Rebríček 30 najlepších superhrdinských filmov: Čo by si okrem Iron Mana, Avengerov či Batmana mal ešte vidieť?

Film Watchmen režiséra Zacka Snydera

Film Watchmen režiséra Zacka Snydera (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Superhrdinovia sa dnes stávajú najnavštevovanejšími postavami v kinosálach. A prečo nie? Bojujú proti zlu, chránia Zem, vyzerajú super a oddýchneme si pri nich v klimatizovanom multiplexe. Aj keď v našom rebríčku 30 najlepších superhrdinských filmov nájdeš aj známe marvelovky či kúsky z DC sveta, máme pre teba aj pár skrytých klenotov, o ktorých si zrejme nevedel. Dali sme si však pravidlo, že každý superhrdina alebo každá tímovka môže byť v rebríčku spomenutá len raz. Ktorý z filmov máš najradšej?


Rebríček 30 najlepších detektívnych filmov: Koľko prípadov si už vyriešil a koľko na teba ešte len čaká?


Watchmen (2009)

V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna a hrozí nukleárny stret svetových veľmocí. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach. Za priateľovou smrťou vidí rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov.

Vrana (1994)

Vo svojom byte boli skupinou násilníkov zabití muž a žena. Shelly bola znásilnená a zabitá, na následky čoho za pár hodín zomrela. Eric bol dobodaný a vyhodený von oknom, zomrel hneď na mieste. Rok po tejto udalosti sa však Eric prebúdza z hrobu, ide do svojho bývalého bytu a prisahá, že sa za smrť Shelly pomstí.

Temný rytier (2008)

Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana. Na scéne sa však objavuje nový zločinec, ktorý zrejme nemá medze. Hovorí si Joker a uvrhne mesto do nového chaosu, pretože je schopný prekročiť akúkoľvek čiaru.

Blade (1998)

Keď bola Bladeova matka počas tehotenstva napadnutá upírmi, netušila, že predá svojmu synovi špeciálny dar. Všetky dobré upírske vlastnosti spolu s ľudskými vlastnosťami sa skĺbili do jeho osobnosti. Ako Blade vyrástol, rozhodol sa pomstiť smrť svojej matky. Upíri, ktorí chcú preniknúť medzi všetky organizácie, potrebujú Bladeovu špeciálnu krvnú skupinu, aby mohli prevziať vládu nad celým ľudstvom

Shang-Chi a legenda o desiatich prsteňoch (2021)

Nedávna akčná marvelovka prináša príbeh postavy Shang-Chi. Ten musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fázy Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák – postava Mandarína.


Rebríček 30 najlepších LGBT filmov: Na zoznam sa prepracovali staršie kontroverzné snímky aj hit posledných rokov!


Strážcovia galaxie (2014)

Dobrodruh Peter Quill, prezývaný Star Lord, sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi, ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby so svojimi novými priateľmi dobyvateľa zastavil a zničil.

Rodinka úžasných (2004)

Bob, známy ako Pán Úžasný, býval jedným z najväčších svetových superhrdinov a zachraňovanie sveta bolo jeho denným chlebíčkom. Svoj superoblek musel zavesiť na klinec pred pätnástimi rokmi. Teraz pracuje ako odhadca škôd pre poisťovňu a bojuje s nudou a rastúcim bruchom. So svojou manželkou a tromi deťmi sa pokúšajú žiť normálny život. Jeho chvíľa prichádza, keď ho tajomný kontakt vyšle na vzdialený ostrov s tajným poslaním.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Veľký predsvadobný HOROSKOP na september: Ako by mali vyzerať tvoje perfektné zásnuby?

X-Men: Budúca minulosť (2014)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie v budúcnosti vedie do minulosti.

Robocop (1987)

V Detroite riadi a financuje políciu všemocná firma OCP. Pri zásahu proti gangu Clarencea Boddickera padne policajt Alex do rúk gangstrov, ktorí ho nemilosrdne rozstrieľajú. Lekári však zachránia jeho mozog a OCP uskutoční dlho pripravovaný plán – vytvoriť policajného kyborga, robota s ľudským mozgom a tvárou. Alex je pripravený na pomstu.

Captain America: Zimný vojak (2016)

Po udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers utiahol do ústrania a pokojne žije vo Washingtone. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok.


Rebríček 30 najnechutnejších filmov všetkých čias: Tieto len tak ľahko nedopozeráš!


V ako vendeta (2006)

Veľká Británia je v blízkej budúcnosti desivým totalitným štátom, v ktorom sú slová, ako mier, sloboda, názor či voľba, celkom neznáme. Mladučká Evey, ktorá pochádza z robotníckej triedy, sa nad svojimi pomermi nikdy veľmi nezamýšľala, pretože nič iné nepoznala. To sa zmenilo v momente, keď do jej života významne zasiahol tajomný muž s prezývkou V a zachránil jej život. Jej záchranca verí, že dokáže priniesť lepšiu budúcnosť.

Iron Man (2008)

Tony Stark je mladý génius, miliardár, playboy a filantrop. Vyrába a dodáva technologicky najvyspelejšie zbrane pre americkú armádu. Na ceste z vydarenej prezentácie najnovšej zbrane ho na horúcej afganskej pôde unesú teroristi. Chcú, aby začal vyrábať zbrane pre nich. Vďaka svojej vynaliezavosti, výnimočnému intelektu a schopnosti improvizovať si Tony v zajatí vyrobí brnenie, ktoré mu dáva nevídané schopnosti.

Rakeťák (1991)

V roku 1938 ukradnú gangsteri raketový motor, ktorý patril slávnemu vynálezcovi. Počas úteku ho schovajú na letisku. O motor sa však zaujíma veľmi veľa ľudí, no napokon ho nájde mladý pilot Cliff. Čo si mladík počte s motorom, aby sa nedostal do rúk nepriateľov z nacistického Nemecka?

Doctor Strange (2016)

Dr. Stephen Strange je svetoznámy neurochirurg, ktorého život sa radikálne zmení po desivej autonehode, ktorá ho oberie o to najcennejšie, čo má – o schopnosť používať ruky. Keď ho tradičná medicína sklame, je nútený hľadať pomoc na neobyčajnom mieste. Mystickom. Rýchlo však zistí, že toto miesto nie je len uzdravovacím centrom, ale tiež základňou pre boj s neviditeľnými temnými silami, ktoré chcú zničiť náš svet.

Hellboy (2004)

Alternatívny koniec druhej svetovej vojny. Nemci otvárajú portál do dimenzie, odkiaľ začnú na Zem prichádzať netvory. Jedného z nich sa ujme doktor Bruttenholm a vychová ho ako vlastného syna. Nezvyčajná červená pokožka, odrezané rohy a kamenná päsť však čoskoro začnú na seba upozorňovať a priťahovať jeden problém za druhým.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vínny bar NUDA: Nájdeš tu dobrú partiu na pokec aj dekadentnú Nudacciu - nuda tu rozhodne nehrozí

Spider-Man: Paralelné svety (2018)

Nosiť modro-červenú masku nikdy nebolo nebezpečnejšie. Po tom, čo tínedžera Milesa Moralesa pohryzie rádioaktívny pavúk, musí sa naučiť, ako sa stať Spider-Manom. Pomôže mu v tom Peter Parker a ďalší pavúčí hrdinovia, ktorých diabolský Kingpin preniesol z iných dimenzií. Podarí sa im Kingpina zastaviť skôr, než Brooklyn zhltne čierna diera?

Swamp Thing (1982)

Doktor Alec si prešiel hroznou zmenou. Ako obeť desivej chemickej nehody sa stal mutantom, ktorý musí opustiť spoločnosť a je odsúdený žiť v slizkých močiaroch. Jeho jediným hnacím motorom je pomsta. Keď sa napokon stretne s diabolským maniakom, ktorý je za jeho stav zodpovedný, začne sa boj na život a na smrť.

Wonder Woman (2017)

Princezná Diana vyrastá v chránenom ostrovnom raji medzi samými ženami. Jedného dňa však pokoj naruší pilot Steve. Povie Diane o vojne, ktorá zúri vo svete tam vonku. Princezná nechce len nečinne sedieť a spoločne so Stevnom sa vydá do sveta, aby čelila nástrahám a postavila sa pradávnemu bohu vojny Aresovi.

Deadpool (2016)

Predtým, ako sa stal Deadpoolom, bol Wade Wilson členom špeciálnych jednotiek. Keď mu lekári diagnostikovali pokročilé štádium rakoviny, podrobil sa experimentálnej liečbe v rámci programu Weapon X, známeho a populárneho predovšetkým medzi x-menovskými mutantmi. Vďaka tomu sa Wade zbavil rakoviny a nielenže prežil, ale ako bonus získal schopnosť rýchleho uzdravovania.

Kick-Ass (2010)

Tínedžer Dave nevyniká žiadnymi mimoriadnymi schopnosťami. Žije priemerným životom stredoškoláka. Popoludnia trávi pofľakovaním sa s nudiacou sa partiou. Jediné, čo ho naozaj baví, sú komiksy. Tie ho privedú k jedinečnému nápadu – stať sa superhrdinom a pomáhať ostatným ľuďom. Bohužiaľ mu k tomu chýba istá drobnosť, ktorá je pre každého hrdinu tým najdôležitejším – výnimočné schopnosti.


Rebríček 30 najlepších oscarových filmov všetkých čias: Tento výber presvedčí aj najnáročnejších divákov


Unbreakable (2000)

Davidovo manželstvo prechádza krízou a nie je na tom psychicky najlepšie. Napriek tomu má šťastie, pretože ako jediný prežil haváriu vlaku. Preberie sa v nemocnici a zistí, že pri zrážke zomrelo takmer dvesto ľudí. Pátranie po tajnom odkaze na jeho nočnom stolíku ho dovedie k majiteľovi komiksového obchodu Elijahovi, ktorý je presvedčený, že David nie je obyčajný človek.

Avengers (2012)

Na Zem sa zniesol Thorov nevlastný brat, neľútostný zločinec Loki, ktorý chce ovládnuť nebeskú ríšu bohov Asgard a zničiť ľudstvo. Jedine Avengers ho môžu zastaviť, ak rozumne spoja svoje sily. Samoľúbi superhrdinovia však majú rozdielne nátury a chvíľu potrvá, kým zladia svoje egá, silu a inteligenciu, lebo inak než tímovou prácou nemôžu poraziť mocného nadpozemského nepriateľa, ktorý sa spriahol s najtemnejšími silami.

The Suicide Squad (2021)

Belle Reve je väznica s najvyššou mierou úmrtnosti v Spojených štátoch a práve tu sú držaní najhorší superzloduchovia komiksového sveta. Urobia čokoľvek, aby sa dostali von, dokonca sú ochotní stať sa členmi supertajnej a supertemnej operácie, v ktorej budú musieť na chvíľu prejsť na správnu stranu zákona. Keď ich vysadia na nepriateľmi obsadenom ostrove s úlohou „nájsť a zničiť“, bude mať plukovník Rick Flag čo robiť, aby skupinu udržal pohromade.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najkrajšie túry na Západnom Slovensku: Okolie Bratislavy si zamiluješ, trasy zvládneš za pár hodín

Big Hero 6 (2014)

Vďaka svojmu skvelému bratovi Tadašimu sa zázračný japonský tínedžer Hiro naučil využívať svoje geniálne technické nadanie. Spoločnosť mu robia rovnako nadaní kamaráti. Keď ich mesto San Fransokyo postihnú ničivé udalosti, Hiro sa rozhodne vypátrať príčiny skazy, odhaliť nebezpečné sprisahanie a poraziť zločincov v jeho pozadí. Na pomoc si vezme aj verného robot Baymaxa.

Čierny Panter (2018)

Bojovník T’Challa sa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa dávny nepriateľ, a tak musí T’Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Čierny Panter využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet.


Rebríček 30 najlepších filmov minulého roka: Videl si všetky, alebo ich pridáš na zoznam?


Superman (1978)

Superman je nadčlovek, ktorý lieta nad krajinou v neodmysliteľnom úbore a bojuje proti zlu. Film nám vykresľuje jeho príchod z planéty Kryptón, mladosť a nakoniec aj dobrodružstvá v Metropolise. Z mnohých filmových adaptácií známeho superhrdinu sme vybrali snímku s Christopherom Reeveom v hlavnej úlohe.

Scott Pilgrim proti zvyšku sveta (2010)

Scott nikdy nemal problém s balením dievčat. Naopak, ďaleko ťažšie bolo sa ich zbaviť. Čoskoro zisťuje, že jeho vysnívané dievča má veľmi neobvyklé bremeno – podlý spolok bývalých partnerov, ktorí ovládajú jej milostný život a urobia čokoľvek, aby odstránili každého nového nápadníka. V snahe získať právo na svoju lásku ich Scott bude musieť všetkých zničiť skôr, ako oni zničia jeho.

Logan (2017)

Wolverine sa vracia, ale nie je v dokonalej kondícii. Jeho schopnosť uzdravovania pomaly vyprcháva. Navyše je na všetko skoro sám. Z X-Menov prežíva ešte Charles Xavier, známy tiež ako Profesor X, ktorý je ale vážne chorý. Spoločne sa ukrývajú v opustenej továrni na americko-mexickej hranici. Ich utajenie skončí, keď sa objaví Laura, dievča, ktoré vyniká rovnakými schopnosťami ako Wolverine a v pätách má navyše prenasledovateľov, ktorí sa jej snažia zmocniť.

Liga spravodlivosti Zacka Snydera (2021)

Batman vie, že na svet sa valí hrozba nevídaných rozmerov. Spojí sily s Womer Woman a spoločne musia poskladať Ligu superhrdinov, aby mocného nepriateľa porazili. Superman je však mŕtvy a bez neho nebude možné zastaviť šíriace sa zlo. Snyderov Cut má štyri hodiny, ale to by ťa nemalo odradiť, aby si si snímku pozrel.

Dredd (2012)

Zem, nie príliš vzdialená budúcnosť. Mega City One je gigantická metropola v polorozpadnutom srdci zvyškov toho, čo kedysi bývalo Amerikou. Jej poväčšine drogovo závislí obyvatelia príšerne trpia, jedného po druhom totiž kosí nová droga, ktorá dokáže spomaliť vnímanie reality. Jedine Sudcovia môžu bojovať na tomto mieste všetkými dostupnými prostriedkami proti kriminalite.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD
Odporúčame