RECENZIA Orgovánové dievčatá: Kniha o II. svetovej vojne vznikala celé roky. Prekvapivý výsledok v tebe zanechá silný dojem

Mia/hashtag.sk

#Vždy ma fascinovala téma II. svetovej vojny, osobitne však toho, čím všetkým si museli prejsť väzni v koncentračných táboroch. Videla som množstvo dokumentov týkajúcich sa tejto problematiky a prečítala som snáď všetko, čo sa dalo. Keď sa mi do rúk dostala kniha Orgovánové dievčatá od autorky Marthy Hallovej Kellyovej, mala som pocit, že ma už nič nemôže prekvapiť. Avšak pútavý štýl a reálnosť, s ktorou opisuje hrôzy koncentračného tábora mi ukázali, ako veľmi som sa mýlila. Táto kniha je klenot, ktorý vyniká nad všetkými ostatnými a aj preto sa ju oplatí prečítať.

Ženský svet, odlišný od toho dnešného

Autorka si ako tému svojej prvotiny vybrala osud troch žien, Carolyne, Herty a Kaši. Hoci ide o fikciu, z veľkej miery čerpá z reálnych osudov, čo rukopisu pridáva na výpovednej hodnote. Každá kapitola je písaná z pohľadu jednej z nich. Americká dobrovoľníčka Caroline Ferridayová pracuje na francúzskom konzuláte v New Yorku. Mladú Poľku Kašu Kuśmierczykovú zas začínajúca vojna urobila predčasne dospelou. Treťou z nich je mladá nemecká lekárka Herta Oberheuserová, ktorá sa rozhodne prijať pracovnú ponuku v Ravensbrücku, ženskom koncentračnom tábore. Ani jedna to nemala v živote ľahké a všetko, čo prežili výrazne sformovalo ich charakter.

Na prvý pohľad sa zdá, že trojicu od seba geograficky i spoločensky veľmi vzdialených žien nemôže nič spojiť, no osud má s nimi svojské plány. Kaša, najmladšia z rozprávačiek, sa stáva spolu s ďalšími pokusným králikom, na ktorom doktorka Herta Oberheuserová so svojím tímom vykonáva neľudské operácie. Zaujímavý (a zároveň odvážny) je i krok autorky popísať to, čo sa deje v koncentračnom tábore aj z pohľadu nacistickej lekárky Herty. Hoci má s prácou najprv morálne a etické problémy, postupom času si vie svoje konanie zdôvodniť, pretože verí, že tak pomáha nacistickému Nemecku. Zlé sny, depresie či samovražedné myšlienky sú však dôkazom toho, že výčitky svedomia sa nedajú len tak ľahko potlačiť.

ravensbrück 04
snbi71/flickr.com

Momenty, na ktoré nezabudneš

V knihe je viacero emóciami nabitých momentov a našťastie nie sú všetky pretkané len utrpením. Jedným z nich je reakcia mladej ženy, ktorá sa dozvie, že ju v ten deň popravia (meno neprezradím :-)). To, ako sa zmieri so smrťou a rozhodne sa so zdvihnutou hlavou kráčať po „Ceste krásavíc“, ako väzenkyne označovali cestu na popravisko, svedčí o jej silnom charaktere. V knihe nie je núdza ani o ľudskosť. Tá sa prejavuje v maličkostiach a je dôkazom toho, že človek v extrémnych situáciách nestráca svoju tvár. Na druhej strane však vidieť, čo všetko sa môže stať, keď sa neobmedzená moc dostane do nesprávnych rúk.

O príbehu by sa mal dozvedieť celý svet

Samotná autorka sa písaniu knihy venovala celé roky. Študovala množstvo dokumentov a precestovala všetky významné miesta, ktoré spomína vo svojom románe. Vďaka jej úmornej práci som vôbec nenadobudla dojem, že čítam prvotinu. Skôr som mala pocit, že ide o prácu ostrieľanej autorky so svojím charakteristickým štýlom. Čo možno vytknúť, je zdĺhavosť tretej časti. Tá sa venuje práve povojnovej dobe a dej trošku stagnuje. Zároveň však máme cez autorkine opisy možnosť nazrieť do obdobia, v ktorom panovala chudoba a neistota. Ide naozaj o silný príbeh rozoberajúci skutočné udalosti. Vojna a zverstvá, ktoré sa počas nej udiali nemožno prehliadať a mal by o nich vedieť každý. Je to predsa súčasť našej histórie.

Children's Memorial, Ravensbrück

Túto knihu jednoznačne odporúčam. Myslím, že zaujme naozaj všetkých. A ak máš pocit, že tvoje dospievanie či samotná dospelosť je plná problémov, možno práve tento román ti ukáže, že môžeš byť vďačný za milión vecí. Nech už je to strecha nad hlavou, jedlo alebo samotný život.

Hodnotenie: #####

Chceš si prečítať Orgovánové dievčatá alebo inú zaujímavú knihu? Nájdi ju na bux.sk!

Odporúčame