Nudia ťa obyčajné dovolenky? Už neďaleko hraníc nájdeš raj pre skutočných dobrodruhov

Zdroj: Österreich Werbung/thecreatingclick.com

#Patríš medzi dobrodruhov, ktorí si celý život nedajú pokoj a jednoducho potrebujú akciu? Ak vyhľadávaš adrenalínové zážitky, máme pre teba niekoľko skvelých tipov v susednom Rakúsku. S týmito aktivitami sa na zimnej dovolenke nudiť rozhodne nebudeš. Priprav si správnu výstroj, teplé oblečenie a najmä kus odvahy.

Freeridingová dávka čistého adrenalínu

Ak ti upravené svahy, čakanie na vleky a rezanie dokonalých oblúkov pripadajú ako nuda pre slabšie povahy, nestrácaj čas na bežných zjazdovkách. Poď sa odviazať do jedného z mnohých freeridingových areálov, ktoré nájdeš naprieč celým Rakúskom. Čaká ťa zvírený panenský prašan uprostred majestátnych hôr, modrá obloha a stovky kilometrov na vybláznenie mimo davov na zjazdovkách. Ak budeš mať šťastie, možno budeš na kopci úplne sám.

Aj takáto krása ťa čaká na freeride v rakúskych horách (zdroj: Lech Zürs Tourismus GmbH / Josef Mallaun)

Náš tip je stredisko Obertauern, freeridingová Mecca s garanciou snehu od novembra do mája v centrálnej lokalite blízko Salzburgu. Ak ťa po kilometroch v hlbokom snehu pochytí hlad, skoč si na typickú výdatnú polievku Kaspressknödelsuppe, čo je hutná knedľa zaliata vývarom, napríklad do reštaurácie Kringsalm, ktorú nájdeš priamo na svahu. A keď už budeš pri Salzburgu, bol by hriech neprezrieť si to mesta zblízka. Rodný dom Mozarta, pevnosť Hohensalzburg, kostolík Maria Plain či salzburské vianočné trhy rozhodne chceš vidieť.

K ďalším top freeridovým regiónom patrí napríklad Stubai, kde si vychutnáš akčnú jazdu na ľadovci. Arlberg je vďaka množstvu severných svahov dokonalým freeridovým rajom. A pod kožu sa ti dostane aj Saalbach Hinterglemm, ktorý sa nie nadarmo volá Skicircus s parádnym Freeride Parkom.

Samozrejme si pred jazdou nezabudni skontrolovať stav snehovej pokrývky, lavínové nebezpečenstvo a aj funkčnosť svojich LVS prístrojov na niektorom z kontrolných bodov pri staniciach vlekov.

Na kajaku do ľadového kráľovstva

Kajak a stand-up paddle zrejme poznáš ako obľúbené aktivity na letnej dovolenke. Ale vieš o tom, že si to môžeš vychutnať naplno a možno oveľa intenzívnejšie aj uprostred zimy? Rozhodne by si ma zažiť splav po ľadových perejách a temnú podmanivú krásu, keď sa kĺžeš útrobami tichej mrazivej jaskyne. Rakúsko ťa presvedčí o tom, že voda a zima idú dokopy aj v inom skupenstve ako sneh. Najlepšie na tom je, že na rozdiel od letných mesiacov si teraz tieto aktivity vychutnáš iba sám pre seba. Žiadne davy čľapkajúcich sa turistov.

Pádlovať na zimnom jazere uprostred zasneženej krajiny je výnimočný zážitok (zdroj: Österreich Werbung / Harald Eisenberger)

Mal by si mať s kajakovaním alebo stand-up paddle už nejaké skúsenosti. No aj keď si začiatočník, na pokojnom jazere so skúseným doprovodom to určite zvládneš. Dôležitá je správna výbava, neopreónové alebo vodeodolné rukavice a topánky, teplá čiapka a niekoľko vrstiev oblečenia.

Špeciálne odporúčame vydať sa do zákutí ľadovca Hintertux pomedzi zamrznuté stalaktity a vodopády. K jaskyni, ktorá je otvorená celoročne a kde je konštantná teplota na bode mrazu, sa dostaneš ľahko od hornej stanice lanovky. Okrem pádlovania si tam môžeš vyskúšať aj zimné plávanie, čo je už iná káva.

Za ľadovými perejami sa môžeš vydať aj do Tirolska na rieku Saalach. Hukot rozbúrenej vody v ostrom kontraste s pokojnou zasneženou krajinou ti navodí zimomriavky aj pod troma vrstvami oblečenia. Poriadne si tam zamakáš, ale bude to stáť za to.

Expedícia so psím záprahom

Ak si sa skutočne narodil s DNA dobrodruha, tak tento zážitok budeš brať všetkými desiatimi a hneď si ho budeš chcieť zopakovať. Jazda na psom záprahu je unikátny zážitok, kde dokonale splynieš so svojou svorkou a vychutnáš si prírodnú scenériu z úplne iného pohľadu. Len ty, sane, vytrénovaní chlpáči a jedna brzda na ovládanie.

Len ty a svorka psov s vetrom o preteky nádhernou zimnou krajinou (zdroj: Husky Toni)

Nemusíš za tým cestovať na Aljašku ani na Južný pól a dokonca nepotrebuješ ani žiadne predošlé skúsenosti. Viaceré centrá v Rakúsku ponúkajú špeciálne workshopy, kde ťa naučia, ako sa o psy postarať. Osvojíš si základné povely a zásady na manévrovanie saní a najmä si to celé vyskúšaš v praxi pod odborným dohľadom.

Najbližšia husky farma Altnagelberg sa nachádza Dolnom Rakúsku v srdci oblasti, ktorá sa volá Waldviertel. Čo by si tu rozhodne mal skúsiť, je jazda psím záprahom za svitu Mesiaca. Ďalšie tréningové stredisko nájdeš napríklad aj v regióne Vorarlberg.

Objav lásku k zime na dovolenke v Rakúsku

Teraz už vieš, že Rakúsko má pre teba dostatok akcie, aby si sa nenudil. Stačí len vybrať. Naši západní susedia radi privítajú všetkých dobrodruhov. Ak hľadáš viac informácií alebo chceš spojiť nové zážitky aj s kvalitnou lyžovačkou či historicko-kulinárskym spoznávaním rakúskych regiónov, navštív pred cestou oficiálny cestovateľský portál Austria.info.

Časovo ohraničený lockdown v Rakúsku sa postupne skončí od 12. decembra. Dovolenka a turizmus v Rakúsku budú znova umožnené očkovaným a osobám po prekonaní ochorenia. Vstup do krajiny alebo jednotlivých turistických destinácií je podmienený plným očkovaním alebo prekonaním koronavírusu. Naďalej platí povinnosť nosiť respirátor FFP2. Viac informácií o aktuálnych rakúskych protipandemických opatreniach nájdete v tzv. praktickej príručke na webe Rakúskej agentúry pre cestovný ruch.

VYDAJ SA ZA ZIMNÝM ADRENALÍNOM DO RAKÚSKA

Zdroj: AtelierOczlon

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame