RECENZIA Ľadové kráľovstvo 2 je vizuálne nádherným pokračovaním skvelého príbehu: Chýba mu však to najdôležitejšie

Ľadové kráľovstvo 2. Zdroj: CINEMAX

#Keď v roku 2013 prišiel do kín animovaný muzikál Ľadové kráľovstvo (Frozen), diváci nešetrili chválou a viac-menej nadpriemerne boli spokojní aj odborní recenzenti. Farebný svet, silné a sympatické postavy, ktoré si každý veľmi rýchlo zamiloval a v neposlednom rade aj množstvo piesní. Hlavne Let It Go (Von to dám) sa na jedno obdobie stalo gigantickým hitom a hrali ho dokonca aj rádiá.

Po dlhých šiestich rokoch prichádza do kín pokračovanie, ktoré bolo sprevádzané vyhláseniami, že tvorcovia sa nikam neponáhľajú hlavne preto, aby bol príbeh a vizuál vyšperkovaný do dokonalosti. Či sa to ale aj naozaj podarilo, ti prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Samozrejme bez spoilerov.

Ľadové kráľovstvo 2. Zdroj: CINEMAX

Odkrývanie tajomstiev a mágie

Oficiálna synopsa pokladá zásadnú otázku, prečo sa Elsa narodila s magickými schopnosťami? Odpoveď na ňu ju láka, no zároveň však ohrozuje jej milované kráľovstvo. Spolu s Annou, Kristoffom, Olafom a Svenom sa vydávajú na pozoruhodnú a nebezpečnú cestu. V prvom filme sa Elsa obávala, či jej schopnosti nie sú pre svet príliš mocné a nebezpečné. V Ľadovom kráľovstve 2 musí dúfať, že sú dostatočné.

VIDEO Panic! At The Disco vydávajú klip k titulnej skladbe z Ľadového kráľovstva: Vydaj sa s spolu s nimi do neznáma

Na začiatok je dôležité povedať, že vizuál sa naozaj podaril. Vidieť posun aj oproti prvému filmu, jesenná krajina je doslova magická a zábery s vodou sa už asi ani nedajú viac doviesť do dokonalosti. Po tejto stránke nemožno pokračovaniu rozhodne čo vytknúť. Problémom je však samotný príbeh.

Ľadové kráľovstvo 2. Zdroj: CINEMAX

Príbeh pre vyzretejších

Tvorcovia na čele s režisérmi Chrisom Buckom a Jennifer Lee (tá mala na starosti aj scenár a mimochodom je prvou ženou, ktorá režírovala celovečerný animovaný film od Disney) stavili na istú dospelosť a snažili sa pokračovanie posunúť hlavne divákom, ktorí sedeli v kine aj na jednotke, no príliš sa im to nedarí.

Nové postavy sú absolútne nezaujímavé a vo svojej podstate pre príbeh úplne zbytočné (lesní ľudia), no o nič lepšie na tom ani nie sú pôvodné charaktery. Anna sa síce správa ako (príliš) starostlivá sestra, no zároveň totálne ignoruje Kristoffa. Ten zase nemá veľmi čo príbehu dať a tak si aspoň zaspieva na štýl 70s.

Elsa je opäť nosnou postavou celého filmu a jedine jej dejová linka dáva aký-taký zmysel, no a nakoniec je tu Olaf, ktorý bohužiaľ pôsobí iba ako mostík medzi jednotlivými scénami a je na silu vtipný tam, kde tvorcovia predpokladali, že detský divák začne strácať pozornosť.

Ľadové kráľovstvo 2. Zdroj: CINEMAX

Piesne, ktoré si po ceste domov spievať nebudeš

Samotné piesne tiež minimálne o úroveň zaostávajú za svojím predchodcom, nehovoriac o ich veľmi zlom slovenskom preklade (po vypočutí originálneho soundtracku je treba povedať, že je určite lepší). Nebyť samotného popevku, ktorý nás sprevádza celým filmom, asi by som si z kinosály asi nič hudobného charakteru neodniesol. Samotný slovenský dabing však rozhodne nie je zlý.

Pokračovanie však určite nie je prepadákom. Má niekoľko vynikajúcich scén (tá v štýle Gandalfa posadila do sedačky aj to dvojročné dieťa, ktoré išlo počas projekcie štyrikrát na záchod), dve dobré piesne a rozkošnú malú „postavu“, s ktorou by ste mali chuť sa aj hrať vy.

Okrem toho však ide o slabší odvar pôvodného príbehu, v ktorom škrípe scenár, samotné postavy aj podstata príbehu. A to najpodstatnejšie – chýba mu srdce.

Ľadové kráľovstvo 2. Zdroj: CINEMAX

Krok vedľa

Nechápte ma zle, uvedomujem si, že nie som cieľovka. Myslel som na to počas celej projekcie. Osobne ale nemám napríklad rád, keď je potrebné na začiatku príbehu potrebná dlhá flashbacková sekvencia len preto, aby bolo možné rozpovedať príbeh nový, nehovoriac o popieraní istých dejových rozhodnutí z prvého filmu. Nezachádzajme ale do detailov.

Čo som chcel povedať je, že pri sledovaní filmu v kine som si uvedomil, koľko detí to jednoducho nebaví a nevie udržať pozornosť pri celkom rozumnej stopáži. A to asi v tomto prípade hovorí úplne za všetko. Vizuál jednoducho nie je vždy všetko.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo svojom meste!

PS: Neobsedí vaše dvoj/troj-ročné dieťa doma pri telke viac ako 15 minút? Zvedavo sa pýta na všetko podstatné? Rado sa blázni pri hudbe? V tom prípade ho určite zoberte do kina, všetci vás tam budú milovať! Sranda bokom, malé deti nevedia, že v kine je premiéra pokračovania. Počkajte si na domáce nosiče. Amen.

Zdroj: CINEMAX, Hashtag
Odporúčame