RECENZIA Ako celý svet zabudol na Beatles: Film Yesterday ti ukáže, že chváliť sa cudzím perím nesie v sebe nemalé riziko

Zdroj: CINEMAX

#Milujem The Beatles. Pre mňa je táto skupina známkou kvality i nadčasovosti. Štyria fešáci z Liverpoolu spôsobili ošiaľ nielen v dobe svojej najväčšej slávy. Dodnes ich geniálne hudobné diela chytajú za srdcia mnohých. Preto som sa tešila na film Yesterday, ktorý sa pokúsil rozvinúť zaujímavú myšlienku. Aký by bol svet bez The Beatles?

A čo by sa stalo, keby si na tento hudobný klenot pamätal len jeden neúspešný spevák, ktorý sa márne snaží preraziť v hudobnom priemysle? S nadšením som teda išla do kina. A musím povedať, že z filmu mám zmiešanú  predstavu.

Zdroj: CINEMAX

Voľba, ktorej sa (ne)dá odolať

Hlavným hrdinom príbehu je Jack Malik (Himesh Patel), ktorý okrem svojej manažérky Ellie (Lily James) nemá ďalších fanúšikov. Po ďalšom neúspešnom fiasku sa rozhodne zavesiť gitaru na klinec. Osud má však iné plány a do cesty mu dá zaujímavú ponuku. Počas 12-minútového celosvetového výpadku elektriny Jacka zrazí autobus. Nič také vážne sa mu nestane. Len s prekvapením zistí, že celý svet počas výpadku zabudol na legendárnych Chrobákov.

Nikomu nič nehovorí meno tejto skupiny, nikto si nepamätá na také hudobné klenoty, akými sú Yesterday, Let it be či Hey Jude. Jack veľmi rýchlo zistí, že má šancu dosiahnuť slávu, o akej sa mu doposiaľ ani len nesnívalo. Má piesne, ktoré sa svojou kvalitou nedajú prekonať. Jediné, čo mu v tom bráni, je svedomie a strach z odhalenia jeho „malého“ tajomstva.

V Jackov nečakaný talent verí aj sympatický hudobník Ed Sheeran, ktorého prítomnosť filmu veľmi pomohla. Tento ryšavec mi dokonca prirástol k srdcu oveľa viac, než hlavný hrdina. Je pokorný a vie uznať, že Jack je lepší než on. I keď to nebolo jeho vlastnou zásluhou.

Napriek tomu, že myšlienka vymiznutia legendárnej skupiny a vykradnutia ich hitov bola geniálna, musím uznať, že mi vo filme niečo chýbalo. A myšlienkou sa dalo pohrať, viac ju prehĺbiť. Mala som pocit, akoby sa režisér Danny Boyle držal len na povrchu. Niektoré dejové línie boli predvídateľné a to znižovalo zážitok z celého filmu. Niektoré pasáže mi prišli pridlhé, zatiaľ čo momentov, ktoré príjemne prekvapili, bolo oveľa menej, než by som čakala.

Na druhej strane film Yesterday určite nie je prepadák. Skvele ukazuje, že za slávu vždy existuje nemalá daň. A len silný charakter dokáže ostať sám sebou a nedať sa zmiasť pozlátkom. Po príchode z kina som si ihneď pustila Beatles. A najmä túto pesničku.

A prečo práve tú? To pochopíš, keď uvidíš celý film. Prajem ti pekný zážitok. Pretože pokiaľ si fanúšikom rovnako tak ako ja, cítiť onu „beatlesácku“ energiu zo snímky rozhodne budeš. Videl/a si už snímku? Čo na ňu hovoríš? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie. 

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo vašom meste!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame