Máš pocit, že čas plynie pomalšie? Vedci majú pre to vysvetlenie priamo z vesmíru!

Spomalenie času by malo byť len vedľajším účinkom toho, že tekuté jadro vplyvom fyzikálnych javov mení svoj smer (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Stáva sa ti, že tvoj deň nemá koniec? Za pomalým plynutím času toho môže byť viac, než len nepríjemné povinnosti bez konca či nekonečná nuda. Vedci prišli so zaujímavou teóriou, ktorá opisuje, prečo sa dni naozaj predlžujú. Ak si niekedy želáš dlhší deň, aby si všetko stihol, možno sa toho v budúcnosti dočkáš…

Môže za to Zem

Vedci zistili zaujímavé okolnosti, o ktorých sa doteraz netušilo. Počas novej štúdie, ktorá sa zaoberala primárne zemetraseniami, prišli na to, že vnútorné jadro našej planéty sa začalo spomaľovať. Došlo k tomu ešte v roku 2010, no následky pociťujeme stále. Podľa dostupných informácií sa jadro pohybuje mierne dozadu, čím sa ovplyvňuje aj celková rotácia zeme vo vesmíre.

Záhada uprostred jadra

Ako určite vieš, Zem sa skladá z viacerých vrstiev, ktoré sú ukryté vo vnútri. Stredom planéty je žeravé jadro, ktoré sa skladá zo železa a niklu. Okolité prostredie je úplne tekuté, čo umožňuje tomuto hustému zoskupeniu prvkov pohyb. Otáča sa vplyvom magnetického poľa a gravitácie, ktorá presahuje z vonkajších vrstiev.

Vedci roky verili, že jadro sa dokáže točiť rýchlejšie, než zbytok planéty, no spomínaná štúdia profesora Johna Vidaleho, ktorý je vedcom z University of Southern California, hovorí celkom niečo iné. Uvádza okolnosti „záhady“, pre ktorú sa jadro spomalilo či dokonca začalo „cúvať“.

Informácie zo seizmografov

Aj napriek tomu, že je jadro Zeme (zatiaľ) nemožné pozorovať priamo, vedci dokážu odhadovať, čo sa v útrobách planéty môže približne diať. Umožňujú im to zozbierané informácie zo seizmografu, ktoré zaznamenávajú nielen prírodné udalosti, ale aj ľudskú aktivitu, ako napríklad sovietske jadrové testy, ktoré prebiehali v 70. rokoch minulého storočia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prepadol si vapovaniu? Po tomto zistení hodíš elektronickú cigaretu do koša

Spomalenie času by malo byť len vedľajším účinkom toho, že tekuté jadro vplyvom fyzikálnych javov mení svoj smer, v ktorom sa točí. To, čo to môže do budúcnosti spôsobiť, je zatiaľ nemožné predvídať, no autor štúdie odhaduje, že na dĺžku dňa to bude mať veľmi malý vplyv. „Všimnúť si to je veľmi ťažké, ide rádovo len o tisíciny sekundy,“ uzavrel.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame