Daj si povinnú prestávku od sociálnych sietí: Prečo je to dobré a čo ti to prinesie?

Zdroj: Unsplash.com/Tim Mosshocped

#Presný dátum, kedy sociálne siete ovládli náš život neexistuje. Stalo sa to postupne, až to nikomu neprišlo zvláštne. Množstvo času strávených na nich dnes už atakuje hranice ľudského chápania. Rovnako, ako bolo kedysi trendy byť tam, je dnes oveľa viac trendy nebyť tam. A my tento zdravý trend veľmi podporujeme. Prečo?

Kedy máš problém?

Ak každé ráno vstaneš na zvuk budíka a prvé, čo urobíš je, že otvoríš sociálne siete aby si si skontroloval, či ti niekto nepísal, nepribudlo srdiečko alebo len nepozrel, čo je nové, zbystri pozornosť. Sám seba sa spýtaj, načo je to vlastne dobré? Koniec koncov týmto zabiješ niekoľko minút, ktoré si mohol venovať radšej spánku, výživným raňajkám alebo by si viac stíhal do práce, do školy či niekde inde.

To isté platí aj večer. Podľa istého prieskumu, až alarmujúcich 70 percent účastníkov uviedlo, že pred spaním si v posteli skontrolovali svoje sociálne siete. A to isté sa stáva, keď si máš užívať chvíľku s kamarátmi či partnerom a ty namiesto toho myslíš na to, ako si urobiť čo najlepšiu fotografiu a ako získať čo najviac srdiečok či followerov.

Trpí ego aj psychické zdravie

O sebaláske sa hovorí čoraz viac. Možno ju podporuješ aj ty, no následne sa týraš sociálnymi sieťami. Drahé dovolenky niekoľkokrát do roka, módne oblečenie, značky, dokonalý vzťah, najkrajší pes, práca snov, skrátka všetko sa na Instagrame predáva s určitým pozlátkom.

To má za následok, že aj odolnejší jedinec si neraz položí otázku, v čom robí chybu, ak to on nemá. Porovnávanie sa ničí tvoje ego, neraz aj vzťahy a spôsobuje pocit menejcennosti.

Najhoršie je, že aj prieskum z roku 2016 mal hrôzostrašné výsledky. Na základe zistených údajov sa ukázala jasná súvislosť medzi používaním sociálnych médií a zvýšenou depresiou. Prieskum sa realizoval na vzorke 1787 dospelých ľudí vo veku 19 až 32 rokov.

Dopraj sebe luxus, ktorý ti sociálne siete neukážu

Dáme ti niekoľko rád na to, ako získať späť kontrolu nad svojím životom, časom, peniazmi aj zdravím.

  • Sociálne siete nie sú realita a ty nie si povinný tráviť na nich 3, 4 a viac hodín denne. Všetky podstatné informácie sa vieš dozvedieť z krátkych podcastov, ktoré prinášajú zhrnutie dňa.
  • Nastav si denný limit na to, koľko môžeš byť na sociálnych sieťach. Zrazu zistíš, že ten čas vieš využiť oveľa lepšie a plnohodnotnejšie.
  • Daj unfollow všetkým influencerom, ktori ti neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu. Uvedom si, že sú platení za to, aby ti predali produkt. Nemusíš si ho kúpiť hneď, stačí, že ti ho dajú do povedomia. Tá kočka, ktorá každý deň prezentuje iný módny e-shop, alebo tá, ktorá má upravené prsia, pery a chodí každý tretí deň ku kaderníkovi, nežijú skutočný život. Nemusíš sa im podobať, buď jedinečný unikát.
  • K vyššie uvedenému patrí aj samotný fakt, že čím viac pozeráš príspevky od influencerov, tým viac ti ich algoritmus Instagramu bude ukazovať. Vytláča to tak príspevky tvojich REÁLNYCH kamarátov. známych a rodiny.
  • Urob veľkú revíziu svojich sledovaných účtov a daj unfollow všetkému, čo ťa privádza do nepohody.
  • Vyskúšaj si dopriať prestávku od sociálnych sietí. Rozumieme, že na Facebooku sú školské skupiny, kde si zdieľate informácie, to je v poriadku. Čo ale ten Instagram, Snapchat alebo TikTok? Vypni sa aspoň dočasne a pocítiš tú zmenu. Zo začiatku to bude náročné, ale časom si ani nevšimneš, že ti sociálne siete chýbajú. Navyše, aj takto zistíš, kto si na teba spomenie v reálnom živote.

Možno ťa presvedčí aj posledný údaj, ktorý je vedecky podložený. Štúdia z roku 2018, ktorá bola realizovaná na vysokoškolských študentoch, zistila, že obmedzenie používania sociálnych sietí na 30 minút denne by malo pomôcť navodiť pohodu.

Tak čo, ako sa rozhodneš? Garantujeme ti, že získanie slobody a ukončenie toho tlaku zo strany sociálnych sietí je na nezaplatenie.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, www.healthline.com, www.ncbi.nlm.nih.gov
Odporúčame