Orgazmus pre milovníkov kávy: Takto vyzerajú najkrajšie kaviarne sveta, sú medzi nimi aj slovenské

Foto: Laurent Perren/Unsplash.com

#Dať si horúcu kávu, ktorá vôňou opantá myseľ a zároveň nás nakopne, patrí k rituálom, na ktoré sa veľmi ľahko zvyká. Aj keď sa môže niekomu zdať, že je káva škodlivá alebo návyková, nič to nemení na fakte, že sa kaviarne neustále tešia veľkej obľube. S čistým svedomím môžeme povedať, že tak to bude už zrejme navždy.

Vychutnať si kávu v peknom prostredí je skrátka úplne iné ako zaliať si ju doma. Ak uvažuješ nad zaujímavým miestom, kam by si sa išiel pozrieť, možno ťa inšpirujeme nasledovnými kaviarňami. Nejde o žiaden rebríček top kaviarní, hoci sa v nich často objavujú, ale skôr ukážka toho, ako to môže vyzerať, ak sa majitelia rozhodnú, že prostredie je rovnako dôležitá ako samotné kávové zrná.

New York Café, Budapešť

Hneď na úvod môžeme začať tou najkrajšou a máme ju zo Slovenska len na skok. Naozaj, o New York Café, ktorá sa nachádza v maďarskom hlavnom meste, sa hovorí ako o tej najkrajšej kaviarni na svete. Pompézna výzdoba, atmosféra z ktorej naskakuje husia koža a kvalita kávy, ktorá nemá široko-ďaleko konkurenciu. Ak ťa zaujíma, aké sú tu, tak káva stojí približne od 5 do 10 eur. Ak si chceš dať k tomu dezert, nachystaj si ďalších 10 eur. Za ten zážitok to však rozhodne stojí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Condé Nast Traveler (@cntraveler),

Café De La Paix, Paríž

V podobne pompéznom duchu sa nesie aj kaviareň Café De La Paix, ktorá je v Paríži. Francúzsky šarm tejto kaviarne očaruje ľudí už od roku 1863. Pozlátené steny či bohatý výber lákajú nielen turistov, ale bez problémov tu môžeš stretnúť aj niekoľko známejších tvárí. Návštevníci oceňujú najmä dokonalé služby. Menu si vieš pozrieť aj na ich internetovej stránke, okrem kávy sa tu totiž môžeš aj najesť. A to dosť luxusne, v ponuke sú napríklad ustrice.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Café de la Paix (@cafedelapaixparis),

Café Gratitude Downtown, Los Angeles

Aj za oceánom možno nájsť niekoľko nádherných kaviarní, z ktorých sa iba ťažko vyberá jedna a tá naj. Napriek tomu má Café Gratitude Downtown v sebe niečo, čo vás donúti pozrieť si okamžite letenky do Los Angeles, sadnúť na lietadlo a ísť si tam dať kávu. Moderný, jemný dizajn a vôňa čerstvo pomletej kávy robia z tohto miesta jedno z najlepších na svete. Ak si chceš dať ku káve aj dezert, tak napríklad jemný kokosový koláč stojí 10 eur a za kopček zmrzliny dáš 5 eur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @raw_law_girl,

Yeonnam-dong, Soul

Táto kaviareň možno nie je najkrajšia, rozhodne je však najzaujímavejšia. Nájdeme ju v juhokórejskom Soule, konkrétne v jeho hipsterskej štvrti Yeonnam-dong, podľa ktorej sa kaviareň aj volá. Jej interiér vyzerá akoby bol celý vystrihnutý z komiksu. Po prvýkrát ju otvorili v roku 2017 a odvtedy sa teší veľkej obľube. Celý interiér sa nesie v bielej farbe s čiernymi obrysmi. 2D ilúziu vytvorili na úplne všetkom, čo sa tam nachádza a to od zariadenia až po hrnčeky na kávu. Zaujímajú ťa ceny? Napríklad za Choco Choco Latte zaplatíš 5,000 wonov, čo je v prepočte 3,77 eur.

Podobný interiér by si ale donedávna mohol nájsť aj v Poľsku, v centre Varšavy, tam sa však nápad neujal natoľko ako v Južnej Kórei a tak podnik zatvorili.

Kaviareň Divná Pani, Banská Štiavnica

Nádherné kaviarne môžeme nájsť aj na Slovensku. Jedna sa ukrýva v Banskej Štiavnici. Divná pani je charakteristická svojou nezabudnuteľnou vintage atmosférou.  Zaujímavosťou je, že ponúka tzv. Bottle Service. Nedopitú fľašu ti odložia a to pre prípad, aby si si ju v pohodlí mohol vychutnať pri ďalšej návšteve. Toto miesto môže rozhodne konkurovať aj iným kaviarňam nachádzajúcim sa v oveľa prestížnejších krajinách a to žiaľ, aj cenami. Údajne tu robia top wafle, tak ak sa sem rozhodneš ísť na kávu, určite by si ich mal ochutnať.

Foto: restu.sk

Café Imperial, Praha

V Prahe možno nájsť množstvo pekných kaviarničiek. Aj napriek tomu sa cestovatelia z celého sveta zhodujú v tom, že tou najúchvatnejšou je Café Imperial, ktorá sa nachádza v samotnom centre stovežatej. Historický podnik tu stojí od roku 1914 a rozhodne zanechá dojem aj tým, ako je zariadený. Vzhľadom na to, že sa tu dá aj najesť, je priam nutné urobiť si rezerváciu na stôl niekoľko dní dopredu. Podnik má pod palcom neurotický šéfkuchár Zdeněk Pohlreich, čo by malo byť zárukou kvality.

Synagóga Café, Trnava

Za dobrou kávou v pútavom priestore netreba cestovať výhradne do zahraničia. Napríklad v našom slovenskom Ríme sa nachádza Synagóga Café, ktorú mnohí ľudia priam ospevujú. Zrejme je to aj tým, že kaviareň sa nachádza v bývalej synagóge z 19. storočia. Po rekonštrukcii priestorov dokonca v roku 2010 získala ocenenie Najkrajšia zrekonštruovaná sakrálna stavba na Slovensku. Vybrať si môžeš z bohatej ponuky, ale napríklad aj kompletné raňajkové menu, za ktoré zacvakáš iba 3,60!

Foto: facebook.com/Synagóga Café
Odporúčame