Nechaj sa pohltiť vizuálnymi dielami a zvukovými efektami: Vieme, kde si dopraješ nezvyčajný umelecký zážitok

Vizuálne umenie na výstave v meste Dortmund - Výstava Lumières

Klimt alebo Hudertwasser v prevedení vizuálnych efektov. (Zdroj: Facebook/Phoenix des Lumières)

#Vizuálne umenie už dávno neznamená, že ide o maľbu alebo o sochárstvo. Čoraz viac využíva moderné prostriedky, aby sa priblížilo k väčším masám ľudí. O obľúbenosti tejto konkrétnej výstavy svedčí aj to, že putuje z krajiny do krajiny. Najnovšie, sa výstava s názvom Phoenix des Lumières (Phoenix of Lights) už presunula do nemeckého mesta Dortmund.

Výstava Lumières. Nech žije svetlo!

Výstavy zo série Lumières sú známe tým, že vyzdobia fascinujúce miesta v hypnotizujúcom zobrazení svetiel a zvukov, ktoré pohltia doslova celého človeka. Názov nemeckej výstavy má úzku spojitosť s továrňou nazývanou Phoenix West, kde sa výstava koná.

Phoenix West bol postavený v roku 1905, v čase keď v lokalite dominoval uhoľný a oceliarsky priemysel. Po jeho úpadku už budova nemala využitie a až v roku 2002 získala táto lokalita štatút kultúrneho dedičstva Dortmundu. Odvtedy sa využíva ako kultúrny priestor. Výstava Phoenix des Lumières je však prvou tohto rozsahu.

Bývalá továreň sa premenila na koncertnú halu s vizuálnymi projektormi a zvukovými efektami. Výstava je otvorená od 28. januára 2023 a potrvá celý rok, až do 31. decembra, pričom sa očakáva asi 500 tisíc návštevníkov z Nemecka a zo zahraničia. Miestne inštitúcie ju neváhali nazvať vrcholom kultúrnej scény v Dortmunde pre rok 2023.

Každý môže zažiť a objaviť niečo fascinujúce, 13 metrov vysoké projekcie ponúkajú nový pohľad na známe majstrovské diela veľkých umelcov a vzbudzujú emócie. Phoenix des Lumières využilo pôsobivých 110 videoprojektorov, 28 reproduktorov a 10 subwooferov.

Tri rôzne výstavy

V podstate, v jednej výstave môžeš zažiť naraz hneď tri rôzne výstavy a všetky časti sa hrdia hudbou skomponovanou výhradne pre túto akciu. Prvá časť je venovaná rakúskemu maliarovi Gustavovi Klimtovi a nazýva sa „Gold in Motion“. Je navrhnutá tak, aby zdôraznila použitie zlatých lístkov v Klimtových dielach.

Výstava zahŕňa diela charakterizujúce Klimtovu tvorbu, vďaka ktorej sa preslávil najviac, najmä jeho „zlatá fáza“, portréty a krajinky. Návštevníkov vracia späť v čase, aby preskúmali umelecké diela viedenskej secesie a objavili revolučné postupy.

Druhá časť je tiež venovaná rakúskemu umelcovi, tentokrát ide o maliara a architekta Friedensreicha Hundertwassera. Názov „In the Wake of the Vienna Succession“ vypovedá o obľúbených autorových hravých a zakrivených líniách, ktoré sa dokonale hodia do konceptu výstavy.

V tvorbe bol silne ovplyvnený práve Klimtom a uprednostňoval expresívnejšie línie vytvárajúce nepravidelné formy. Podľa neho bola priama čiara nebezpečenstvom spôsobeným človekom, pretože je úplne cudzia pre ľudstvo, život a celé stvorenie. Diela Hundertwassera sú známe ako explózia farieb v nekonečnej špirále.

Posledná, tretia časť výstavy s názvom „Journey“ bola vytvorená tureckým kolektívom Nohlab a zobrazuje fotóny prechádzajúce okom. Nohlab získal v roku 2019 prvé miesto na Immersive Art Festival so súťažnou prácou digitálneho umenia.

Journey je experimentálne cesta opisujúca prenikanie fotónov všetkými vrstvami oka, až kým sa nedostanú k neurónom a nepremenia sa na elektrické signály, ktoré vníma mozog. Vytvára spojenie medzi digitálnou technológiou a našou realitou.

Podobné výstavy cestujú po celom svete

Autorom projektu je francúzska spoločnosť Culturespaces, ktorá v súčasnosti organizuje podujatia v niekoľkých podobných priestoroch v Paríži, Bordeaux, Provence, Amsterdame, New Yorku, Soule a v roku 2024 sa chystá aj do Hamburgu.

Existuje už takmer tridsať rokov a každý rok jej výstavy privítajú približne štyri milióny návštevníkov. V roku 2020 Culturespaces otvorilo najväčšie centrum digitálneho umenia na svete – Bassins de Lumières v srdci Bordeaux.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame