Si zmätený z ľudí, čo robia veci na poslednú chvíľu? Možno sa aj ty zaraďuješ k milovníkom prekrastinácie

prekrastinácia

Prekrastinácia má aj svoje negatíva (Zdroj: Unsplash/Marten Bjork)

#Prokrastináciu asi nikomu predstavovať netreba. Posledné roky zaplavili internet ľudia, ktorí majú v obľube robiť svoje povinnosti na poslednú chvíľu. Množstvo z nich je dokonca takto produktívnejších. Ak máš pocit, že im celkom nerozumieš, neboj sa, nie si sám. Možno sa aj ty zaraďuješ skôr k milovníkom prekrastinácie.

Prečo teda prekrastinujeme? Doktor Rosenbaum predpokladá, že dôvody môžu byť dva. Ide buď o potrebu dostávať odmeny (aj keď si ich udeľujeme len my sami). Druhou možnosťou je, že nechceme, aby sa nám povinnosti v budúcnosti nakopili a radšej sa ich zbavíme hneď ako môžeme.

Impulzívni ľudia

Na prvý pohľad podobné slová predstavujú v skutočnosti svoj opak. Prekrastinácia je vykonávanie činností a plnenie cieľov v dostatočnom, niekedy až mimoriadne veľkom predstihu. Nadšenci tohto životného štýlu plnia svoje povinnosti čo najrýchlejšie je to možné – čiže takmer okamžite po zadaní.

Ani v tomto prípade však nejde len o samú chválu a pozitíva. Výskum psychológa David Rosenbauma a jeho kolegov ukázal, že takýto ľudia sú veľmi impulzívni a tým pádom je väčšia pravdepodobnosť, že spravia chyby, ktoré musia následne opravovať.

Negatíva prekrastinácie

Táto forma vykonávania práce má niekoľko značných negatív a môže výrazne znižovať produktivitu. Ako je to možné? Z troch jednoduchých dôvodov:

1. Využívame na ňu omnoho viac energie

2. Robíme viac chýb

3. Zvyšuje pocit úzkosti

Ako vždy, aj tu platí pravidlo, že najlepšia je zlatá stredná cesta. Robiť veci v predstihu, ale nie okamžite nám dáva priestor zamyslieť sa nad úlohou, no zároveň nepociťujeme stres z blížiaceho sa termínu. Zaujímavé však je, že prekrastinácia pravdepodobne nie je výsledkom našej zrýchlenej doby a hektického životného štýlu. Odborníci sa zhodli na tom, že ju často používajú aj holuby.

Zdroj: hashtag.sk, mindbodygreen.com
Odporúčame