Ktoré pozície budú vyhľadávané o desať rokov? Lidl ti už teraz ponúka plat 2 100 eur

Žena a muž za počítačom v práci.

Zisti, aké povolania by mohli byť populárne už o pár rokov. Zdroj: Getty Images

#V rámci pracovného trhu pribúdajú nové pozície, menia sa platové podmienky a mnohé odvetvia hlásia nedostatok zamestnancov. Pozreli sme sa, ako bude vyzerať situácia na Slovensku podľa umelej inteligencie. V článku sme využili ChatGPT a zamerali sme sa na obdobie o 10 rokov, čiže rok 2034. O ktoré zamestnania bude záujem? 

Obrovský dopyt po odborníkoch na technológie

To, čo platí dnes, sa môže už čoskoro zmeniť. Podľa ChatGPT zrejme stúpne záujem o pracovné pozície súvisiace s umelou inteligenciou, so strojovým učením, s robotikou a technologickým svetom celkovo. Dopyt po odborníkoch z tohto sektora bude naozaj veľký.

S nárastom digitálnej závislosti a hrozieb budú zároveň v kurze experti na kybernetickú bezpečnosť. S pribúdajúcim množstvom dát budú firmy a rôzne organizácie hľadať ľudí na ich spracovanie a analýzu. K novým pracovným možnostiam prispieva aj rozvoj digitálnych a virtuálnych realít, či už ide o oblasť herného priemyslu, vzdelávania alebo simulácií.

O starnúcich Slovákov sa bude treba postarať

Populácia Slovenska za posledných 20 rokov pomerne rýchlo zostarla. Prognózy dokonca hovoria, že sa zaradíme ku krajinám s najstarším obyvateľstvom Európskej únie. Podľa umelej inteligencie preto nebudú mať núdzu o zamestnanie odborníci poskytujúci poradenstvo v oblasti zdravotnej starostlivosti či sociálnych služieb pre starších ľudí.

So starnúcim obyvateľstvom bude pravdepodobne rásť aj nutnosť zdravotníckej starostlivosti. V kurze preto budú zdravotníci, inžinieri v oblasti biotechnológií a experti na zdravotné informačné technológie. Táto oblasť je na Slovensku problémová už v súčasnosti. Chýba približne 15-tisíc zdravotných sestier a situácia bude asi ešte horšia.

Riešenia pre životné prostredie aj kreatívne pozície

Už dnes venujeme životnému prostrediu oveľa väčšiu pozornosť ako kedysi. Tento trend bude zrejme pokračovať. Odborníci v energetickom manažmente, ekologickom stavebníctve či poradenstve pravdepodobne nebudú mať nedostatok práce.

Pracuješ v kreatívnom odvetví a máš obavy, že ťa nahradí umelá inteligencia? Ona sama tvrdí, že sa to nestane – aspoň nie úplne. Aj v budúcnosti budú naďalej vyhľadávaní nápadití dizajnéri, marketéri a podobné povolania. Zdôrazňuje však dôležitosť prepájania kreativity a nových technológií.  

A čo dnes bežné pozície, ako napríklad predavač v obchode? Celkovo možno očakávať, že predaj potravín a iného tovaru bude do určitej miery ovplyvnený technologickým pokrokom. Koniec koncov, už dnes napríklad platíme v samoobslužných pokladniach. Stále však bude potrebný ľudský prístup.

Ako budú vyzerať platy?

Odpoveď na túto otázku by chcel poznať každý. Podľa umelej inteligencie je však náročná, pretože ju ovplyvňuje viacero faktorov. Ide napríklad o tempo ekonomického rastu, ale aj infláciu, ktorá dosiahla na Slovensku v roku 2023 úroveň 10,5 %. Pokiaľ by klesala alebo sa aspoň zvyšovala podstatne pomalšie, platom by to pomohlo.

K nárastu odmien môže prispieť aj nižšia miera nezamestnanosti. Firmy sa totiž budú snažiť prilákať a udržať si kvalifikovaných pracovníkov. V súčasnosti je na Slovensku na úrovni 5,9 % a celkovo bolo u nás bez práce minulý rok takmer 163-tisíc ľudí. Hrubý a zjednodušený odhad umelej inteligencie nám prezradil, že priemerný plat o 10 rokov by mohol predstavovať necelých 1 800 eur.  

Lidl ti už dnes ponúka jedinečnú príležitosť

Určitou zmenou však prejdú podľa umelej inteligencie aj samotní zamestnávatelia. Väčší dôraz sa bude klásť napríklad na flexibilnejšie pracovné modely, duševnú pohodu zamestnancov, trvalé vzdelávanie či inklúziu. Faktom však je, že zodpovední zamestnávatelia, ako napríklad spoločnosť Lidl, na túto cestu nastúpili už dnes. 

Práve Lidl pritom hľadá nových zamestnancov na pozíciu predavač/predavačka a nájdeš tu aj iné pracovné ponuky. Počas roka vytvorí  stovky nových pracovných miest. Teraz môžeš byť dokonca manažérom predajne. Tvojou úlohou bude viesť tím s približne 35 zamestnancami a lákavý je aj nástupný plat od 2 100 eur mesačne.

Ak nemáš skúsenosť s vedením ľudí, svoju kariéru môžeš naštartovať ako trainee manažér s platom 1 500 eur. Počas 12-mesačného programu spoznáš fungovanie Lidla, vyskúšaš si rôzne pozície a absolvuješ shadowing (tieňovanie) manažéra. To je ideálna príprava na tvoju vysnívanú pozíciu.

Zistiť viac o pracovných pozíciách v Lidli

Pracuj u najlepšieho zamestnávateľa v krajine

Na Slovensku má 164 predajní, dva outlety, tri logistické centrá, centrálu a pracuje v ňom viac ako 6 500 ľudí. Lidl stabilne patrí medzi najatraktívnejších zamestnávateľov v krajine. O jeho kvalitách svedčí to, že je osemnásobným držiteľom ocenenia Top Employer Slovensko a Top Employer Europe. Okrem toho je päťnásobným víťazom domácej ankety Najzamestnávateľ.

Za tri roky Lidl investoval do zvýšenia miezd a odmien takmer 35 miliónov eur. Na plný úväzok už vo firme nikto nezarobí menej ako 1 050 eur mesačne. Diskont zároveň podporuje rovnaké odmeňovanie žien a mužov. Každý zamestnanec dostáva viacero benefitov a lákadlom je šanca na kariérny rozvoj – voľné pracovné pozície totiž diskont obsadzuje primárne z vlastných radov.

Top Employer.
Ocenenie Top Employer. Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame