Katastrofa pod oceánom: Dno Pacifiku je v ohrození, štiepenie povrchu môže spôsobiť geologickú pohromu

Vedci sa snažia preskúmať morské dno, aby zistili, čo sa s problémom dá ešte robiť (Zdroj: Freepik/wirestock)

#O potenciálnej hrozbe spôsobenej rozpadom zemského povrchu sme ťa informovali nedávno v tomto článku. Vedci však prišli s novým objavom, ktorý sa týka nielen súše, ale tento raz dna Tichého oceánu. Ten by mal byť údajne v ohrození. Vedci sa snažia preskúmať morské dno, aby zistili, čo sa s problémom dá ešte robiť.

Oceán v ohrození

Časti tektonickej platne, ktoré sa ukrývajú pod Tichým oceánom mali byť podľa doposiaľ známych informácií jednými z najpevnejších častí. Nové poznatky však tvrdia niečo celkom iné. Štúdia, ktorá sa zaoberala dôkladným prieskumom plošín v západnom Tichom oceáne zistila, že dosky oceánskeho dna majú krehké miesta, ktoré by mohli podľahnúť tlaku.

„Vedeli sme, že geologické deformácie, ako sú zlomy, sa vyskytujú vo vnútri kontinentálnych platní ďaleko od ich hraníc. Nevedeli sme však, že to isté sa deje s oceánskymi platňami,“ uviedol autor štúdie.

Mapovanie morského dna

Dná morí a oceánov fascinujú ľudí už nejakú tú chvíľu. V minulom storočí sa organizovali aj rôzne expedície, ktoré ich sondovali. Iné prieskumy zasa brali do úvahy údaje zaznamenané vojnovými loďami, z ktorých sa vedci dozvedeli napríklad aj o nerovnosti morského povrchu.

Morské dno bolo skôr pokryté priekopami a horami. Ako uvádza spomenutý prieskum, Stredoatlantický chrbát je považovaný za najdlhšie pohorie na planéte rozdeľujúce Atlantický oceán na dve časti. K takémuto úkazu dochádza kvôli vrásneniu tektonických platní, podobne ako je tomu pri suchozemskom povrchu.

Podmorské trhliny

Spomínaná najnovšia štúdia však nemeria mieru vrásnenia povrchu, skôr sa zameriava na jeho stred. Ukázalo sa, že jednotlivé plošiny nemusia byť tak silné, ako sa kedysi predpokladalo.  „Myslelo sa, že keďže sú suboceánske plošiny hrubšie, mali by byť silnejšie, ale naše modely a seizmické údaje ukazujú, že je to v skutočnosti naopak, náhorné plošiny sú slabšie,“ uvádza výskumník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
To je extrém! Vedci objavili nový druh baktérie, ktorý dosahuje obrovské rozmery

Výsledok zostavili na základe existujúcich údajov o plošinách medzi Japonskom a Havajom. Zistilo sa, že majú spoločné nie len črty deformácie, ale aj magmatickej činnosti a sú postupne trhané ťažnou silou, ktorá na ne vplýva z okraja Tichého mora. Dosky sa tak praskajú a vzostupujú pod vedľajšie.

Tento jav potvrdilo aj zistenie, že praskliny a línie miest zlomu majú sklony k tomu, aby sa správali podobne ako im najbližšia priekopa. Vedci si zatiaľ „posvietili“ na 4 plošiny, no plánujú zmapovať celé podmorské dno. Či nám hrozí nejaká katastrofa zatiaľ nie je známe…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame