Rebríček 10 štátov, kde ťa stále môžu odsúdiť na smrť: Za homosexualitu či cudzoložstvo ťa čaká obesenie aj ukameňovanie

Rebríček krajín s platným trestom smrti

V niektorých krajinách stále funguje trest smrti (Zdroj: freepik.com/freedomz)

#Na Slovensku bol posledným na smrť odsúdeným v roku 1989 Štefan Svitek, ktorý vykonal jednu z najbrutálnejších vrážd v histórii našej krajiny. V roku 1990 však sa však u nás trest smrti zrušil a najvyšším trestom je tak doživotie.

Prekvapivé však je, že v mnohých častiach sveta je trest smrti stále platný. Často to platí aj o krajinách, ktoré sú mimoriadne atraktívne pre turistov. A udeľuje sa aj pri činoch, za ktoré by v Európe hrozilo len niekoľko rokov za mrežami.

USA

Napriek tomu, že o Spojených štátoch amerických sa často hovorí ako o západnom svete, v ktorom by si žiaden prežitok nenašiel, 27 štátov a americká Samoa stále uplatňujú trest smrti. V praxi však tento trest dostávajú odsúdení vrahovia, špióni, vlastizradcovia, teroristi a extrémne prípady pašovania drog.

A po príklady vôbec nemusíme chodiť ďaleko. 28. júla bol napríklad smrtiacou injekciou v Alabame popravený vrah Joe Nathan James Jr, ktorý zastrelil svoju expriateľku. Okrem smrtiacej injekcie sa v niektorých štátoch používa aj elektrické kreslo, palebná čata alebo plynová komora.

Thajsko

Thajsko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií, a to nielen pre Slovákov. Aj tam sa však ako v jednej z mála krajín stále uplatňuje trest smrti. Týka sa to niekoľkých zločinov, medzi ktoré patrí aj vzbura alebo rebélia, podplácanie, velezrada, terorizmus, vražda, znásilnenie či podpaľačstvo.

Zaujímavé je, že tento rozsudok si vypočuť aj ten, kto sa pokúsi zavraždiť či zavraždí cudziu hlavu štátu alebo člena kráľovskej rodiny. Kedysi sa popravy v Thajsku vykonávali zastrelením, v posledných desaťročiach sa však uplatňuje smrtiaca injekcia. Aktuálne najčerstvejší prípad vykonania rozsudku smrti sa datuje do roku 2018. Dvadsaťšesťročný mladík bol odsúdený za lúpež, ktorá vyústila do vraždy.

Japonsko

V Japonsku má trest smrti vysokú podporu verejnosti a rok 2020 bol prvým za deväť rokov, kedy nebola vykonaná žiadna poprava. Aktuálne na vykonanie rozsudku čaká 108 ľudí. Tento verdikt si v krajine vychádzajúceho Slnka zvyčajne vypočujú vrahovia a tí, ktorí vykonajú zločiny proti štátu. Trest smrti je uplatňovaný najmä pri viacnásobných vraždách, no dostali ho už aj kriminálnici, ktorí spáchali len jednu, ale obzvlášť brutálnu vraždu. V Japonsku sa používa na vykonanie rozsudku obesenie.

Spojené arabské emiráty

Ktorý cestovateľ by netúžil po tom, že raz navštívi ligotavý Dubaj či Abu Dhabi? Zákony v tejto krajine ťa však pravdepodobne prekvapia. Trest smrti je stále v aktívnom užívaní (naposledy bol rozsudok vykonaný v roku 2021) a vykonáva sa palebnou čatou alebo ukameňovaním.

Okrem vraždy, podpaľačstva či únosu by si na zozname našiel aj apostázu, čiže odpadlíctvo od viery, sodomiu, homosexualitu či cudzoložstvo. Práve ukameňovanie sa v roku 2010 stalo hlavnou metódou výkonu popravy za cudzoložstvo, no v praxi sa nevykonáva.

India

Častým cestovateľským cieľom v exotike býva pre dobrodruhov aj India. V zozname zločinov, za ktoré môžeš dostať v Indii trest smrti, je okrem vraždy a terorizmu aj druhé odsúdenie za pašovanie drog, navádzanie na samovraždu maloletého alebo duševne chorého či pokus o vraždu niekoho, kto je odsúdený na doživotie. V Indii sa na vykonanie rozsudku používa obesenie alebo zastrelenie.

Egypt

Patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie, no ročne odsúdi na trest smrti desiatky ľudí. V prípade civilných zločinov sa v Egypte vykonáva poprava obesením, v prípade vojenských zločinov je pripravená palebná čata.

V októbri a novembri 2020 bolo napríklad popravených 57 zločincov za pokus o útek z väzenia, pri ktorom zomreli štyria policajti a štyria väzni. Na prípady pravidelne upozorňuje aj organizácia Amnesty International, pričom Egypt je v rebríčku vynášania rozsudkov smrti na treťom mieste.

Bielorusko

Áno, aj v Európe nájdeš jeden štát, v ktorom je trest smrti reálnou hrozbou. V Bielorusku je súčasťou zákonov už od osamostatnenia krajiny od Sovietskeho zväzu. Takýto rozsudok sa tu vykonáva zastrelením. Vznesený môže byť v prípadoch ťažkých zločinov proti jednotlivcom a proti štátu.

Presné čísla udávajúce počet odsúdených na smrť či počet vykonaných rozsudkov sú však ťažko dostupné a často nepresné. Medzičasom sa však jeho používanie obmedzilo len na mužov vo veku od 18 do 65 rokov.

Kuba

Aj na Kubu zavítali v posledných rokoch desiatky Slovákov, ktorých láka exotika. Smrť zastrelením čaká po rozsudku smrti v tejto krajine na tých, ktorí znásilňovali deti, podieľali sa na detskej pornografii, dopustili sa pirátstva, boli usvedčení z pedofílie, žoldnierstva či únosu lietadla.

Čína

Väčšina obyvateľov podporuje trest smrti aj v Číne. Podľa ľudskoprávnych organizácií tento štát popraví ročne viac ľudí ako všetky ostatné krajiny s povoleným rozsudkom smrti dokopy. Odhaduje sa, že od roku 2007 zomrelo po rozsudku smrti v Číne viac ako 8 000 ľudí ročne.

Aktuálne má zoznam zločinov 46 bodov. Okrem závažných zločinov sem patrí aj separatizmus, kolaborácia s nepriateľom, krádež výbušnín, výroba alebo predaj falošných liekov či nebezpečných potravín. Vojakom hrozí trest smrti aj za zbabelosť či vzdanie sa.

Južná Kórea

Hoci na vykonávanie rozsudkov smrti platí neoficiálne moratórium už niekoľko rokov, tento trest stále nezrušili ani v Južnej Kórei. Vykonáva sa obesením alebo palebnou čatou. Vynesený môže byť v prípade vraždy s viac ako dvoma obeťami, terorizmu, pirátstva, sprisahanectva so zahraničím, vzbury alebo pašovania drog.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, theguardian.com
Odporúčame