„JBMNT“. Skladba, ktorá nemá dodnes obdoby (Reminder)

Prinášame vám ďalší diel našej pravidelnej rubriky REMINDER, v ktorej sa venujeme starším či mladším skladbám slovenského a českého rapového sveta, ktorým sa svojho času buď nedostalo toľko priestoru, ako by si zaslúžili, respektíve naopak, boli tak dobré, že je na mieste, aby sme o nich písali aj v roku 2021. V aktuálnej časti bude reč o tracku „JBMNT“, ktorý, keby chceme k niečomu prirovnať, nedokázali by sme to, pretože sa jedná o tak jedinečný song, že nemá dodnes obdoby. A práve preto je na mieste, aby sme sa k nemu dnes vrátili.

Písal sa rok 2013, keď uzrel svetlo sveta album NAVŽDY, ktorý pripravila skupina Kontrafakt. Dodnes, keď prebiehajú debaty rôznych rapových priaznivcov, sa práve tento album označuje za najlepší v histórii českého a slovenského rapu. Ktovie, či niekedy príde CD, ktoré bude obsahovať toľko definičných skladieb a bude mať také čísla, ako malo práve Navždy. Rozhodne to nemožno vylúčiť, ale v tom istom čase, aj po približne ôsmich rokoch, musíme konštatovať, že Navždy je tak silný album, že si právom zaslúži prívlastok legendárny.

Na tomto CD sú songy ako „Keď jazdíme my“, „O5S5“, „V mojom svete“ či „Podzemie“, všetky sú tak prepracované, že ľudia si ich, ľudovo povedané, idú dodnes, čo potvrdzujú aj stále zvyšujúce sa čísla views na videoplatforme YouTube. A jedným z trackov, ktoré sa na ikonickom albume objavili je aj „JBMNT“. K dnešnému dňu má táto skladba na YouTube viac ako 17 miliónov views, čo je číslo, ktoré rozhodne treba brať do úvahy.

Videoklip je jedinečný, uletený, šialený, zábavný a množstvo ďalších prídavných mien. Ego v drese hokejového klubu z Piešťan, chalani na čerpacej stanici, kde si robia, čo chcú, rozbíjanie auta, prepracované prechody kamery, množstvo menších dejových línií a samozrejme Rytmus, ktorý nesmie chýbať. Keby analyzujeme samotný videoklip, bolo by to poriadne na dlho. Každopádne, toto sa chalanom z Kontrafaktu podarilo parádnym spôsobom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si aj ty bojovník s odvahou? Suvereno je späť a varí album!

A čo samotný song? Uff, čo vôbec dodať, „JBMNT“ má v sebe takú energiu, že keď to začne hrať na party aj po takmer dekáde, všetkých prítomných to dostane do varu. A čo je ešte cennejšie, všetci vedia text, i keď budú tvrdiť, že nie. Celkovo, album Navždy sa stal vo veľkej miere jedinečný tým, že ľudia si osvojili texty a dostali sa im pod kožu, i keď možno neboli primárnymi priaznivcami rapu alebo Kontrafaktu.

Lyricky môžeme tiež konštatovať, že „JBMNT“ je inde ako skladby obdobia rokov 2013 a 2014, a teda doby, kedy bol tento song aktuálny. Ego skúša rôzne prvky, ktoré vtedy ešte neboli zaužívané, ako napríklad kombináciu slabík, kde v jednej slohe rapuje čisto dvojslabičné slová, Rytmus zas strieda tempo a pracuje s flowom. Sú to možno naoko maličkosti, na ktoré keď sa zameráte, oceníte, čo chalani z KF v tomto prípade dokázali. A k tomu môžeme pripočítať hudbu od Maiky Beatza, ktorý, nielen v tomto prípade, jasne dokázal, že patrí vo svojom odvetví medzi jednoznačne najlepších interpretov.

Ja na miestne napísať, že „JBMNT“ si vypočuli zrejme všetci priaznivci slovenského rapu, aj keď samozrejme, našli sa ľudia, ktorým sa tento song nepáčil. Koniec koncov, zrejme neexistuje skladba, ktorá sa páči sto percent poslucháčom. Ak áno, pokojne nám o nej dajte vedieť.

Photo credits: „JBMNT“, YouTube

Odporúčame