RECENZIA Zopakoval úspech Bohemian Rhapsody? Rocketman je nádhernou sondou do života Eltona Johna

Zdroj: Cinemax

#Filmové biografie o svetoznámych hudobníkoch sú tu s nami od nepamäti. Či už sa bavíme o Amadeovi od Formana, skvelo koncipovanom I’m Not There o Bobovi Dylanovi či Straight Outta Compton o legendárnej rapovej skupine N.W.A. Minulý rok naplno zase zabodovala snímka o hudobnej skupine Queen s názvom Bohemian Rhapsody, no a tento rok bude takmer s istotou patriť Eltonovi Johnovi.

Zdroj: Cinemax

Do kín sa totiž prirútil film Rocketman, ktorý sleduje jeho životnú cestu plnú hudby, nepochopenia najbližších, drog či nájdenia seba samého. Množstvo ľudí sa ale pýta zásadnú otázku, podarí sa tomuto projektu zopakovať úspech Bohemian Rhapsody?

Na začiatku bol len jeden nemilovaný chlapec

Rocketman je hudobná fantázia, ktorá rozpráva životný príbeh jedného z najúspešnejších hudobníkov súčasnosti. Elton John vždy spieval ako boh, obliekal sa ako nikto iný predtým a žil ako pravý rocker. Napriek všetkému to prežil v zdraví, aby nám teraz o svojom turbulentnom živote mohol s odstupom porozprávať. Kým sa stal Eltonom Johnom, volal sa Reginald. Bol to malý okuliarnatý dengľavý chlapec, ktorý si nie veľmi dobre rozumel so svojimi rodičmi.

Zdroj: Cinemax

Zato s klavírom mu to išlo vynikajúco. Na začiatku robil len sprievodného klaviristu úspešnejším hudobníkom, do momentu keď stretol svoju spriaznenú dušu v podobe textára Bernieho Taupina. Od tohto stretnutia viedla už len strmá cesta na absolútny vrchol, možno až priveľmi rýchla a priveľmi strmá na to, aby sa dala zvládnuť bez alkoholu a drog. Tie pomáhali predovšetkým vo chvíľach, kedy sa Elton cítil sám, opustený a nemilovaný, čo sa mu stávalo prakticky stále. Lenže, keď ste dušou rocker a showman, tak sa z každého problému skrátka vyspievate.

Bláznivá hudobná šou

Je nutné hneď povedať, že nie, Rocketman nie je ako Bohemian Rhapsody. Eltonove piesne totiž vo filme nie sú len odspievanými skladbami na pódiu. Takmer každá posúva dej nejakým spôsobom dopredu, respektíve odráža emócie samotnej postavy v danom momente. Spevákova tvorba je tak využitá skutočne naplno a asi sa nenájde nikto, kto by si mohol sťažovať. Nejde tak o životopis, ale živelnú a bláznivú hudobnú šou, ktorá je skvelo natočená.

Zdroj: Cinemax

Nejde mi nevyzdvihnúť samotného Tarona Egertona, ktorý sa ujal hlavnej úlohu. Jedna vec je, že sa na Eltona podobá, druhá zase to, že sa podujal na mimoriadne náročnú úlohu zaspievať všetky piesne sám. Netvrdím, že samotnému spevákovi sa dá vyrovnať, no nič lepšie sme nemohli dostať. Taron je jednoducho famózny a pokiaľ Rami Malek dostal za úlohu Freddieho Oscara, on by ho mal rozhodne získať tiež.

Keď zo žánru vyťažíte maximum

Veľká poklona aj pre režiséra Dextera Fletchera. Nejde len o to, že sa mu podarilo nakrútiť skvelú hudobnú biografiu. Dexter totiž minulý rok dokončoval väčšinu filmu Bohemian Rhapsody po tom, čo dal projektu Bryan Singer totálne košom. Nakrútiť dva podobné filmy v priebehu jedného roka, ktoré sa ale zároveň nebudú na seba podobať, to chce poriadnu guráž.

Zdroj: Cinemax

Rocketman ani zďaleka nie je ako Bohemian Rhapsody. A to je dobre. Priestor svojho žánru využíva naplno a v mnohých ohľadoch omnoho lepšie ako „koncertnejší“ film o skupine Queen. Je isté, že sa nedočká takéto veľkého finančného úspechu (Bohemian Rhapsody zarobilo v kinách takmer miliardu). Predsa len, hudba Eltona Johna je nádherná, silná a podmanivá, no ani zďaleka tak všeobecne známa. A to je veľká škoda.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo vašom meste!

PS: Pozdravujem tri staršie slečny, ktoré išli na film o jednom z najznámejších homosexuálov svetového šoubiznisu bez toho, aby to o ňom vedeli. Na ich výrazy a debatu po tomto „šokujúcom“ zistení budem ešte dlho spomínať.

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame