Dušan je odborník na kryptomeny, vzdelávať chce aj deti: Bitcoin buď padne na nulu, alebo porastie do astronomických výšin

Dušan Matuška

Dušan Matuška sa v sfére kryptomien cíti slobodný (Zdroj: Kristian Kóňa)

#Dušan Matuška sa bitcoinu venuje profesionálne už 4 roky. V rozhovore ti prezradí, prečo chystá učebnicu o bitcoine pre deti, či má bitcoin ambíciu narásť na státisíce a prečo v kryptomenách tak skoro za kávu nezaplatíme.

Čím si ťa kryptosvet a špeciálne bitcoin získali?

Vždy mi bola blízka hodnota slobody. Vždy som inklinoval k podnikaniu a mojou vášňou je jachting, čo je stelesnením slobody na vode. Tiež ma fascinovali technológie, budúcnosť a matematika. V bitcoine som našiel prienik všetkých týchto tém. Pozerám sa naň do veľkej miery filozoficky. Je to podľa mňa nástroj, ktorý dokáže priniesť spravodlivosť do peňažného sveta a moc nad peniazmi vrátiť do rúk ľuďom. Má ašpiráciu na odluku peňazí od štátu. Tak ako to bolo napríklad s cirkvou.

Zrazu zisťujeme, že vďaka algoritmom a kryptografii nám peniaze vedia fungovať bezpečnejšie, predvídateľnejšie, rýchlejšie, globálne a za nízke náklady. Zisťujeme, že nepotrebujeme mať v strede nejakého prostredníka, ktorý má kľúče od miešačky na to, aby sme mohli presúvať bezpečne hodnotu do celého sveta. Tieto aspekty bitcoinu ma fascinujú.

Ako dlho sa bitcoinu venuješ?

V roku 2017 som mal o bitcoine prvú verejnú prednášku. Rozhodnutie pustiť sa do vzdelávania na profesionálnej úrovni som urobil niekedy v roku 2019.

Čo je najväčší mýtus, ktorý kryptomeny sprevádza?   

Asi ten, že je to celé pyramída. V pyramíde musia noví členovia platiť „vstupné“ ľuďom, ktorí ich do systému dostali. Čím viac ľudí máš pod sebou, tým väčšia provízia. Často tam neexistuje žiaden reálny produkt ani služba a zakladateľ vie systém vypnúť a s peniazmi odísť. Pri bitcoine to neplatí.

Aby ste získali bitcoin, nepotrebujete kupovať žiaden investičný balíček. Z nových ľudí nedostávate žiadne provízie — čo však neplatí pre mnohé pochybné krypto firmy na Slovensku, ktoré na tejto pyramídovej schéme fungujú. Zakladateľ bitcoinu, ak teda ešte vôbec žije, tiež nič nedostáva a projekt vypnúť nevie. Dá sa to jednoducho overiť. V zdrojovom kóde bitcoinu neexistujú žiadne zadné dvierka alebo červené tlačidlo na vypnutie. Bitcoin je jeden z najauditovanejších protokolov a otvorených zdrojových kódov na svete.

Pre základné školy chystáš aktuálne učebnicu Bitcoinové peniaze. O čo presne ide?

Minulý rok som dostal otázku, či nepoznám nejaký dobrý materiál o bitcoine pre deti. Deti sa v školách pýtajú, čo to ten bitcoin je a učitelia im nevedia odpovedať. Tak som sa pustil do hľadania a dostal som tip na anglickú knihu Bitcoin Money. Tá jednoducho objasňuje, prečo vôbec bitcoin vznikol. Nejde do technických detailov, skôr poukazuje na to, ako sa peniaze vyvíjali v čase.

Vzdelanie o kryptomenách by chcel Dušan dostať aj na základné školy (Zdroj: Kristian Kóňa)

Povedal som si, že by si ju mali prečítať aj deti na Slovensku, aby im kniha ukázala zmysel nových peňazí. Pripravil som slovenský preklad, kontaktoval autora, kúpil autorské práva a aktuálne na StartLabe beží crowdfundingová kampaň, kde možno vydanie knižky podporiť a zasponzorovať knihy do škôl. Okrem knižky bude k dispozícii aj metodológia pre učiteľov, ako s knižkou pracovať, a edukácia učiteľov o bitcoine. Pripravujeme aj platformu, kde učitelia nájdu všetko potrebné k práci s knihou. Záznamy z webinárov, metodológiu a ďalšie tipy, ale aj online prednášky pre deti.

Nechýba na slovenskom trhu aj učebnica Bitcoinové peniaze pre dospelých?

Zišla by sa veru. Avšak myslím si, že aj tento jednoduchý detský príbeh môže dospelému čitateľovi pozmeniť nazeranie na bitcoin a podnietiť ho k ďalšiemu štúdiu. Zároveň je k dispozícii česká kniha od Dominika Stroukala „Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti“, ktorá čitateľa pekne prevedie ako ekonomickými, tak technickými základmi.

O platení v kryptomenách v bežných obchodoch sa hovorí už roky, v Európe veľký pohyb zatiaľ nevidno. Čím to je?

Masovú adopciu v rámci platenia v najbližších rokoch nečakajme. Greshamov zákon hovorí o tom, že ľudia budú tie „lepšie“ peniaze držať a sporiť. Tie „horšie“ mínať a zbavovať sa ich. Preto je dnes bitcoin prevažne nástroj na sporenie a uloženie hodnoty. Podľa mnohých bude jeho zhodnotenie ešte výrazné. Ľudia ho chcú radšej držať ako míňať. A tie štátne peniaze, ktoré neustále strácajú hodnotu? Tých sa ľudia zbavia ako prvých.

Keďže teda nie je tlak na platenie bitcoinom, obchodníci nie sú motivovaní zavádzať platobné terminály. Veci by sa zmenili, ak by zamestnávatelia začali ľudí v bitcoine platiť. Je to taký uzavretý cyklus ekonomiky, ktorý niekto musí začať.

Pôsobíš ako bitcoin lektor, kryptomien sú však tisíce. O ktorých sa dnes hovorí najviac?

Každý rok sa hovorí o iných. Alternatívne meny považujem za odbočku od zámeru decentralizácie financií a často za slepú uličku. Niektorým sa darí presadiť sa na istý čas, ale často im chýbajú kľúčové prvky ako decentralizácia alebo bezpečnosť. Keď treba, tak zmienim len jednu, a to Monero. Je to anonymná kryptomena, ktorá aktuálne plní úlohu digitálnej hotovosti lepšie ako bitcoin, držať v nej peniaze však dlhodobo neodporúčam. Je skôr vhodná na lacné a anonymné transakcie. Samozrejme, toto nie je investičná rada.

Aký servis poskytuješ svojim zákazníkom?

Prevažne súkromné konzultácie pre nováčikov. Pomáham ľuďom bezpečne a časovo efektívne vstúpiť do sveta kryptomien. Hlavne takým, ktorí nie sú úplne technicky zdatní alebo nemajú čas venovať 50 hodín samoštúdiu. Pomáham im vyhnúť sa zbytočným a drahým začiatočníckym chybám, neprísť v úvode o peniaze a ochrániť si majetok a finančné súkromie. Väčšinou ide o 3-hodinový tréning Bitcoin Masterclass. Robím ho osobne aj online a väčšinou na 2 sedenia. Záujemcom ponúkam aj 30-minútové úvodné stretnutie zdarma.

Cena bitcoinu by sa v budúcnosti mohla vyšplhať nad 500 000 dolárov. Je to strop alebo podľa teba porastie ešte viac?

Bitcoin buď padne na nulu alebo bude nasávať kapitál neustále. Ak sa objaví zraniteľnosť v samotnom protokole alebo v matematike poháňajúcej bitcoin, čo je podľa mňa už dnes vysoko nepravdepodobné, môže stratiť dôveru a zlyhať. Ak však zvládne odolávať útokom vlád a inštitúcií, bude do seba neustále nasávať kapitál z iných typov aktív a rásť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame