Prečo na nás hádžu šteňatá svoj typický psí pohľad? Pravdepodobne to majú v génoch, chcú sa nám totiž viac podobať

šteniatko psík

Rozkošnému pohľadu psíka nik neodolá (Zdroj: GettyImages)

#Len silou jedného prosebného pohľadu s veľkými očami nás môžu psi omotať okolo svojich malých labiek. Ako sa ukazuje, táto schopnosť je čiastočne aj našou zásluhou. Nedávno tím výskumníkov prišiel na to, že svaly „obočia“, ktoré vytvárajú na psích tvárach rozkošné prosebné výrazy, sa u vlkov zvyčajne nevyskytujú. To naznačuje, že vznikli potom, čo sme ich my ľudia domestikovali.

Keď sa pred 40 000 rokmi začalo naše priateľstvo s chlpáčmi, prirodzený výber zdokonalil aj schopnosti psov, aby nám porozumeli a vedeli s nami komunikovať. V niektorých ohľadoch možno dokonca lepšie, ako si vieme rozumieť navzájom. Napríklad môžu naši psí spoločníci rozpoznať, kedy klameme, a inštinktívne cítiť a reagovať na naše nálady.

U vlkov tieto črty nenájdeme

Je dobre známe, že ľudia sú vrodene priťahovaní k detskému vzhľadu tváre – súboru detských čŕt známych ako „detská schéma“. Medzi tieto vlastnosti patrí pomerne veľká hlava v porovnaní s veľkosťou tela, veľké oči a malý nos – vlastnosti zdieľané mnohými mláďatami zvierat, vrátane psov a našich vlastných.

„Zdvihnutý pohyb vnútorného obočia u psov je poháňaný svalom, ktorý u ich najbližšieho žijúceho príbuzného, ​​vlka, stále neexistuje,“ povedala anatómka z Duquesne University Anne Burrowsová. „Tento pohyb spôsobuje, že psie oči vyzerajú väčšie, čo im dodáva detský vzhľad. Mohlo by to tiež napodobňovať pohyby tváre, ktoré ľudia robia, keď sú smutní,“ dodala evolučná psychologička Bridget Wallerová z University of Portsmouth v Spojenom kráľovstve.

Majú svaly podobné našim

Burrowsová a jej kolegovia odvtedy stavali na svojom výskume obočia a zistili, že psy majú nielen iné svaly ako vlci, ale líši sa aj štruktúra ich tvárových svalov. Dokonca aj vnútorná skladba tvárových svalov psov sa zmenila, aby vyzerala záhadne viac ako naše ľudské.

Zafarbené vzorky zo svalu okolo úst odhaľujú, že psy a ľudia majú viac rýchlych svalových vlákien v porovnaní s pomalými šklbajúcimi vláknami, zatiaľ čo v prípade vlkov je to naopak. Ako je naznačené, rýchle vlákna reagujú rýchlo – ideálne na zdvihnutie obočia alebo štekanie – ale tiež sa rýchlejšie unavia. Pomalé zášklby svalov udržia trvalé pohyby dlhšie, ako tie, ktoré si vyžaduje vlčie zavýjanie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame