Písanie rukou má zmysel: Čo sa stane, keď definitívne vymeníš klávesnicu za pero?

Photo by Cathryn Lavery on Unsplash

#Počas štúdia sa nikto z nás nevyhne ručnému písaniu si poznámok či záverečných testov. Avšak akonáhle za sebou definitívne zavrieš bránu školy, čoskoro zistíš, že pero používaš naozaj zriedkavo. Sem-tam sa treba niekde podpísať, vyplniť nejaké tlačivo paličkovým písmom, ale to je všetko. Poznámky, správy a iné podstatné informácie si väčšina z nás výlučne zapisuje do mobilu, prípadne do počítača. Rozmýšľal si však niekedy, čo sa teda stane, keď definitívne prestaneme písať rukou? Vedci tvrdia, že to môže mať negatívny dopad na našu psychiku.

Ďakujme za klávesnicu, nezabúdajme na pero

Písanie v digitálnej forme nám uľahčilo život. Už len samotná predstava toho, že by si mal napríklad takú diplomovku písať rukou na papier, je desivá. Najmä, ak škriabeš ako kocúr. Vďaka bohu za počítač, a vlastne aj písací stroj, ktorý kedysi uľahčil fungovanie starším generáciám. Mimochodom, sú ľudia, ktorí naň dodnes nedajú dopustiť. Stephen King doposiaľ píše svoje 800-stranové romány výlučne na písacom stroji.

Photo by Daniel McCullough on Unsplash

Ale naspäť k rukopisu a k tomu, prečo by sme sa ho nemali úplne vzdávať ani po škole. Podľa portálu The Guardian absolútne vylúčenie písania rukou z nášho života môže negatívne vplývať na naše kognitívne schopnosti. Ako tvrdí profesor Ros Wilson, napomáha nám vytvoriť si mentálnu predstavu o slove. „Nikdy nespoznáš písmeno A, kým si ho nenapíšeš na papier,“ hovorí.

Keď píšeme rukou, mozog pracuje lepšie

Profesorka Karin James urobila zaujímavý experiment s deťmi, ktoré sa ešte nenaučili písať. Prvá skupina mala za úlohu naučiť sa písať písmená na papier, zatiaľ čo druhá sa ich učila rozpoznať na počítači. Výsledky MRI boli jednoznačné: Deti, ktoré písali rukou, si vedeli skôr vytvoriť spojitosť medzi čítaním a písaním a ich mozog pri učení ukazoval vyššiu aktivitu. To sa v druhej skupine nestalo.

Photo by Galymzhan Abdugalimov on Unsplash

Dobre poslúži aj obyčajný denník

Aj keď máš základnú školu dávno za sebou a písať rukou určite vieš, skús občas oprášiť zošit a napísať si doňho aspoň zopár poznámok. Mnoho ľudí si s radosťou píše denník. Nemusíš ho otvárať každý deň, ani si viesť podrobné zápisky. Stačí, ak doň prispeješ pár-krát za mesiac. Uvidíš, že keď dostaneš svoje myšlienky, názory a emócie na papier, lepšie porozumieš aj sebe. Táto staroveká metóda ti pomôže aj lepšie pochopiť súvislosti. Ak sa učíš niečo nové, alebo chceš prísť nejakému problému na koreň, napíš si ho na papier. Snáď sa ti podarí zaregistrovať to, čo ti doposiaľ unikalo.

Zdroj: exploringyourmind.com
Odporúčame