Mladých trápi frustrácia: Slovenskí TikTokeri sa rozhodli zasiahnuť originálnym spôsobom!

Sediaci smutný mladý muž, ktorý sa pozerá do mobilu

Mladí čoraz častejšie podliehajú frustrácii a depresii (Foto: Unsplash.com)

#Pandémia nezasiahla iba naše fyzické zdravie, ale najmä to psychické. Kým starší nad krízou mávnu rukou, poprípade si ponadávajú na našu vládu a ich nové zákazy, mladšia generácia často potichu doma trpí. Neustále sa meniace karanténne opatrenia, dlhodobá sociálna izolácia či nikdy nekončiace online vyučovanie. To je len niekoľko dôvodov, prečo mladí čoraz častejšie podliehajú frustrácii či depresii.

Dôvodov je niekoľko

Rok 2020 priniesol do našich životov mnoho nepoznaných a nových situácií. Každodenný strach, stres a tlak na dodržiavanie opatrení, zvládajú s väčším nadhľadom najmä starší ľudia. Naopak tí mladší čoraz častejšie pociťujú osamelosť, nervozitu, úzkosť ba dokonca začiatočné štádium depresie. Prečo je to tak?

Staršia generácia si vo svojom živote prešla už všeličím, takže je pravdepodobnejšie, že sa s ťažkou situáciou dokáže vyrovnať s väčšou ľahkosťou. Pre mladého človeka je toto obdobie niečím úplne novým. Nie je zvyknutý, že niekto obmedzuje jeho slobodu až natoľko, že niekoľko mesiacov nevidí svojich spolužiakov, kamarátov či dokonca lásku face to face. Takáto dlhodobá izolácia pritom môže dostať človeka až do stavu takzvanej psychickej deprivácie, ktorá sa prejavuje melanchóliou, úzkosťou a prinajhoršom môže skončiť samovraždou.

@postteenager

Čo ťa vie v tejto dobe najviac potešiť? 🤔 Napíš do komentárov. 🙂 #IPčko #pomocexistuje

♬ IPcko_postteenager – Lukáš Obermajer

Netradičný problém si žiada netradičné riešenie

Tento problém zostáva v spoločnosti často neriešený a prehliadaný. Pozornosť mu však začala venovať skupina študentov z Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy na UKF v Nitre. Tí z vlastných skúseností vedia, čo mladých najčastejšie trápi a kedy bývajú frustrovaní. Upozorniť na tento vážny problém sa rozhodli netradičnou, no účinnou cestou. Mládež sa totižto rozhodli osloviť cez jednu z momentálne najúspešnejších sociálnych sietí TikTok. Výhodou najrýchlejšie rastúcej platformy je jej neuveriteľný dosah videí a fakt, že nie je zahltená reklamným a inzertným obsahom.

Oslovili niekoľkých popredných slovenských TikTokerov, medzi ktorými nájdeš mená ako Postteenager, Yuwac, BukKuk, Odveci7 či známa TikTok učiteľka Pinkats. Práve v spolupráci s nimi vznikla séria krátkych videí, ktoré výstižne poukazujú na konkrétne problémy.

@pinkats

Aké sú výhody a nevýhody online výučby?🤔 Napíš do komentárov!🙂 #IPčko #pomocexistuje IG: katarina_suskova #ucitelka #onlinevyucovanie #ziak @yuwac

♬ IPčko_pinkats – PinKatS

Ešte k tomu zadarmo!

V závere každého videa navyše  ponúkajú prevenciu alebo riešenie ťažkých situácií, s ktorými sa mládež najčastejšie stretáva. Do deja je taktiež zakomponovaná bezplatná Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk, kam môže napísať ktokoľvek, kto potrebuje pomôcť, alebo sa zdôveriť.

Tieto „tiktoky“ získali v priebehu týždňa viac než 200 tisíc zhliadnutí a ide o vôbec jednu z prvých veľkých slovenských kampaní na TikToku. Úctyhodné je aj to, že vznikla s rozpočtom 0 eur, čo znamená, že oslovení Tiktokeri podporili dobrú vec zadarmo.

@yuwac

ipcko.sk je nonstop anonymná a bezplatná internetová linka pomoci pre mladých ľudí. Ak potrebuješ pomôcť, alebo sa zdôveriť, napíš im. 🙏 #IPčko

♬ ipcko.sk – YUWAC

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame