RECENZIA Ako dobre poznáš vlastných susedov? Tajomstvá jedného domu ťa presvedčia, že každý z nás niečo skrýva

pexels.com

#Poviem to na rovinu. Ak obľubuješ slovenských autorov a hľadáš knihu, ktorá fakt stojí za to, určite siahni po románe Tajomstvá jedného domu od Zuzany Šulajovej. Jej meno ti určite bude viac než povedomé. Možno aj ty si vyrastal na jej geniálnych Džínsových denníkoch. Prvý z nich napísala, keď mala 17 rokov.

Avšak jej nový román nie je určený iba pre mládež. Je z absolútne iného súdka, v ktorom autorka bravúrne ukázala, že má čím zaujať aj dospelých.

bux.sk

Ako dobre poznáš svojich susedov?

Hlavnou dejovou líniou príbehu je vražda Ester Kumilovej. Nesympatickej, extravagantnej a extrémne hlučnej ženy, ktorej telo objavia v byte jedného (ne)obyčajného bytového domu. Susedia nemajú problém otvorene vravieť o tom, že ich potešila smrť nepríjemnej susedky, ktorá strpčovala život všetkým navôkol. Každý z nich má dôvod ju nenávidieť, no okrem nich je adeptov na páchateľa akosi viac. Synovia zavraždenej, na ktorých čaká slušné dedičstvo, súčasný partner Ester, ktorého roky ponižovala, či ex-manžel, s ktorým sa opäť začala stýkať…

Samozrejme som si na začiatku románu vytipovala svojho vraha. Postupom deja však pomaly ale isto vychádzali na povrch rôzne tajomstvá všetkých hlavných hrdinov a ja som si už tak nebola istá svojim tipom. Páčilo sa mi, že autorka sa naozaj dokázala vyhrať s postavami. Žiadna z nich (teda, okrem zavraždenej Ester, ktorá bola fakt mrcha), nebola vyslovene biela alebo čierna. Zuzane Šulajovej sa ich podarilo zachytiť naozaj ľudsky, také, aké by naozaj mohli byť, keby boli z mäsa a kostí.

Súcítila som dokonca aj s tými, ktorí sa nezachovali dvakrát férovo, pretože som chápala, že mali dôvod na svoje konanie. Pri čítaní románu sa mi v mysli stále dookola objavovala otázka: „Ako dobre poznám svojich susedov?“ Pretože človek môže žiť vedľa niekoho celé desaťročia, pričom nemusí ani len tušiť, čo za tajomstvá sa ukrývajú za dverami susedov.

Romantika, ktorá nepresahuje zdravé medze

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Táto kniha sa nezaobišla bez romantickej vsuvky, ktorá má však v knihe dôležité miesto. Tibor Dregonič, mladý a sympatický vyšetrovateľ sa zapletie s jednou z podozrivých, hoci tuší, že to môže skomplikovať celé vyšetrovanie. Aby toho nebolo málo, musí bojovať aj so svojím svedomím, keďže doma ho čaká právoplatná manželka, s ktorou si prechádza dlhodobou manželskou krízou. Romantické opisy autorke neboli cudzie, ani neprekračovali zdravé medze, ktorými by sa znížila kvalita románu. Aj romantiku, aj kriminálnu zápletku dávkovala postupne, čím držala čitateľa v strehu.

Na románe Tajomstvá jedného domu pozitívne hodnotím aj fakt, že autorka z času na čas zhrnula možné motívy všetkých podozrivých. Toto zhrnutie prišlo viac než vhod, keďže postáv je pomerne dosť a časom by sa mohli pliesť.

V anotácii knihy sa tvrdí, že ju nebudeš vedieť pustiť z ruky, a je to naozaj tak. Bojovala som s tým, či mám pokračovať v čítaní, alebo si knihu občas odložiť na neskôr. Neodolala som a čítala som každú voľnú chvíľu. Po prečítaní mi však ostalo smutno z toho, že sa tento román skončil. O pár rokov sa však určite k nemu vrátim, pretože je to kniha, ktorá si nájde čestné miesto v mojej knižnici. Ten čas s ňou stál za to.

PS: Môj tip na páchateľa nevyšiel, no možno ty budeš mať viac šťastia.

Hodnotenie: #####

Chceš si prečítať Tajomstvá jedného domu alebo inú zaujímavú knihu? Nájdi ju na bux.sk!

Odporúčame