Fyzická príťažlivosť nie sú len pekné oči a telo: Spojená môže byť aj so silným imunitným systémom

pár v posteli

Príťažlivosť môže veľa prezradiť o imunitnom systéme tvojho vyvoleného (Zdroj: Unsplash/Claudia van Zyl)

#Pravda o kráse je niečo, nad čím si vedci lámu hlavu snáď už od počiatku vekov. Sú sociálne štandardy príťažlivosti nejakým spôsobom ovplyvnené genetikou podnecovanou sexuálnym výberom, alebo je krása v očiach pozorovateľa to čo nás na partnerovi najviac láka?

Výskum skúmal stovky ľudí

Nová štúdia sa však zamerala na spojitosť medzi príťažlivosťou a imunitným systémom. Výskum zahŕňal 159 mladých ľudí, ktorých fotografie z hľadiska atraktivity hodnotilo 492 ľudí v online prieskumoch. Potom, čo boli urobené zábery hlavy účastníkov, každý jednotlivec mal tiež vykonanú sériu testov na posúdenie stavu ich imunitného systému, úrovne zápalu v tele a všeobecného zdravia.

Pri analýze výsledkov autori zistili, že ľudia, ktorých tváre boli považované za atraktívne, mali relatívne zdravšie imunitné funkcie, najmä pokiaľ išlo o bakteriálnu imunitu. Zaujímavé je, že medzi účastníkmi nebola žiadna súvislosť medzi zápalom a atraktívnosťou. To by mohlo naznačovať, že príťažlivosť tváre je lepším ukazovateľom na dobre fungujúci imunitný systém ako príznaky akútnej choroby.

Rozdiely boli aj medzi pohlaviami

Štúdia tiež odhalila zaujímavé rozdiely medzi pohlaviami. Napríklad muži boli s väčšou pravdepodobnosťou považovaní za atraktívnych, ak ich bunky imunitného systém, známe aj ako killer cells, boli vysoko funkčné. Tieto bunky sú rozhodujúce pri zbavovaní tela od vírusových infekcií.

Ženy sa na druhej strane považovali za atraktívnejšie, keď vykazovali pomalší rast baktérií v krvnej plazme, čo súvisí s hladinami minerálov, glukózy a protilátok v krvi. Hoci atraktivita tváre môže súvisieť s imunitnými faktormi, ktoré sa môžu prenášať v génoch, ale to neznamená, že neexistujú ani kultúrne faktory ovplyvňujúce individuálne vnímanie krásy.

Aj keď atraktivita počas evolúcie mohla byť skutočne prepojená so zdravím a lepšou imunitou, dnes to tak už nemusí byť. Je to v dôsledku modernej medicíny, ktorá umožňuje ľuďom s nízkou imunokompetenciou zostať v relatívne dobrom zdraví, čo ovplyvňuje aj naše „podvedomé naprogramovanie“.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame