Plastové kocky, ktoré pobláznili (nielen) deti po celom svete: Prvý LEGO panáčik sa pritom vôbec neusmieval

Pixabay.com

#Z LEGO kociek sa dá poskladať takmer čokoľvek – potápajúci sa Titanic, dinosaurie kráľovstvo, známe osobnosti v životnej veľkosti a vytvoríš aj funkčného robota. Stavebnica pobláznila niekoľko generácií detí, a určite aj niektorých rodičov, na celom svete a neustále sa prispôsobuje aktuálnym trendom.

Hrať sa dobre

Firma, ktorá má dnes na svojom konte produkciu stoviek miliárd plastových kociek, začínala pomerne skromne. Dánsky stolár Ole Kirk Christiansen si v roku 1916 zariadil stolársku dielňu a s pomocou niekoľkých učňov vyrábal nábytok, väčšinou pre farmárov z okolia. Bohužiaľ, v roku 1924 táto dielňa vyhorela. Christiansen sa však nevzdal, postavil novú a väčšiu, a zároveň rozšíril aj sortiment vlastných výrobkov. Neskôr sa vrhol na výrobu drevených hračiek. Kvôli svetovej hospodárskej kríze však rodiny mnohokrát nemali peniaze na zaplatenie a zvykli mu platiť hospodárskymi produktami.

Meno LEGO vzniklo vďaka internej súťaži medzi šiestimi zamestnancami firmy. Vymyslel ho však sám Christiansen, ktorý zvažoval aj názov Legio. Ide o skrátenie dánskej frázy leg godt, čo znamená hraj sa dobre. Taktiež v gréčtine toto slovo znamená stavať stenu.

Od dreveného nábytku k plastovým hračkám

Keď sa do širšieho povedomia dostal plast a objavili sa aj nové technologické postupy, rozbehla sa týmto smerom aj firma LEGO. Prvou modulárnou hračkou sa stal rozoberateľný náklaďak. V roku 1947 sa dostali k hračke, ktorú si dal patentovať Brit Hilary Harry Fisher Page. Išlo o akési samozapadacie stavebnicové kocky. Už na ďalší rok prišla značka Lego s vlastnou samospojiteľnou kockou. Aj napriek počiatočnému nezáujmu a skepticizmu verejnosti sa Christiansenovci nevzdali. Využili potenciál a vytvorili hotový hračkový systém. Vďaka tomu prišla v roku 1958 na svet moderná LEGO kocka. Neskôr prišlo k ďalšiemu požiaru, pri ktorom zhorela väčšina dielní na drevené hračky. Potom sa tvorili už len tie plastové.

Panáčik bez úsmevu

Stavebnica sa veľmi rýchlo rozšírila do sveta a zamilovali si ju deti z rôznych kútov. Desať rokov od vytvorenia prvej modernej kocky otvorila spoločnosť prvý Legoland v Billunde. Už v prvý rok sa tam prišlo pozrieť až 625-tisíc návštevníkov. Postupne vznikali aj v ďalších mestách. O ďalších desať rokov sa na scéne objavil známy žltý panáčik, ktorý sa spočiatku vyrábal s prázdnou tvárou rôznych farieb pleti. Až neskôr sa ujala dnešná žltá podoba s úsmevom.

Odporúčame