Posledné slová príbuzných: Nič ti neukáže viac, aké dôležité je vážiť si skutočný život

Photo by rawpixel.com from Pexels

#Vraví sa, že jediná spravodlivosť na svete spočíva v tom, že nikto netuší, kedy mu vyprší jeho „expirácia.“ Smrť je vždy opradená rúškom tajomstva. Byť pri niekom, kto odchádza na druhý svet, musí byť zvláštny pocit.

Ľudia, ktorí boli pri smrteľnej posteli svojich blízkych, sa podelili so svojimi skúsenosťami. A veru, z niektorých posledných slov ľudí aj tebe prejde po chrbte mráz. Možno aj teba donútia zamyslieť sa nad hlavnými prioritami života, pretože na akúkoľvek zmenu je už na konci bohužiaľ neskoro.

#1 Bojím sa!

pixabay.com

Môj dedo bol silný alkoholik. Tvrdý chlap, ktorý celý život vyžadoval od svojej rodiny absolútnu poslušnosť. V 66-ke mu zistili rakovinu pankreasu, veľmi agresívny typ. Vedel, že čochvíľa zomrie.

Dedo sa bál v noci zaspať, pretože mal strach z toho, že zomrie. Zomieral dlho a ťažko. Bol som pri ňom. Posledné slová vypovedali o strachu z neznáma: „Bojím sa,“ povedal. Asi vedel, že ho tam nečaká nič dobré.

#2 Nemajú oči!

Keď zomierala moja stará mama, bolo to desivé. V posledných minútach pred smrťou sa dostala do zvláštneho delíria. „Nemajú oči! Oni vôbec nemajú oči,“ to boli slová, s ktorými sa vybrala na druhý svet. Dodnes mám pri tej spomienke po celom tele zimomriavky.

#3 Všade je oheň!

Photo by icon0.com from Pexels

Robila som opatrovateľku pri jednej starej pani, ktorá sa nemohla pochváliť práve prívetivou povahou. Myslím, že tušila, že zomrie. Dva dni pred smrťou mi povedala: Vieš, kde pôjdem. Na miesto, kde niet pokoja.“ Tvárila som sa, že netuším, o čom hovorí. Keď zomierala, kričala: „Oheň, všade je oheň! Je to strašné.“ Dodnes neviem, čo si mám o tom myslieť.

#4 Nenapadá mi nič múdre

Moja stará mama mala pred smrťou veľké očakávania. Aj my sme pri nej sedeli, nechceli sme ju nechať o samote, keď si po ňu príde zubatá. Jej posledné slová boli jedinečné: Netuším, čo by som mala povedať. Ale verte mi, že práve teraz mi nenapadá nič múdre.“

#5 To telo je v lese, vedľa starého duba

Photo by Min An from Pexels

Raz k nám do nemocnice doviezli muža po ťažkej autohavárii. Nedávali sme mu veľké šance na prežitie. Pred operáciou na chvíľu otvoril oči a povedal: „To telo som schoval v lese, vedľa starého duba.“ To boli posledné slová, ktoré povedal. Očividne chcel uľaviť svojmu svedomiu. Nám sa ho však nepodarilo zachrániť.

#6 Nabudúce budete umývať už len moju mŕtvolu

Pracovala som v dome dôchodcov. Tam bola smrť pacientov na dennom poriadku. Nikdy nezabudnem na slová jedného pána, ktorý mal svojský zmysel pre humor. Zomieral. Vedeli sme to, a rovnako to vedel aj on: „Nabudúce, keď ma budete umývať, budete umývať len moju mŕtvolu.“ Oznámil nám s úsmevom. Mal pravdu. Jeho proroctvo sa do bodky vyplnilo.

#7 Kiež by som zomrel spolu s Jeane

Pred pár mesiacmi mi zomrel starý otec. Tesne pred smrťou ho chytila nostalgia: „Kiež by som zomrel spolu s Jeane,“ povedal nám so smútkom v hlase. To boli jeho posledné slová. Chcel odísť s Jeane, so ženou, s ktorou prežil 50 rokov v šťastnom manželstve. Tá zomrela minulý rok.

Zdroj: thoughcatalog.com
Odporúčame