Nerob ich aj ty a nauč sa pracovať s peniazmi: Toto je 5 najčastejších chýb mileniálov

Photo by Julia Sakelli from Pexels

#Ruku na srdce. Málokto z nás vie správne hospodáriť s financiami. Nikto nás to neučil a tak nečudo, že sa všetci dopúšťame takmer identických chýb. Experti tvrdia, že deti milénia to nie vždy s financiami vedia. Toto je 5 najčastejších a kľúčových omylov, ktoré nám vo financiách môžu narobiť poriadnu šarapatu.

#1 Peniaze kladieme na prvé miesto

Photo by Julia Sakelli from Pexels

Peniaze sú dôležité. Bez nich to ide ťažko. Avšak stavať si ich na piedestál životných hodnôt rozhodne nemá zmysel. Ak celý život stráviš len za ich honbou, pričom sa vykašleš na všetky ľudské a morálne hodnoty, hrozí ti, že nakoniec ostaneš sám. Síce budeš mať prachy, ale na konci života zistíš, že si prepásol niečo podstatné. Preto nezabúdaj budovať si k peniazom zdravý vzťah a nestaň sa ich otrokom.

#2 Sústredíme sa len na finančné ciele

Veľa mileniálov (a nielen ich), si myslí, že ak budú mesačne zarábať určitý objem peňazí, stanú sa konečne šťastnými. Podľa odborníkov je to zámena. Miesto finančných cieľov by sme si mali dávať tie, ktoré majú zmysel. Chceš cestovať? Tak začni. Do cestovania sa môžeš pustiť aj bez poriadneho balíka peňazí. Chceš študovať, spoznávať iné krajiny, stráviť mesiac v budhistickom kláštore? Všetko sa dá. Avšak ak sa budeš chcieť sústrediť len na dosiahnutie určitej sumy na účte, šťastný nikdy nebudeš. Už len preto, že veľká kopa veľa pýta. A tak sa stále budeš naháňať za nezmyselným snom.

#3 Až príliš veľa peňazí si odkladáme na horšie časy

Photo by freestocks.org from Pexels

Šetriť má rozhodne zmysel. Odkladať by si si mal približne 10 až 30 percent mesačného príjmu. Samozrejme, môžeš aj viac. Avšak stoja ti ušetrené peniaze za absenciu akýchkoľvek zážitkov? Môžeš ušetriť veľa. Musíš sa však vzdať kníh, výletov a ostatných aktivít, ktoré vždy niečo stoja. Jediné, čo ťa bude hriať, je pohľad na bankové konto. O tom však nie je skutočný život.

#4 Ihneď si kúpime auto

Prvá výplata je zlomová udalosť v živote každého človeka. Ten pocit, že máš konečne svoje peniaze, ktoré si si sám zarobil, je na nezaplatenie. Netreba mať však veľké oči. Prikrývaj sa len takou perinou, na akú máš. Odborníci tvrdia, že veľa detí milénia si kupuje auto už z prvej výplaty, hoci sa tak zbytočne dostáva do dlžôb. Ak sa v práci nezaobídeš bez vlastného auta, radšej sa popozeraj po starších modeloch.

#5 Nevyhľadáme odbornú pomoc

pexels.com

Nemyslíme psychoterapeuta, ale odborníka, ktorý nás naučí robiť s financiami. Najmä v prípade, že sa rozhodneš zobrať si nejaký bankový produkt, pomoc finančného odborníka príde viac než vhod. Ak teda stojíš pred vážnym finančným rozhodnutím, ktorý bude mať dlhodobý vplyv na tvoju budúcnosť, neboj sa obrátiť na odborníka. V tomto prípade naozaj platí, že dobrá rada je nad zlato.

Zdroj: millennialmoney.com
Odporúčame