Rebríček 10 prekliatych domov: Jeden máme aj na Slovensku – to, čo sa tu deje, ti nedá spávať!

Rebríček strašidelných domov.

Pozri si rebríček tých najstrašidelnejších domov. Zdroj: Wikimedia Commons/darksouls1

#Niekedy je ľudská posadnutosť horormi prekvapivá. Strašidelné filmy si často púšťame večer pred spaním a dobrovoľne na nich chodíme do kina. Častým námetom sú pritom prekliate domy, v ktorých by ste rôzne prízraky a strašidlá nespočítali ani na prstoch dvoch rúk. A niekedy nás upúta na začiatku filmu aj nápis „natočené podľa skutočných udalostí“. Práve na spojenie týchto dvoch fenoménov sme sa rozhodli zamerať v tomto rebríčku. Ktoré najznámejšie prekliate domy by si našiel aj v skutočnosti a aké strašidelné historky sa s nimi spájajú? Niektoré ťa určite prekvapia.


KRIMI PRÍPADY Hororový príbeh týrania detí len neďaleko Slovenska: Obletel svet a inšpiroval dokonca aj hollywoodsky film


Dom Winchesterovcov, USA

Aj keby v tomto dome skutočne nestrašilo, historka, ktorá sa k tomuto miestu viaže, je natoľko bizarná a dom taký zvláštny, že by si v ňom určite nechcel bývať. Za záhadou domu v San Jose stojí Sarah, manželka syna vynálezcu legendárnej pušky. Podľa legendy sa práve všetci zabití touto zbraňou túlajú po chodbách domu. Po smrti manžela a dieťaťa vyhľadala Sarah jasnovidca, ktorý jej povedal, že jej blízki boli zabití práve týmito duchmi. Tvrdil, že jediným spôsobom, ako udržať týchto duchov na uzde, je stavať dom ďalej – a ona počúvla.

Počas nasledujúcich 38 rokov sa v dome neustále stavalo, aby bolo pre mŕtvych dostatok miesta. Realita je však taká, že stavba už nemala žiadnu logiku. Dnes sa tam nachádza 10 tisíc okien, 2 tisíc dverí, 47 krbov, 40 schodísk, 13 kúpeľní a 9 kuchýň. Niektoré dvere však nepatria ku žiadnej izbe a za nimi sú len tehly, niektoré chodby nikam nevedú, našiel by si aj odrezané schodiská, šikmé podlahy či kobky. Sarah Winchester zomrela v roku 1922 a ak by si chcel navštíviť jej dom, môžeš tak spraviť aj dnes.

Dom v Bohučoviciach, Česko

Ani v našich končinách nie je o domy s desivou históriou núdza. Jeden z najzaujímavejších prípadov sa spája s dedinkou Bohučovice blízko českej Opavy. V roku 1985 sa začína podivná šnúra udalostí. Predmety v dome (vrátane nábytku či menšieho vybavenia, akým je napríklad tácka či luster) sa samovoľne hýbu, teplota sa nárazovo mení. Riad sa pri silnom páde na zem rozbíja, predmety z kovu sú pokrčené, akoby boli z tenkého papiera. Objavujú sa dierky ako po guľkách z pištole, hoci nikto nestrieľal. A ani nemohol, keďže z dvoch blán skla na okne, je prestrelená len jedna. Zároveň začínajú horieť náhodné veci v dome – šunka v chladničke či peniaze v peňaženke – no plameň je chladný. A rodine došla trpezlivosť.

V dome Smolkových natočila reportáž televízia a prišli aj pracovníci Národného výboru, no vtedajší režim nepovažoval za správne zverejniť správu o strašidelnom dome, a tak sa nikdy neodvysielala. Jedenásťročný Tomáš napokon skončil na psychiatrii, no neskôr sa objavila domnienka, že išlo o poltergeista. Hoci udalosti neboli nikdy objasnené, postupne ustali.

Dom smrti, USA

V angličtine House of the Death, ktorý sa nachádza blízko Washington Square v Greenwich Village, síce na prvý pohľad vyzerá nenápadne, no za jeho múrmi údajne straší asi 22 duchov ľudí, ktorí žili alebo zomreli v tejto stavbe. Najznámejším duchom má byť Mark Twain, spisovateľ, ktorý žil v budove približne rok. Viacerí obyvatelia tvrdia, že ho videli úplne jasne a zreteľne, dokonca s nimi mal hovoriť.

Spisovateľ sám bol v téme paranormálnych javov skeptický, no jasne opísal svoju skúsenosť s podivným domom, keď v jeden večer zbadal veľký lietajúci kus dreva, do ktorého strelil v presvedčení, že ním pohybuje potkan. Drevo sa následne zrútilo na zem spolu s niekoľkými kvapkami krvi. Aj napriek podivnému zážitku a pravidelnej deratizácii domu Twain tvrdil, že išlo o krv hlodavca a nie ducha. Hoci spisovateľ zomrel na inom mieste, nikto zatiaľ nevysvetlil, prečo by jeho ducha videli niekoľkokrát práve v tomto dome.

Neskoršia obyvateľka domu Jan Bryant Bartell si dokonca zavolala experta na paranormálne javy, ktorý potvrdil, že v dome je 22 duchov. Okrem Marka Twaina napríklad aj žena v dlhých šatách, mladé dievča či sivá mačka. Šnúra zvláštnych incidentov v dome pokračovala, pričom v roku 1987 sa dokonca na titulné stránky novín dostal prípad, keď do domu prišli zachranári na volanie detskej autorky menom Hedda Nussbaum. Tá ich zavolala k svojej dcére, ktorú našli záchranári nahú na zemi bez známok života. Jej malý brat sedel priviazaný k detskej ohrádke vo vlastnom moči a sama Hedda mala zlomených niekoľko kostí a bola doudieraná.

Vražda malej Lisy bola pripísaná jej nevlastnému otcovi a aj ona sa údajne stala duchom v Dome smrti. Dom si podľa viacerých susedov a obyvateľov žije vlastným životom – svetlá blikajú, na chodbe (ktorá má byť hlavným miestom pre všetkých duchov) je vidieť postavy a fotograf, ktorý býva v dome, údajne vídal ducha ženy v dlhých šatách prechádzať cez dvere viac ako dvadsať rokov.

Farma Upcott Barton, Veľká Británia

Majiteľ kedysi vskutku honosného farmárskeho domu v Británii hovorieval, že v dome je toľko duchov, že sa im každé ráno zdraví. Prípad tohto strašidelného domu sa znova spopularizoval v roku 2019, keď sa ho David Hunt a jeho matka Diana, ktorí nehnuteľnosť vlastnia, snažili predať. Vyše 50 rokov neobývaná budova bola kedysi iste krásna, no dnes ostala len desivou ruinou, v ktorej údajne cítiš desiatky očí, ako sa na teba pozerajú. Ako povedal David pre Mirror: „Niekedy tu stojíte a cítite, že okolo vás sú ľudia, ktorí vás sledujú – takým pekným spôsobom. Nie je to hrozivé. Hovoríme s nimi.“

David zrenovoval niekoľko prekliatych domov, pričom tvrdí, že pri rekonštrukcii meníš energiu, ktorá v dome je. Legendy týkajúce sa domu hovoria o duchoch vojakov, či o smrti mladej dievčiny. Jej brat opísal smrť mladej Mary Anne tak, že spal v priľahlej izbe, keď počul krik a pád. Keď tam pribehol, našiel Mary Anne s ďalšou obyvateľkou domu Elizabeth, ktorú tiež zobudil pád. Alfred svoju sestru opisoval ako dokonale zdravú okrem opuchu v prednej časti hrdla, ktorý sa však nikdy nejavil ako problém.

Farma v Adamse, USA

John Bell a jeho rodina sa usadili v Tennessee v roku 1804. John sa stal diakonom a zriadili si tiež farmu. Vtedy však John netušil, že im Farma v Adamse navždy zmení život. Na pozemku začali stretávať zvláštne zvieratá – napríklad psa s králičou hlavou – a následne sa začali podivné zvuky. Najprv zvonku domu, neskôr v ňom. Počuť bolo pád kameňov na zem, ťahanie ťažkých kovových reťazí po dome či zvuky škrtenia. John Bell dokonca pozval susedov, aby strávili v dome noc a sami sa presvedčili o podivnostiach, ktoré sa tam diali. To čoskoro pritiahlo aj cudzincov, ktorí sa chceli na vlastné oči presvedčiť o tom, čo sa hovorí. Udalosti však naberali na obrátkach a čoskoro sa pridal aj hlas – ducha tak mohli pomenovať „Kate“ – Bell’s Witch.

Dôvody, prečo čarodejnica terorizovala Bellovcov boli údajne dva. Z nepochopiteľných príčin chcela zabiť Johna a chcela zabrániť jeho najmladšej dcére Betsy, aby si vzala za muža chlapca zo susedstva. Rodinu terorizovala niekoľko ďalších rokov a na Betsy a Johnovi sa začali objavovať aj fyzické zmeny – pokrútenie svalov tváre, opuchy hrdla či modriny. John napokon zomrel a Betsy rok potom zrušila zásnuby so svojím milým. Čarodejnica Kate vtedy sľúbila, že sa vráti o 7 rokov a tak sa aj stalo – navštívila Johna Bella juniora a rozprávala sa s ním o jeho minulosti a budúcnosti. Potom sľúbila, že sa vráti o 107 rokov. To sa podľa mnohých stalo v roku 1935, no niektorí veria, že zmizla nadobro. O čarodejnici Kate sa však stále učí v školách, je súčasťou kníh a známa je po celom svete.

Opátstvo Mortemer, Francúzsko

Ide o jedno z najhoršie prekliatych miest v celom Francúzsku. Územie, na ktorom sa rozprestiera, bolo darované mníškam a mníchom v 12. storočí a vyrástol na ňom kláštor. Doň údajne na päť rokov poslal svoju dcéru aj sám anglický panovník Henrich I. a tá ho za to znenávidela tak, že sa po smrti jej duša vrátila do Mortemeru v podobe ducha v bielom. Duch údajne strieda rukavice – ak vidíš ducha s bielymi rukavicami, budeš mať šťastie. Ak sa však objaví s čiernymi, si odsúdený na smrť do roka.

Okrem toho sa údajne medzi stenami kláštora nachádza aj duch vlkolaka, ktorý posadol ženu, no mnísi ju dokázali zachrániť. Vlkolak však v Mortemeri ostal. V roku 1884 vraj muža menom Roger Saboureau v lese pri kláštore napadol veľký vlkolak. Tvrdil, že sa mu podarilo ho zabiť, no keď sa za úsvitu vrátil späť, našiel krvavé telo svojej manželky. Hoci je dnes Mortemer opustený, predošlí majitelia, bohatí Delarueovci tvrdili, že po prisťahovaní do budovy v noci vídali tiene, dvere a západky sa otvárali a zamykali samy, obrazy sa svojvoľne otáčali a v celom dome bolo počuť kroky.

Dom v Amityville, USA

Dom na 112 Ocean Avenue v Amityville je jedným z domov, ktoré považujú za prekliate takmer všetci. Nejde len o popkultúru, ktorá tento dom navždy zviazala prostredníctvom kníh a filmov s paranormálnymi javmi, desivá je aj skutočná história. Dňa 13. novembra v roku 1974 v skorých ranných hodinách prišli v dome o život šiesti ľudia. Oboch rodičov a štyroch súrodencov zabil Ronald DeFeo Jr. v spánku puškou. Hoci prípad bol pomerne jasný a Ronald bol z vraždy usvedčený na základe priznania, neskôr povedal, že v hlave počul hlasy, ktoré ho nútili zabíjať, a tak mnohí dodnes veria, že išlo o zlých duchov, ktorí v dome bývajú.

Ešte znepokojivejšia je však história ďalšej rodiny, ktorá v dome bývala. George a Kathy Lutz si najprv mysleli, že za dobrý peniaz kúpili dom svojich snov, no vydržali v ňom len 28 dní. Zo stien sa mal valiť zelený sliz, za oknami vídali nakúkajúce oči, počuli kroky či buchot a Kathy mala dokonca levitovať nad posteľou. Na pokoji im nepridal ani fakt, že George sa budil každú noc o 3:15 v noci – presne v čase, kedy boli zavraždení DeFeovci. Lutzovci o svojich zážitkoch v dome rozprávali, na základe čoho vznikla kniha aj filmy.

George Lutz mal údajne o paranormálne aktivity veľký záujem a sám vyvolával duchov, no tiež mal mať finančnú motiváciu predať príbeh do médií. Právnik Ronalda DeFoea sa nechal počuť, že celé strašenie je podvod. Christopher Quaratino sám povedal, že paranormálne javy v dome pozoroval, no tvrdil, že jeho nevlastný otec George Lutz udalosti zveličil. Nasledujúci majitelia zmenili domu adresu na Ocean Avenue 108, aby odlákali dotieravých hľadačov duchov a dom sa niekoľkokrát predal.

Dom v Štiavnických Baniach, Slovensko

Aj na Slovensku máme dom opradený legendami. A má byť prečo. Starý je takmer 500 rokov a kedysi sa v ňom vyrábal pušný prach. Počas vojny slúžil aj ako úkryt. Dodnes sa k nemu niektorí boja priblížiť a radšej si cestu predĺžia. No rodina, ktorá v ňom býva, sa v údajne strašidelnom dome cíti dobre. Avšak sami tvrdia, že v dome je cítiť zvláštnu energiu. Medzi najznámejšie paranormálne javy spájajúce sa s týmto miestom patrí zažínanie svetla a desivé zvuky.

Zámok Pidhirtsi, Ukrajina

Kedysi rekreačné obydlie poľských monarchov plné krásy, ktoré hostilo veľké udalosti, je dnes pomerne schátrané. Mnoho umeleckých predmetov stihol predchádzajúci majiteľ „vypratať“ pred príchodom červenej armády a dnes je zámoček častým terčom pre lovcov duchov. Po obydlí sa údajne túla duch Marie Zhevuskej, ktorú do steny zamuroval jej manžel, a tak ju naveky pripútal k tomuto miestu. Jedna z legiend tvrdí, že to bolo kvôli nevere, iná sa točí okolo neschopnosti splodiť dediča. Desiatky návštevníkov tvrdia, že ducha Marie na zámku skutočne videli.

Ďalšia z tajomných historiek je spojená s majiteľom zámku Sewerynom Rzewuskym, ktorý mal alchymistické laboratórium, v ktorom pracoval na elixíre dlhovekosti, a tiež hľadal Kameň mudrcov, aby vyrobil zlato a zlepšil finančnú situáciu rodiny.

Dom v Atchisone, USA

Rovnako, ako náboženské, aj detské motívy sú v príbehoch o prekliatych miestach veľmi populárne. Dom v americkom Atchisone dostal prezývku Salliein dom, podľa démona, ktorý na seba údajne berie podobu malého dievčaťa, ktoré sa volá Sallie. Manželia Debra a Tony Pickmanovci po prisťahovaní do bytu tvrdili, že vidia blikajúce svetlá a zvláštne zjavenia, zažívajú posadnutia, počujú nevysvetliteľné hlasy a na telách sa im objavujú zvláštne škrabance, znaky a popáleniny. Prítomnosť démona Sallie potvrdili aj iní obyvatelia domu – Bobby a Colleen Humbardovci, pričom ich dcéra Heather tvrdila, že Sallie je jej imaginárna kamarátka. Teórie o jej prítomnosti v dome však napovedajú, že nejde o neškodného ducha. V pivnici domu sa totiž mali diať rôzne satanské rituály…


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, nyghosts.com, allthatsinteresting.com, seznamspravy.cz, devonlive.com, mirror.co.uk, diplomaticourier.com, vidviday.ua, factschology.com, bellwitchcave.com, travelandleisure.com, time.com
Odporúčame