V Dánsku existuje prvý cintorín CO2 na svete: Dokáže nás zbaviť emisií uhlíka a prispieť k zelenšej planéte?

Prvý cintorín CO2 na svete

Prvý cintorín CO2 na svete leží pod Severným morom (Zdroj: Project Greensand)

#Prvý cintorín CO2 na svete sa stal skutočnosťou. Týmto odvážnym projektom sa môže pochváliť Dánsko, ktoré je už roky známe svojím bojom proti klimatickej zmene. Oficiálny názov projektu je Greensand a ide o zariadenie na zachytávanie a ukladanie uhlíka, vďaka ktorému je možné dosiahnuť zmysluplný pokrok v úsilí o odstránenie tohto plynu z atmosféry.

Prvý cintorín CO2 je cezhraničný

Prečo ide o cezhraničný cintorín CO2 a čo to znamená? Zariadenie sa síce nachádza v Dánsku, ale je schopné prijímať dovážané CO2 z iných krajín, ako napríklad z Belgicka. Cintorín CO2 sa nachádza asi 1 800 metrov pod morským dnom Severného mora, na mieste starého ropného poľa a ide o prvé zariadenie svojho druhu.

Na začiatku používania je cieľom vtlačiť až 1,5 milióna ton CO2 ročne v období rokov 2025 – 2026 a do roku 2030 zvýšiť kapacitu na 8 miliónov ton CO2 ročne.

Môže byť toto zariadenie urýchľovačom v odstraňovaní CO2 z našej atmosféry?

Tak, ako sa zdá, že projekt so sebou prináša pozitívne správy, netreba zabudnúť ani na niekoľko rizík. Mnohé svetové organizácie venujúce sa klimatickým zmenám dlho považovali problematiku uhlíkových emisií za komplikovanú s náročným riešením.

Podľa austrálskeho Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu samotný proces zachytávania a ukladania CO2 je energeticky náročný a emituje ekvivalent 21 % zachyteného plynu. Poukazuje tiež aj na potenciálnej úniky, ktoré môžu mať vážne následky.

Pozitívne správy do budúcnosti

Napriek určitým rizikám, úradníci z Európskej komisie a predsedníčka Ursula von der Leyen vyjadrili optimistickú víziu pre využitie tejto technológie.

Brian Gilvary zo spoločnosti INEOS sa vyjadril: „že energetický prechod si bude vyžadovať zachytávanie uhlíka ako základ na dosiahnutie svetových klimatických cieľov. Je nemožné, aby sa priemysel alebo planéta dostali na nulu do roku 2050 bez zachytávania uhlíka. Takže je to absolútne neoddeliteľná súčasť toho, aby sme napredovali.“

Podľa odhadov Európskej komisie bude Európska únia musieť do roku 2050 každoročne uskladniť najmenej 300 miliónov ton CO2, aby dosiahla svoj cieľ uhlíkovej neutrality. Ukladanie uhlíka sa tak stáva nevyhnutným nástrojom v úsilí o ekologickejšiu budúcnosť. Na dosiahnutie týchto cieľov už bolo pridelených 2,8 miliardy EUR 24 rôznym projektom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyššie teploty v Arktíde rozmrazujú permafrost: Aj 48 500 rokov neskôr je starý „zombie“ vírus stále infekčný!

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame