Bývanie bez elektriny či vodovodu skúša mnoho ľudí: Fenomén off-grid dáva pocit slobody

off grid bývanie

Off-grid bývanie ponúka silnejšie prepojenie s prírodou (Zdroj: GettyImages)

#Fenomén menom off-grid chaty získava na popularite všade vo svete a Slovensko či susedné Česko nie sú výnimkou. Nachádzame sa v dobe, keď je „únik z reality“ vítanou alternatívou. Avšak, vymaniť sa spod vplyvu internetu a civilizácie nemusí byť také jednoduché. Alebo žeby bolo?

Čo sú off-grid chaty?

Off-grid chaty sú definované ako malé príbytky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v odľahlejších vidieckych oblastiach. Vo všeobecnosti sú to skromné a útulné obydlia, ktoré dokážu fungovať v rozličných klimatických podmienkach. Často sú navrhnuté tak, aby dokázali svojim obyvateľom poskytnúť všetko potrebné aj bez potreby napojenia na verejné siete.

V priebehu rokov sa životný štýl off-grid stal čoraz populárnejším. „Dom mimo siete je taký, ktorý je odpojený od verejných služieb, snaží sa byť viac-menej sebestačný,“ vysvetľuje Bailey Carson, odborník na off-grid riešenia. To znamená, že majitelia sa nespoliehajú na verejné zdroje vody, energie, tepla, plynu a podobne. Podľa jeho slov existuje aj extrémna verzia off-grid bývania, kde ľudia žijú kompletne bez technológií a pestujú si vlastné potraviny.

Ako sa stavia sebestačné bývanie?

„Domy mimo elektrickej siete sa dajú postaviť rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, čo plánuješ používať ako zdroj vody a energie,“ vysvetľuje Carson. Môže ísť o drobné montované domy, chatky alebo dokonca kontajnery. Miniatúrne domy síce neposkytujú veľkorysý priestor, na druhej strane však vyžadujú menej energie ako bežné obydlia.

Off-grid bývanie má zvyčajne vlastné solárne panely, kompostovacie alebo spaľovacie toalety, beztlakové ohrievače teplej vody, pripojiteľné skleníky, zelené strechy, zber dažďovej vody alebo studne a septické systémy.

malý dom
Bývanie v malom priestore má svoje výhody (Zdroj: GettyImages)

Väčšina našich klientov používa tieto jednotky na off-grid aplikácie,“ hovorí Tony Lopez, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Alternative Living Spaces, ktorá vytvára luxusné malé domy z lodných kontajnerov. „Na strechu kontajnera môžete pridať solárne panely a zriadiť pozemok s vodou a odpadovou kanalizáciou mimo siete. Domy sa dajú vybaviť aj mechanizmami na zachytávanie dažďovej vody.“

Samotný proces výstavby však môžu ovplyvniť funkcie, ktoré používaš vo svojom sebestačnom dome. Ak sa napríklad rozhodneš použiť pre svoj dom studňu a septický systém, bude ich potrebné nainštalovať pred samotnou výstavbou a nasťahovaním sa.

Odkiaľ zobrať energiu?

Existuje niekoľko spôsobov výroby a skladovania energie pre takéto stavby. Solárne panely sú síce nákladnou investíciou, ale predstavujú jednu z možností, ktorá môže vášmu domovu dodávať energiu a teplo. „Znižujú účty za energiu, získavajú daňové úľavy a zľavy, sú lepšie pre životné prostredie a potenciálne môžu zvýšiť hodnotu vášho domu,“ uvádza Carson

Ďalšou obľúbenou voľbou sú generátory, ktoré však na svoju prevádzku potrebujú nejaký zdroj paliva. Medzi ďalšie možnosti patria veterné turbíny alebo vodné elektrárne. „V slnečnejších oblastiach sa ľudia budú viac spoliehať na solárnu energiu, zatiaľ čo vo veternejších regiónoch sa môžu rozhodnúť pre veternú energiu, prípadne zvolia vodnú energiu, ak sa nachádzajú v blízkosti tečúceho vodného zdroja,“ pokračuje Carson. 

V prípade Slovenska alebo Českej republiky, v našej zemepisnej šírke máme približne 120 až 150 slnečných dní v roku. Niektoré lokality sa vyznačujú vyššou veternosťou, a preto je dobré uvažovať nad kombináciou solárnej energie s malou veternou turbínou. 

sebestačný dom
Často ide o jednoduché montované stavby (Zdroj: GettyImages)

Potreby naše každodenné

Žijeme vo svete, v ktorom sme takí závislí od vlastnej kúpeľne, že často ani nevieme, ako ju riešiť mimo civilizácie. Ľudia často nevedia, ako funguje septický systém, čo môžeš a čo nemôžeš splachovať a aké sú alternatívy. Dobrou voľbou v prírode však môže byť malá kompostovacia toaleta. 

Možnosti zásobovania vodou sú tiež veľmi špecifické pre konkrétnu oblasť a tvoje nastavenie. Na niektorých miestach môžeš mať studňu, avšak jej zriadenie môže stáť niekoľko tisíc eur. Ak volíš bývanie v obytnom vozidle, zrejme budeš mať k dispozícii veľké nádrže na vodu, ktoré môžeš naplniť a ktoré vydržia celé týždne. Nádrže sa dajú ľahko prepravovať a spravidla sa do nich zmestí dostatok vody na pitie a varenie na predĺžený víkend.

Systémy na zachytávanie dažďovej vody tiež fungujú skvele a môžu byť stabilným zdrojom na zalievanie záhrady, ale nezabudni si vopred zistiť, akým spôsobom môžeš takúto vodu „zdarma“ využívať. Ak si potrpíš na teplú vodu, tvoj problém môže vyriešiť solárna sprcha či ohrievač vody na propán.

Koľko to stojí? 

Náklady na výstavbu domu závisia od jeho umiestnenia, veľkosti domu a jeho vybavenia. Treba tiež zvážiť náklady, ktoré zahŕňajú pozemok, stavebný materiál, prácu, vodu a systém zberu vody, systémy na výrobu a skladovanie energie a všetky potrebné terénne úpravy. Myslieť treba aj na poplatky za stavebné povolenia a dane. Ak staviaš malý dom mimo siete, priemerne ťa to môže vyjsť okolo 45 000 až 60 000eur.

Hoci počiatočné náklady môžu byť vysoké, veľkou výhodou bývania mimo siete je potenciál dlhodobých úspor. Sebestačné domčeky sa spoliehajú na alternatívne zdroje energie a môžu byť nákladovo efektívnejšie ako tradičné domy. Navyše, ľudia žijúci v prírode majú tendenciu žiť minimalistickejším životným štýlom, čo im môže ušetriť peniaze aj v iných oblastiach. 

Trend, ktorý bude silnieť

Súčasná doba nie je iba psychicky náročná a plná tlaku na výkony či už v zamestnaní alebo v sociálnych vzťahoch, ale taktiež po ekonomickej stránke. Off-grid koncept je pre niektorých riešením, ako uniknúť. Opustiť svoj moderný komfort je spočiatku náročné, preto je to predovšetkým o tom, po čom túžiš a čo si pre to ochotný spraviť.

Off-grid spôsob života v sebe skrýva pokoj a sebestačnosť, ale netreba zabúdať na výzvy, ktoré so sebou prináša, pretože, keď si odkázaný sám na seba ďaleko od ostatných, nie je to bezproblémové.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, designboom.com, imagine5.com, smithsonianmag.com, realestate.usnews.com
Odporúčame