NASA objavila slnečnú sústavy s dvomi Slnkami: Našli sme planétu, na ktorej vyzerá západ Slnka ako na Tatooine zo Star Wars?

Západ Slnka na Tatooine

Západ Slnka na Tatooine (Zdroj: Lucasfilm)

#Nie každá slnečná sústava vyzerá rovnako. Vo vesmíre sa nachádzajú milióny galaxií a v každej galaxií milióny sústav s miliardami planét. NASA objavila planétu, ktorá obieha nie okolo jedného, ale hneď dvoch hviezd. Podľa najnovších údajov je jedna z nich väčšieho objemu, zatiaľ čo druhá je o niečo menšia.

Samotný objav planéty nie je nič nové. NASA objavila explanétu s názvom Kepler-16b ešte v roku 2011. Slnečná sústava je súčasťou Mliečnej cesty a je od nás vzdialená 245 svetelných rokov. Tentokrát však americká inštitúcia potvrdila druhú hviezdu, okolo ktorej planéta obieha a ide tak o prvú potvrdenú exoplanétu, ktorá obieha okolo dvoch Sĺnk.


Dovolenka vo vesmíre je možná už dnes: Spoločnosť predáva lístky extrémne lacno!


Scéna ako vystrihnutá zo Star Wars?

Alexandre Santerne z Univerzity v Marseille vysvetľuje: „Kepler-16b bol prvýkrát objavený už pred desiatimi rokmi satelitom NASA Kepler pomocou tranzitnej metódy. Rozhodli sme sa však overiť ju metódou radiálnej rýchlosti.“

Pokiaľ hovoríme o hľadaní expolanét, existujú dve najčastejšie používané metódy. Vďaka prvej z nich, tranzitnej metódy, hľadá vesmírny ďalekohľad poklesy slnečného žiarenia, ktoré naznačujú, že by medzi nami a hviezdou prechádzala planéta.

Druhá metóda je metóda radiálnej rýchlosti. Hviezdy nie sú stacionárne stojace objekty, okolo ktorých krúžia planéty. Každá planéta má svoj vlastný gravitačný vplyv na hviezdu, čo spôsobí, že hviezda sa mierne „kýva“. Robí to aj naše Slnko, no ovplyvnené je predovšetkým Jupiterom.

Vedci potvrdili prítomnosť planéty Kepler-16b oboma metódami a je teda isté, že v slnečnej sústave s dvomi hviezdami sa nachádza planétka podobná Tatooine zo Star Wars. Myslíš, že západ Slnka (alebo Sĺnk) na nej vyzerá ako scéna zo známej sci-fi série?

Umelec v NASA si predstavuje planétu Kepler-16b takto
Umelec v NASA si predstavuje planétu Kepler-16b takto (Zdroj: NASA)

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com, NASA
Odporúčame