Psy zrejme vôbec nie sú také, ako sme si doteraz mysleli: Toto pred tebou ukrýva aj tvoj domáci miláčik

pes

Psy si uvedomujú samých seba (Zdroj: Unsplash/charlesdeluvio)

#Určite si so svojim štvornohým priateľom vyskúšal niečo podobné. Podstavíš psa pred zrkadlo a bavíš sa na tom, keď nevie pochopiť, že v odraze vidí samého seba. To je síce možné, neznamená to však, že psy nemajú žiadnu sebareflexiu. Nedávny výskum ukázal, že psy dokážu rozpoznať jedinečnú vôňu svojho vlastného pachu, niečo ako pohľad do „čuchového zrkadla“, a v roku 2021 štúdia zistila, že by mohli mať určité povedomie o svojom tele.

Povedomie o tele je schopnosť vnímať svoje telo ako explicitný objekt vo vzťahu k iným objektom okolo teba. Táto vlastnosť je pre vývin osobnosti mimoriadne dôležitá. Preto sa považuje aj za jeden zo základných stavebných pilierov sebaprezentácie. U detí je tento typ sebauvedomenia testovaný tak, že batoľa podá inej osobe deku, na ktorej sedí. Pokiaľ si uvedomí, že musí pohnúť svojim telom, aby ju uvoľnilo, znamená to, že už má sebareflexiu.

Testovanie psov

Tento test bol prispôsobený aj psom. Vedci skúmali 32 psov rôznych plemien a veľkostí, ktorí spĺňali požiadavky testovania. Išlo o domáce zvieratá, ktoré si zobrali hračku a priniesli ju svojmu majiteľovi. Háčik bol v tom, že hračka bola spojená s podložkou, na ktorej sedeli psy. Inými slovami, aby pes priniesol hračku svojmu majiteľovi, musel najprv zliezť z podložky.

Tieto výsledky sa potom porovnali s tým, čo sa stane, keď hračka nie je vôbec k ničomu pripevnená alebo keď je hračka spojená so zemou. Pokiaľ bola hračka spojená so zemou, psy zliezli z podložky, no ak bola pripevnená a výskumník jemne potiahol psov za nohy pomocou lana, domáce zvieratá nevyskočili z podložky tak rýchlo. To naznačuje, že domáce zvieratá v štúdii boli schopné rozlíšiť medzi „moje telo je prekážkou“ a jednoducho „existuje prekážka“.

Sebauvedomenia sú schopné aj slony

Zrkadlový test (teda rozpoznanie samého seba v odraze) je založený na vizuálnom vzhľade, ale test „telo ako prekážka“ je o vlastnom konaní a o fyzikálnych vlastnostiach našich tiel. Zdá sa, že psy môžu mať len jednu z týchto vlastností, no napríklad slony dokážu vykonať správne obidva tieto testy.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame