Slovensko ožilo vďaka ponožkovému biznisu: Keď obyčajný kúsok oblečenia nosí radosť aj peniaze

To, že ponožky nemusia byť nudné potvrdzuje rastúca ponuka na trhu (foto: Michael Morse/Pexels.com)

#Ponožky sa v poslednej dobe stali nie nutnosťou, ale štýlovou záležitosťou. A to predovšetkým vďaka šikovným a talentovaným podnikateľom. Pozrite sa, ktoré slovenské firmy dávajú ponožkám úplne iný rozmer a robia dni zábavnejšími.

Načo dve? Stačí jedna!

Nájsť obe časti z ponožkového páru je niekedy poriadna makačka. Tento problém však úspešne využila slovenská značka OneSock, ktorá vznikla v roku 2013. Ponožky totiž predávajú po jednom kuse. Za kreatívnou značkou stojí Branislav Pepel spolu so svojou manželkou Zdenkou.

Individualitu osoby, ktorá ich nosí, podporujú aj zaujímavým dizajnom. Vďaka vlastnej aplikácii si dokonca môže každý zákazník vytvoriť vlastný dizajn. Kvôli OneSock vás už nikto nemôže karhať za to, že nemáte oblečené dva úplne rovnaké kúsky.

V prípade OneSock je ešte vtipný a zaujímavý aj jeden príbeh. Vlastnú „kolekciu“ ponožiek má totiž aj zlatý slovenský paralympionik a majster sveta v para-cyklistike Jozef Metelka, ktorý pri nehode na motorke prišiel o jednu nohu.

Po nevydarenej prvotine veľký úspech

Prvotnou ideou, ktorá stála za vznikom značky Fusakle, nebolo vyrábať ponožky, ale predovšetkým otvoriť ľuďom mysle a šíriť radosť. Veselé a pestrofarebné ponožky, ktoré naozaj rozveseľujú dni, vznikli pod taktovkou Jána Anguša.

Prvá várka sa im síce, ako píšu na blogu, nevydarila, no úspech mladej značky sa dostavil takmer okamžite. Dnes sa už okrem e-shopu pýšia aj kamennou predajňou v bratislavskom obchodnom centre. Medzi ich najkrajšie a najvtipnejšie kolekcie patrí tá, ktorú venovali slovenským večerníčkom, či našim Tatrám.

Z gymnázia na ponožkový trh

Ďalšou ponožkovou značkou, ktorá stojí za to, je dielo pôvodne stredoškolákov z nitrianskeho gymnázia. Mar­tin Fe­kete, Fi­lip Čer­mák a Ja­ro­slav Ďur­fina už počas strednej školy rozum do hrsti a vytvorili šikovnú značku Ponsch. Tomu však predchádzalo vytvorenie školských ponožiek, ktoré zožali veľký úspech.  „Za jedinú prestávku sme vypredali celú zásobu, dokonca sa nám ozývali bývalí študenti zo zahraničia, či by sa im nejaké neušli,” píšu na svojom webe. Vďaka tomu dnes na trhu ponúkajú dizajnové ponožky so slovenskou tématikou, ale tiež napríklad s Kofolou, charitatívnou organizáciou Dobrý anjel alebo znakom hokejového klubu z Nitry.

Ponožky nosia radosť

Jednoduchý dizajn a nápaditosť. To charakterizuje značku FunnySOX. Zakladateľom spoločnosti je Tomáš Králik, v ktorého hlave vznikla aj myšlienka vyrábať ponožky pre radosť. Pre svoju radosť aj radosť druhých. Za každých desať predaných párov totiž posielajú jeden pár do niektorej z krajín tretieho sveta.

Ponožky FunnySOX sú špecifické tým, že od nich zoženiete dizajny s typicky slovenskými značkami. Svoje pár tak majú Chrumky, burizóny, treska, alebo aj Horalky.

Čičmany na nohách

Pravé slovenské ponožky nájdete v ponuke firmy Folkies. Vyznačujú sa totiž ľudovými motívmi. Inšpiráciou pre tradičný dizajn boli folklórne ornamenty z čičmianskych dreveníc. Vďaka vláknam s názvom Prolen a kvalitnej bavlne vydržia tieto ponožky aj náročné podmienky. Navyše, keďže ide o ekologické vlákno, menej zaťažujú životné prostredie.

Odporúčame