Bežne behajú po kanáloch, v Afrike zachraňujú životy: Rozkošné potkany sú vycvičené, jedného môžeš vlastniť aj ty

Potkan APOPO a pracovníčka organizácie

Potkany záchranári (Zdroj: apopo.org)

#Keď sa povie Afrika, mnoho ľudí si vybaví nedostatok vody, choroby a trápenie. Avšak problémy tejto časti sveta nie sú ukryté len v zlých prírodných podmienkach. Obyvatelia tu denno-denne čelia nástrahám smrti, v podobe ukrytých pozemných mín.

Organizácia APOPO sa preto pred 20 rokmi rozhodla čo najefektívnejšie pomáhať. Keďže vyhľadávanie veľkého množstva mín v teréne je pre človeka veľmi náročné a nebezpečné, začala špeciálne cvičiť potkany. Odvážne tvory dostali prezývku HeroRATs, v preklade hrdinské potkany, a neskôr sa stali aj skvelými diagnostikmi zákerného pľúcneho ochorenia. Nepredbiehajme však.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RATS HAVE FEELINGS TOO (@ratshavefeelingstoo),

Potkanov je veľa a sú lacné

Organizácia APOPO vznikla v roku 1997, avšak idea využitia potkanov prišla až o 2 roky skôr. Zakladateľ Bart Weetjens sa snažil prísť na riešenie celosvetového problému s ukrytými mínami. Keďže jeho milovaným koníčkom bol chov hlodavcov, otestoval svoju hypotézu práve na nich. Dôvody pre výber potkanov boli jednoduché – nachádzajú sa všade na svete a sú lacné. Pre tento účel sú špeciálne cvičené hlodavce z rodu afrických potkanov obrovských. Tie sú najlepšie prispôsobené na klimatické podmienky Afriky a dožívajú sa približne 8 rokov.

Musia prejsť špeciálnym výcvikom

Vybraný uchádzači musia prejsť špeciálnym výcvikom, ktorý trvá 9 mesiacov. Počas tohto obdobia je o nich mimoriadne dobre postarané. Dostávajú veľmi výživnú stravu, pravidelne cvičia a v týždennom pláne majú zahrnutý aj čas na hranie sa. Pravidelne ich kontroluje veterinár a taktiež sa stará o ich psychohygienu. Svojim spôsobom to znie ako ideálne pracovné prostredie aj pre nás – ľudí.

V tréningu sú zahrnuté nesmierne dôležité kroky, ktoré nemožno vynechať:

  1. Do čajového cedítka je nasypaná výbušnina (TNT). Keď hlodavec začne v blízkosti cedítka ňuchať, cvičiaci vydá zvuk kliknutia a zviera dostane banán, ktorý je pre zviera budúcou motiváciou
  2. Potkanovi sú predložené viaceré cedítka, avšak len v jednom je výbušnina. Keď si vyberie správne, znova zaznie klik a zviera dostane banán.
  3. Čajové cedítka sú umiestnené do vonkajšieho prostredia s rozličnými podmienkami a sú ukryté v zemine. Hlodavec má oblečený postroj v jeho veľkosti pripevnený na vôdzku. Po nájdení výbušniny prichádza odmena.
  4. Zviera je znova oblečené v postroji a nachádza sa v poli so skutočnými, ale deaktivovanými mínami. Spočiatku vyhľadávajú len povrchové míny, postupne sa prepracúvajú k hlbším vrstvám.
  5. Záverečnú skúšku, po ktorej sa môžu študenti pýšiť titulom HeroRAT, tvorí nájdenie aktívnych mín v poli, pričom len vedúci školiteľ vie, kde je mína ukrytá. Pre úspešné zvládnutie musia potkany prehľadať 400 m2, povolenú majú len jednu jedinú chybu.
Pracovníci v plnom nasadení (Zdroj: apopo.org)

Na prácu musia mať dobré podmienky

Aby mohli naši ňuchači v pokoji pracovať, je potrebné im terén vopred poriadne pripraviť. Najskôr je nutné odstrániť stromy, burinu a iné prekážky. Následne sa vytvoria pomocou detektorov bezpečné zóny, ktoré sú široké maximálne 2 metre. V nich sa pohybujú prieskumníci.

Medzi takýmito zónami sa potom natiahne šnúra, niečo ako keď sa vešia bielizeň, na ktorú je uviazaná vôdzka potkana. Keď zviera úspešne identifikuje mínu, je odstránená z územia bezpečnou demoláciou. Po kompletnom očistení pôdy od nebezpečenstiev je pôda vrátená domorodým obyvateľom.

Štvornohý hrdina (Zdroj: apopo.org)

Štvornohí hrdinovia zvládajú aj ďalšie výzvy

Keďže tieto milé hlodavce disponujú excelentným čuchom, v roku 2002 sa APOPO pokúsilo uplatniť ich nadanie aj v medicíne. V Kamobodži, Angole či Zimbabwe je veľký nedostatok kvalifikovaného zdravotného personálu a diagnostických prostriedkov. Výskumníci sa preto rozhodli využiť potkany na detekciu vzoriek pacientov, ktoré sú pozitívne na tuberkulózu.

Výcvik sa v podstate vôbec neodlišuje od vyhľadávania mín. Jediný rozdiel je v tom, že ňuchačom sú predkladané misky so vzorkou hlienu chorého pacienta. Certifikovné potkany následne dostávajú niekoľko vzoriek naraz, pričom reagujú len na tie, ktoré sú pozitívne. Takéto vzorky následne putujú do diagnostických laboratórií, kde sú opätovne prešetrené.

Potkana si môžeš adoptovať aj ty

Bartova idea využívať prirodzené schopnosti hlodavcov sa teda ukázala ako veľmi správna. Dôkazom je každý jeden deň, kedy si africký obyvatelia môžu vyjsť na svoje pole so stále menším strachom. Organizácia neostala bez povšimnutia a od roku 2003 získava celosvetové ocenenia takmer každý rok. Pomôcť môžeš aj ty.

Jednak ľubovoľnou finančnou čiastkou na podporu celej nadácie, alebo si jedného štvornohého hľadača môžeš rovno adoptovať. Takáto pestúnska starostlivosť nie je nijako náročná. Môžeš si vybrať z troch potkanov v troch krajinách. Po zvolení svojho šampióna budeš dostávať pravidelné informácie a získaš aj certifikát o rodičovstve. Dokonca je možné adopčné papiere kúpiť aj ako darček. Tak čo, potešíš svoju blízku osobu novým najlepším priateľom človeka?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ADRIENNE HARRISON-COTTRELL (@healthandhealingforall),


V čase, keď médiá zasiahla kríza, chceme v Hashtagu naďalej prinášať zaujímavé články, videá a podcasty. Podpor našich autorov a náš magazín na Patreone. Každé euro sa počíta!

 

Zdroj: apopo.org
Odporúčame