Prvá čokoláda Milka bola bez mlieka a legendárnu kravu naozaj natreli na fialovo: Chutí nám už viac ako 100 rokov

Foto: Unsplash.com

#Kto by nepoznal chutnú fialovú čokoládu Milka? Naozaj si na nej radi pochutnávajú všetci – malí aj veľkí. Avšak len málokto vie, aký príbeh sa za ňou skrýva.

Prvá bola bez mlieka

Obľúbená čokoládová značka vznikla v roku 1901, no firma Suchard vyrábala už od roku 1826, kedy Švajčiar Philippe Suchard vytvoril prvú tabuľkovú čokoládu. V tom čase bola ešte bez mlieka, začali ho do nej pridávať až v roku 1890. O jedenásť rokov neskôr sa rozhodli využiť svoj originálny postup, vytvorili značku Milka a nechali si ju zapísať na patentovom úrade v Berlíne.

Názov vznikol z nemeckých slov, ktoré odkazujú na hlavné ingrediencie – mlieko  a kakao. Jednoduché, ale účinné. Obal mal už vtedy fialovú farbu a za kravou sa rysovali majestátne Alpy. O rok na to sa objavili aj prvé reklamné plagáty.

Ako sa z normálnej dojnice stala hviezda

Najznámejšia krava na svete, ktorá sa neodmysliteľne spája s chutnou čokoládou, bola pôvodne úplne obyčajnou dojnicou s menom Swallow. Potom ju však pre potreby televíznej reklamy natreli fialovou farbou a stala sa z nej Milka. Prvýkrát sa v reklame objavila v roku 1973.

Po skončení natáčania mala ísť naspäť domov, čo znamenalo maštaľ alebo bitúnok. To sa nepáčilo fanúšikom ani širokej verejnosti. Samotný výrobca čokolády Suchard poslal radšej kravu na zaslúžený dôchodok. Rozhodol sa prispievať každoročne celkom vysokú čiastku na ďalší chov tejto kravskej ikony. Swallow zomrela v roku 1990.

Modrá je dobrá, fialová ešte lepšia

Za výberom fialovej farby stál tiež Philippe Suchard, pretože si myslel, že bude jedinečná. Už v tom čase chápal, že nesmie v regáloch medzi ostatnými čokoládami zapadnúť. Vnímal, že práve fialový obal by mohol kričať viac ako ostatné

Obaly čokolády Milka sa postupom času menil, no najvýraznejšia zmena nastala v posledných rokoch, kedy sa zmenil smer fialovej kravičky. Stalo sa tak prvýkrát od vzniku značky. Kým celé roky sa pozerala doľava, teraz hľadí doprava na Alpy. Navyše jej z brucha zmizol nápis Milka. Rokmi sa tiež zmenilo logo a celkový dizajn, no okrem toho aj fólia, do ktorej je čokoláda zabalená.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame