Čaká ťa pracovný pohovor? Stačí týchto 5 základných vecí a zaručene urobíš dobrý dojem osobne aj pri online stretnutí

Nezabudni na úprimný úsmev

Nezabudni na úprimný úsmev (Zdroj: Unsplash.com/Tim Gouw)

#Dnes je veľmi jednoduché zmeniť prácu. Už nežijeme v spoločnosti, v ktorej celý život pracujeme v jednom odvetví. Ak aj uvažuješ nad zmenou práce, no bojíš sa pracovného pohovoru (možno len v online forme), máme pre teba niekoľko dobrých tipov, ako zanechať skvelý dojem. Niekedy aj málo spraví skutočne veľa.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Príď načas, či už osobne alebo online

Meškať je to posledné, čo by si pri prvom pracovnom pohovore chcel. V prípade, že ťa čaká osobný pohovor, cestu na miesto stretnutia si vopred naplánuj. Ak plánuješ ísť autom a nepoznáš danú lokalitu, dobre si naštuduj, kam odbočiť, aká je na ceste maximálna povolená rýchlosť a či sú niektoré úseky alebo križovatky v poobedných hodinách zaťažené. K výslednému času si pripočítaj minimálne 15 minút navyše, pretože na ceste ťa môže zastihnúť niečo nečakané.

Aj cestu autobusom či mestskou hromadnou dopravou si dobre rozplánuj. Nestav na prestupy, ktoré stihneš na poslednú chvíľu. Radšej prísť o pár minút skôr, ako pár minút meškať. Určite by si nechcel na prvé stretnutie v novej práci prísť udychčaný a upotený. Rovnaká zásada platí aj v online priestore. Ak ťa čaká pohovor cez internet, snaž sa byť pripojený o niečo skôr. Dáš tým zamestnávateľovi najavo, že ti na práci skutočne záleží a nebudeš meškať ani v budúcnosti.

Heslo šaty robia človeka stále platí

Dobrý dojem určite nabudíš aj vtedy, keď prídeš vhodne oblečený. Na pracovný pohovor zaručene nechoď v domácom oblečení, no vhodné nie sú ani róby či vyzývajúce šaty. Odporúčame staviť na neobyčajné, no stále striedme oblečenie. Košeľa, pulóver, prípadne aj sako dajú zamestnávateľovi najavo, že ti práca nie je ukradnutá.

Toto pravidlo sa snaž dodržať aj v prípade, že ťa čaká online rozhovor. Nestav na to, že na seba nahodíš len tričko a ono to už nejako dopadne. Tepláky, domáce topy či vyťahané tričká na online stretnutie určite nepatria. Aj keď budeš so zamestnávateľom komunikovať len prostredníctvom internetu, obleč sa, ako by si išiel skutočne do práce. Vďaka tomu sa na rozhovor naladíš aj vnútorne.

Najčastejšie otázky na pracovných pohovoroch
Dobré oblečenie, dobrá nálada a sebavedomie. Nezabudni na to! (Zdroj: Unsplash.com/Sebastian Herrmann)

Nezabudni na úprimný úsmev

Bude to znieť možno ako klišé, no úsmev spraví pri prvom stretnutí naozaj veľa. Stačí prísť v dobrej nálade a on sa dostaví aj sám. Úsmev je čarovný, pretože dokáže prezradiť o človeku veľa aj bez toho, aby si čokoľvek povedal. Mysli na to aj v prípade, že musíš mať nasadené rúško. Úprimný úsmev nie je vidieť len na perách, odzrkadlí sa aj na očiach. Nie si si istý svojím úsmevom? Jednoducho si ho precvič doma pred zrkadlom.

S usmievaním úzko súvisí aj očný kontakt. Uhýbať pohľadom počas rozhovoru zaručenie nie je to najlepšie, čo môžeš v danej chvíli urobiť. Nadväzuj s osobami sediacimi naproti očný kontakt a nemysli na to, že na stene je zarámovaný pekný obraz alebo že rovnakú šálku na kávu máš doma aj ty. Pri online pohovore sa zavri do izby, v ktorej ťa nikto nebude rušiť.

Pôsob sebavedomo, no úprimne

Sebavedomý postoj a vystupovanie je ďalším dôležitým krokom k úspešnému pohovoru. Ak dodržíš prvé pravidlo a prídeš o pár minút skôr, snaž sa nestráviť ich na telefóne. Podľa odborníkov pomáha prekríženie rúk vbok. Vďaka tomuto postoju zaberáš veľa priestoru okolo seba a to dodáva sebavedomie.

Na pohovore je dôležité stáť si za vlastným názorom. V prípade otázky, ktorá ťa zaskočí, odpovedaj úprimne, no buď si svojou odpoveďou istý. „Koľko gulôčok by sa zmestilo do tejto miestnosti?“ Vedel by si odpovedať? Nesnaž sa tváriť prekvapene, aj keď mnohých by táto otázka zaskočila. Odpovedaj: „To záleží od toho, aké gulôčky myslíte…“ Pusti ich do svojej hlavy, ukáž im, ako premýšľaš a výsledok sa dostaví sám.

Naštuduj si niečo o firme

Ešte pred samotným pohovorom dobrá rada na záver – určite nechceš pracovať vo firme, o ktorej nič nevieš. Hľadaj na internete, popýtaj sa známych. Vedieť aspoň základné informácie o zamestnávateľovi sa často môže javiť ako kľúčové pri pracovnom pohovore. Zisťuj, ako dlho firma podniká, v akej oblasti, koľko má zamestnancov, aký plat ponúka, čo môže byť tvoja náplň práce, kto sa aktuálne nachádza vo vedení.

Možno sa to javí ako nezmysel, ale okrem otázok typu „Čo viete dať našej firme?“ dostaneš aj otázku „Čo môže dať naša firma vám?“ Čím viac si o zamestnávateľovi naštuduješ, tým viac sa to odrazí na odpovedi práve na túto otázku. Byť pripravený môže nakoniec rozhodnúť o výsledku pohovoru.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame