťa môžu ľudia vidieť naživo?
Treba sledovať moje sociálne siete, kde dávam v predstihu informácie o tom, kde a kedy sa objavím. Vystúpení je naozaj dosť, príležitosť prísť sa pozrieť na moju tvorbu sa určite nájde.

Michalovo majstrovstvo na gitare (Zdroj: Osobný archív Michala Poláka)

Mávaš pred koncertmi trému?
Pred každým vystúpením mám trému, je to prirodzené a pre dobrý výkon je potrebné určité napätie. V takýchto situáciách to slúži ako motor, ktorý ťa tlačí vpred. Ale ak jej je príliš veľa, môže to mať negatívny vplyv na výkon. Vtedy treba mať zvládnuté rôzne dychové cvičenia, vizualizáciu, relaxačné a aktivačné techniky.

Je to vlastne mentálny tréning, ktorý sa nesnaží úzkosť potlačiť, ale naučiť sa ju zvládať. Druhou zbraňou je dôkladná príprava. Keď si uvedomím, že program ovládam, dodá mi to potrebné sebavedomie.

Aké sú tvoje hudobné plány do budúcnosti?
Budem sa pripravovať na NAMM, musím si pripraviť inštrumentálny repertoár a veľmi veľa cvičiť . Nahrávam inštrumentálny album, ktorý bude súborom hudobných nápadov a menších skladieb, ktoré na seba nadväzujú, ale odlišujú sa od seba použitými zvukmi a kompozičným spracovaním.

Samozrejme, hrať a vzdelávať sa, či už po hudobnej alebo technickej stránke a nadobudnuté vedomosti posúvať ďalej mojim študentom a priaznivcom gitarovej inštrumentálnej hudbe.

 Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame