Poskladajú sa na suroviny a pre bezdomovcov navaria večeru: Dobrovoľníctvo otvára mladým Slovákom oči

Dobrovoľnícke varenie (Zdroj: Nexteria)

#Alkoholici, drogovo závislí či spodina spoločnosti. Na ľudí na ulici sa často pozeráme takpovediac cez prsty. Aj napriek tomu, že často si za svoj ťažký osud nemôžu sami. Mladí sa preto rozhodli, že im aspoň trošku spríjemnia život tým, že im navaria chutnú večeru.

Občianske združenie Nexteria spolu s nízkoprahovou nocľahárňou sv. Vincenta de Paul vytvorili zaujímavý projekt, v ktorom sa snažia pomáhať ľuďom bez domova. Ide o sériu dobrovoľníckych varení. Podobné akcie prebiehali v spomínanej nocľahárni už predtým, no ľudia z Nexterie túto myšlienku posunuli ďalej: „My sme z toho urobili výzvu a prostredníctvom nej sa nám podarilo navariť až 3000 porcií,“ hovorí dobrovoľníčka Paulína Rochová.

Hlavnou myšlienkou dobrovoľníckych varení je zmenšovanie predsudkov o ľuďoch bez domova. Pomerne veľká časť spoločnosti ich totiž vníma ako nezamestnaných alkoholikov, ktorí si za svoj osud väčšinou môžu sami.

Dobrovoľnícke varenie (Zdroj: Nexteria)

Nemusíš vedieť variť

Do projektu sa môže zapojiť každý bez rozdielu veku a kuchynských zručností: „Dobrovoľníci nemusia vedieť variť, pomáhať môžu aj tak. Veríme ale, že zemiaky už každý z nás aspoň raz šúpal,“ s úsmevom dodáva Paulína.

Kapustnica, šošovica či boršč sú najčastejšími jedlami, ktoré dobrovoľníci pripravujú ľuďom, ktorí svoje útočisko našli práve v nocľahárni sv. Vincenta de Paul na okraji Bratislavy. Minulý rok sa uskutočnilo okolo 40 varení, pri ktorých sa vystriedalo až 300 dobrovoľníkov. „Je úžasné, že stačí 6-8 dobrovoľníkov, 120 eur a urobíte večeru pre 200 ľudí bez domova. Samozrejme, nešlo by to bez úžasných zamestnancov Depaul, ktorí po celodennej práci prídu ešte pomáhať s varením,“ s nadšením hovorí Frederika Oravcová, účastníčka dobrovoľníckych varení.

Vidieť výsledok práce

A čo motivuje mladých, aby sa zapojili do projektu? Väčšinu z nich už nebaví tráviť celé dni nákupmi, scrollovaním Instagramu či sedením za počítačom. Potrebujú vidieť výsledok svojej práce a pocit, že sú užitoční, im dáva potrebnú dávku radosti z dobrého skutku, ktorá vždy zahreje pri srdci. Dobrovoľníctvo však má aj iné pozitíva: „Otvorí im to oči. Je to zážitok, kde po prvej návšteve možno budú mať problém zaspať. Hlavu im zahltia nové myšlienky a možno aj prehodnotia svoj život,“ prezradila Paulína. Dobrovoľníčka Frederika vidí plus v tom, že môže malým kúskom aktivity pomôcť veľa ľuďom: „Ak sa spojíme ako komunita, všetkým nám bude lepšie.“

Dobrovoľníci (Zdroj: Nexteria)

Príjemný a užitočný čas

Dobrovoľnícke varenie nie je len o dobrých skutkoch, ale aj o teambuildingu a spoznávaní nových ľudí z rôznych miest. „Je tam veľa smiechu pri príprave jedla, veľa konverzácie, úsmevu a dobrej nálady. Už len samotná skúsenosť nás môže naučiť uvedomovať si, čo máme a byť za to vďační,“ tvrdí Frederika.

A ako to funguje v praxi? Pomocníci sa rozdelia do tímov v počte 6-8 ľudí, poskladajú sa na potrebné suroviny a potom spoločnými silami uvaria teplé jedlo pre tých, ktorí sa často stravujú len suchou stravou alebo jednoduchou vodnatou polievkou. Takto dokážu spolu stráviť nielen pekný, ale aj užitočný čas a dopriať iným aspoň občas večeru, ktorá ich nielenže zasýti, ale má aj akú-takú nutričnú hodnotu.

Okrem pokračovania v dobrovoľníckom varení, chce Nexteria v budúcnosti pomôcť ľuďom bez domova založiť knižnicu a spustiť projekt People of de Paul, v ktorom by predstavili príbehy jednotlivých ľudí ubytovaných v nocľahárni.

Ak aj ty máš šikovné ruky a chuť pomáhať, ozvi sa na mail kristina.kopacova@depaulslovensko.org

Podpor projekt dobrovoľníckych varení aj nejakým tým eurom.

Odporúčame