Radikal Chef: Na Slovensku nenájdeš nikoho, kto by robil hudbu ako Chef (Rozhovor)

Minulý rok (hlavne jeho záver) bol na albumy extrémne bohatý. Medzi vlnou kvalitných aj menej kvalitných albumov uzrelo svetla sveta aj vydarené pokračovanie albumu Freeride. Radikal Chef svojich fanúšikov rozhodne nesklamal a my sme sa rozhodli, že mu začiatkom tohto roka dáme priestor na to, aby nám svoje dielo priblížil o trocha viac. Priestor na otázky sme dali na našich sociálnych sieťach aj vám a tie najrelevantnejšie sme vybrali. Nebudeme vás už teda naťahovať, poďme na to.


Ahoj Paťo, v prvom rade ďakujeme za tvoj čas. Keďže máme po sviatkoch tak sa opýtam, ako a s kým si ich (už) minulý rok strávil?

Čaute. Sviatky boli crack. Hlavne s rodinou a potom s fellaz v Ružomberku.

Po prvej ľahšej otázke by som hneď prešiel ku tvojmu novému dielu. Freeride 2 vyšiel len nedávno a mňa by zaujímalo, aké sú zatiaľ na tento album ohlasy od tvojho blízkeho okolia a fanúšikov?

Dostal som asi 1000 správ na instagrame, že toto nikto nečakal, že je to lepšie ako Freeride 1. Niektorí vraveli, že FR2 bude „rýchlovarenica“ kvôli Vianociam, ale po vypočutí pochopili, ako sa smrteľne mýlili.

Prekonal Freeride II predajnosťou prvú časť?

Všetko krát 2. Na iTunes bol FR2 niekoľko dní najpredávanejší album vo všetkých žánroch, čo je pekný výsledok. Na Spotify som bol v TOP 3 Viral Slovakia, takže nezaostávam, pokiaľ sú merítkom spoplatnené stiahnutia a prehratia. Radšej nech si ma ľudia kúpia cez digital media alebo na CD, ako by ma mali počúvať len z YouTube.

Konečný počet skladieb na trackliste je 14 a okrem teba na nich nájdeme Otisa, Delika, Amidu, Maniaka, Dymera a Vieta. Predstavoval si si, že pozveš presne týchto hostí už pred samotným albumom alebo to išlo nejak postupne?

Všetko išlo postupne, taký môj celoživotný freeride.

Je niekto, koho si chcel na Freeride II mať, ale z nejakého dôvodu na albume nie je?

Zo začiatku som nahrával tracky, kde som chcel featy a rozposlal to možným hosťom. Koho to zaujalo nahral, niektorí nestihli deadline, niektorých nebavil beat, iných nebavila téma, klasika.

Predsa len fanúšikov zaujímajú fakty, mená, čísla. Povieš nám aspoň jedno meno, ktoré tam mohlo byť, ale pre niektorú z okolností tam nie je?

Nechcem na nikoho nič hovoriť. Hlavným problémom bol v prvom rade deadline. Na druhú stranu, ja som tiež nedal veľa spoluprác, lebo niečo ťa chytí hneď, niečo nie.

Ako vznikal opäť zaujímavý cover CD?

Ujebali sme ho Lil Peepovi a tvárime sa, že sme ho neujebali a nepoznáme Lil Peepa. On potom ešte do toho zomrel, čo je samozrejme smutné a dosť psycho. Inak mimo tohto bullshitu je cover pre mňa zrkadlom dnešnej generácie od cca 15 do 30 rokov a odrazom určitého freeride štýlu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ektor zmizol a nikto nevie kam. Ukončil kariéru a stiahol sa?

Album nám otvára singel Chefova sezóna, v ktorom spomínaš, že Freeride sa stal trendom až po roku. Prečo myslíš, že to tak bolo?

Veľa ľudí mi píše správy typu, že už je von Freeride 2 a ja som ani nevedel, že vyšiel aj FR1 a potom píšu v decembri 2017, ti jebe FR1 je aká bomba, teraz som to vypočul a odpadol!

Alebo sa k mojím veciam dostavajú cez moje shows, na ktorých sa niekedy ocitnú vďaka kamošom, ktorí si ma idú a zrazu nechápu ako ich tie veci začnú baviť. Je to tak dokola, nikomu to nezazlievam, lebo ide len o to, že ja nie som promovaný cez najväčšie média, ani nasilu niekým hypovaný a preto sa ku mne všetci nedostanú a nemajú ma z prvej ruky. Ja sa však nesťažujem, je to moja výhoda. Vieš niekto mi povie, že prajem si, aby si už mal milióny videní a potom povie, ale vieš čo, potom to vlastne bude na piču, keď si ťa pôjde každý debilko a stratí to zrejme pre mňa hodnotu. Tak ja už fakt neviem, heheh, ale milióny videní chcem mať.

 

Highlightom albumu je pre nás skladba Afrodisiacum. Pri hodnotení albumu sme si ku tejto skladbe dali poznámku, že by sa hodila aj do koncepcie prvého Freeridu ku trackom ako Laerdal Tunel či Black Hawk Down. Súhlasil by si s nami?

AfrodisiaCum je najstarší track, ktorý bol nahratý v marci 2017. A nesúhlasím s tým, lebo takéto cloudové tracky ma tiež charakterizujú a chcel som spraviť vyšší level od legendary tracku 6:30. Chcel som na to nadviazať a to isté platí aj pre „Rande, sex a Stockholm“.

Okrem spomínanej skladby Afrodisiacum sa nám ale zdá, že je tvoj nový album energickejší, čo určite ocenia fanúšikovia na shows. Chcel si túto dosku zámerne prispôsobiť skôr na live shows, alebo si to skrátka robil tak, ako si to cítil a vyšla z toho táto koncepcia?

Moje koncerty sú plné energie, vody a alkoholu. Po shows s FR1 som chcel túto energiu vložiť a uväzniť do FR2. Takže áno, tak som to cítil a chcem mať aj naďalej čo najtvrdšie a najenergickejšie shows, nech sa moji fans ešte viac uvoľnia a opustia.

V čom vidíš hlavné rozdiely medzi Freeride a Freeride II?

Môj cieľ bol prekonať FR1 zvukovo, lyricky, hlasovo a emocionálne. Všetko sa to podarilo a FR2 sa bude veľmi ťažko prekonávať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Coolio, ktorý vytvoril „Gangsta's Paradise", umrel vo veku 59 rokov

Na IG si spomenul, že ku skladbe Ráno Mažem Instastory bude nový videoklip. Prečo práve táto vec? Dočkáme sa aj ďalších klipov?

Ráno mažem instastory je hit. Nechajte sa prekvapiť.

Niektorí ľudia ti vyčítajú, že znieš až veľmi ako Travis či Future (spomenul si to aj v jednom tracku). Aký je na to tvoj názor? Je tá inšpirácia práve u týchto interpretov?

Chcem aby moja hudba znela tak, ako znie a to ma definuje. Na Slovensku nenájdeš nikoho, kto by robil hudbu ako Chef. Samozrejme je haluz, keď mi ľudia napíšu, že ty si slovenský Travis, ty si slovenský Future, ale moc sa s tým nestotožňujem. Sú to moje texty z prostredia Prahy a Ružomberka, moje pocity, moje zážitky, moja bolesť, moje názory, môj hlas, môj flow a môj sound. Na Slovensku to chcem ako Radikal Chef robiť takto. Na US scéne nájdem veľa interpretov, čo znejú podobne jak Travis, Future, Lil Uzi Vert, ale zároveň tým, že sa u nich niečím inšpirovali vytvorili seba a sú jedineční ako napríklad Desiigner. Jedna vec je na piču niekoho napodobňovať a druhá vec vytvoriť z tej inšpirácie samého seba. Je to dlhá cesta.

Označil by si teda sám seba ako priekopníka tohto nového zvuku na Slovensku?

Pre mňa je podstatné, že nikto ako Chef tu nebol. Je skvelé, koľko je tu kvalitných umelcov z novej školy a každý z nich by sa mohol označiť za priekopníka svojho štýlu. Pre mňa je priorita, aby ťa moja hudba zasiahla do srdca ako blesk na mojom merchi, hehehe. To je najdôležitejšie zo všetkého, rozhoduje hudba, nie šaškáreň okolo nej.

Pokiaľ ma pamäť neklame, tak ku prvému albumu pod hlavičkou FCK THEM si nerobil oficiálne turné. Dočkáme sa ho teraz?

Bola Wasted tour aj v spolupráci s FCKThem, ktorú tento rok znova dávajú dokopy šikovní ľudia. Vyzerá to tak, že pôjdeme v zložení Radikal Chef & Fobia Kid. Ak nás chcete vo svojom meste píš na chefradikal@gmail.com.

Ktorá vec je zatiaľ všeobecne tvoja najobľúbenejšia na live shows? Pri ktorej to z tvojho pohľadu najviac horí?

L.I.T., Hendrix a Chef sú crack.

Prešiel by som ku otázkam od fanúšikov. Prečo práve PSG?

V roku 2013 ma k Parížu doviedol Zlatan Ibrahimovič, ktorý je mimo hudby môj vzor. Teraz je celkom PSG boom, ale každý vie, kto tu skutočne fandí a hrá FIFU za PSG už niekoľko rokov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď Kali a Separ spoja sily, je každému jasné, čo vznikne

Odkiaľ sa zobrala tá prvotná myšlienka začať robiť miesto klasického boombapu (od Dramatikz až po mixtape 2014), hudbu trapového štýlu ako Freeride 1 a 2?

Dramatikz nerobil nikdy klasický boombap, ale vždy sme šli s dobou, robili viac synťákové veci ako samplované, viac pracovali s efektmi na hlase atď. Preferovali sme elektronický zvuk a tvrdý snare. V tej dobe sa to nepovažovalo za true school, my sme boli „new sound“ a tak to mám aj ja. Vypočuj si môj debutový album „Počiatok“, sú tam synťáky, veľa elektronických zvukov, nie samplovaných, nie 90 bpm tempo atď. To nebolo tak, že som robil boombap a dobre, zajtra už idem robiť trap. To len Slováci nevidia do hĺbky, lebo sú naučení, že im to vždy niekto povie a ukáže za nich. U mňa to šlo s „trapom“ všetko postupne a v roku 2013 som vydal album Headshot s Tafrobom, kde boli „trapové“ veci. Jeden z beatov nám dal na album napríklad Dalyb. Kto ma sleduje, ten vie a kto nevie, tak nevie. Ja nie som interpret, čo musí ľuďom polopatisticky vysvetľovať a obhajovať svoje kroky. Nemám rád alibizmus a aj teraz sa už prekonávam.

Už klasická otázka sa vzťahuje na tvoj starý beef so Separom a Strapom. Hovoril si už viac krát, že so Strapom sa zdravíte, so Separom sú tie vzťahy na úplnom mraze. Je podľa teba nejaká šanca, že by ste sa niekde zakecali a zahodili staré spory za hlavu? Nebodaj vytvorili nejakú spoluprácu?

Ja som starý spor hodil za hlavu aj bez toho, aby som sa zakecal. Čo bude to bude, whatever.

Bude aj tvoj nasledujúci album opäť niesť názov Freeride?

Fans si pýtajú FR3, aj keď len teraz vyšla dvojka. Je to popiči, že sú tak hladní, ale ešte je priskoro.

Objavíš sa v blízkej dobe ako hosť na nejakom chystanom singli respektíve albume?

So mnou je ťažká a zložitá spolupráca. Ale niečo sa varí, všetko príde.

Kto patrí medzi tvoje hudobné/životné a módne vzory?

Z hudobných asi Jimmy Hendrix, Kurt Cobain, The Game a Future. Z módnych Yohji Yamamoto asi najviac, lebo je basic ako ja.

Na záver tu máme otázku, aké sú tvoje plány do roku 2018.

Pracovať v štúdiu, zarábať, pracovať v štúdiu. Vždy sa dá ísť rýchlejšie, vyššie, silnejšie.

Paťovi ďakujeme za rozhovor a vám za prečítanie. Pre všetky podstatné informácie určite očekuj Chefov Instagram. Na záver len dodáme, že ani nás nezabúdajte sledovať na našom Instagrame, kde stále pridávame zaujímavé novinky.

 

Odporúčame