Jarkine šaty obdivujú v Paríži, Amerike či Dubaji, obliekala aj známe osobnosti! Koľko stojí ručne vyšívaný model a prečo sú také výnimočné?

Videli ste už krajšie svadobné šaty? (Zdroj: Instagram/ jaroslavawurllkocanova)

#Každá nevesta túži po jedinečných svadobných šatách. Tie pravé, aké nemá žiadna iná možno nájdeš práve v dielni talentovanej návrhárky Jaroslavy Wurll Kocanovej. Pochádza z malej dedinky Cabov na východe Slovenska, kde žije spolu s manželom a dcérkou, 2 psami, 1 mačkou a rodinou. Tam aj tvorí a zakladá nový ateliér, ktorý by chcela predstaviť koncom tohto roka. Koľko stoja ručne vyšívané svadobné či spoločenské šaty a ktorým známym osobnostiam padli do oka, sa dozvieš v našom rozhovore.

Jaroslava Wurll Kocanová. Vaše prvé priezvisko neznie úplne slovensky. Alebo?

Neznie, ale manžel je čistý Slovák, tiež sa narodil na východe Slovenska. Aj skúmali rodokmeň, odkiaľ majú to priezvisko ale ďaleko nedošli, ostali na východe.

Koľko rokov ste mali, keď ste sa začali pohrávať s ihlou, niťou?

Ja si to úplne nepamätám, ale mám mladšiu sestru a podľa jej slov som jej ako 6-ročná ušila šaty a hneď na to sa v nich išla ukázať babke. Pamätám si ale, že som ako malá strihala všetko, čo som našla na starom pôjde. Šila som pre bábiky a asi aj sestre. Mám veľmi zlú pamäť.

Musí byť človek vyštudovaným krajčírom alebo návrhárom, ak by chcel začať pôsobiť v tejto oblasti?

Nemusí. Koho práca baví, naučí sa pracovať s čímkoľvek. Základy šitia sa dajú zvládnuť za týždeň, potom je to už o chcení a túžbe niečo vytvoriť.

Kde ste získavali skúsenosti?

Ja mam ukončenú strednú odbornú školu odbor navrhovanie a modelovanie odevov. Chcela som sa naučiť šiť poriadne, ale u nás doma aj keď mama, babka, tety vedia šiť, nemali čas a ja som sa to chcela naučiť. Tak som si vybrala odbor, kde bolo okrem šitia aj tvorenie. Pásovo šiť za strojom 30 rovnakých kusov ma nebaví, baví ma vymýšľať stále niečo nové a na konci je super pocit, keď to, čo máte v hlave ste aj skutočne vyrobili.

Venujete sa najmä tvorbe svadobných a spoločenských šiat. Prečo práve táto oblasť?

Začalo to svadbou krstného syna. Už som základy šitia mala – bolo to v prvom ročníku na strednej skole, a tak som sa rozhodla ušiť si šaty na svadbu sama, nechcela som mať kúpené z obchodu. Potom prišlo ďalšie pozvanie na svadbu a ďalšie, stužková, a tak sa mi to nejak zapáčilo, že som v tom pokračovala aj v podnikaní. Šiť tričká a nohavice ma nebavilo, keď sa to dalo kúpiť, ale postupne, ako som toho vedela viac, začala som sa venovať aj jednoduchším veciam. A dnes si pre seba vlastne už nič z oblečenia nenakupujem.

Ako ste zvládali obdobie lockdownu a korony? Bol dopyt po vašich kúskoch menší?

Zamerali sme sa na tvorbu iných modelov. Mali sme v ponuke viac kabátov a tričiek, prispôsobili sme obsah ponúkaných modelov. No šaty si pýtali aj počas lockdownu. Máme nevesty, ktoré si plánujú svadbu rok dopredu a keď sa im nejaký model zapáči je lepšie ho kúpiť, kým sa nevypredá. Niektoré sa u nás zdržia 1 týždeň, niektoré rok.

Ako by ste charakterizovali svoj štýl?

Snažím sa aby línia modelov bola čistá a jednoduchá. Tým, že vkladám na látku výšivky, komplikovane strihy by mohli viac uškodiť celkovému dojmu z výsledku. Preto sa viac snažím o jednoduchosť a hravosť vo výšivke.

Aký vzťah majú Slováci k folklóru, tradičným vzorom a výšivkám? Je to vo vašom prípade všetko ručná práca?

Každému sa páči niečo iné, každému pristane niečo iné, ja tomu úplne rozumiem a chápem, a podľa toho si aj náš zákazník vyberá svoj vysnívaný kúsok. Ak potrebuje poradiť alebo pomôcť s výberom, snažíme sa, aby bol zákazník spokojný. Radi sa k nám vracajú. Prezradím, že máme zákazníčku, ktorá vlastní už 30 našich modelov, čomu sa veľmi teším.

Na začiatku tvorby to bola iba ručná výšivka. Ale ako narastal dopyt po výšivke a ja som už s tetou nestíhala vyšívať, investovali sme do strojov. Najprv to bol jeden, taký úplne malý hračkársky. Už dosluhuje, ale spravil úžasnú robotu. Dnes máme v dielni 3 vyšívacie stroje, ďalší je na ceste a my nestíhame. Strojová výšivka mi ponúkla v tvorbe opäť nové cesty a možnosti. Ručnej výšivke sa venujem už iba po nociach, ale ručná je ručná.

Ako funguje celý proces, ak má zákazníčka záujem o šaty? Navrhujete ich spolu alebo si vyberá z už hotových a iba sa prispôsobia na jej miery?

My ponúkame iba mnou navrhnuté modely, ktoré máme nafotené na modelkách. Osobité návrhy pre konkrétneho zákazníka neponúkame, nemáme na to priestor ani čas, ale plánujeme otvoriť aj túto službu.

Kde sa nachádza Váš ateliér? Dajú sa takéto veci riešiť aj online, alebo musí zákazníčka prísť ku Vám osobne?

Dajú sa riešiť aj online, dnes už komunikácia cez web nie je ťažká, pomáha nám veľa aplikácií. Väčšinou vyrábame podľa mier, ktoré nám zákazníčka pošle. Ak niečo nesedí, konkretizujeme už fotkami, videami, alebo stačí max 1 skúška šiat v ateliéri. Samozrejme, osobne skúšky sú stále najlepšie, máme zákazníčky aj mimo SR, a to je už komplikovanejšie so skúšaním. 

Na akú minimálnu sumu sa musia dievčatá či dámy pripraviť?

Podľa toho, aké. Máme šaty s potlačou za 89 eur, alebo ručne vyšívané šaty s autorskými návrhmi látok za 1 700 eur.

Majú o šaty záujem aj ľudia zo zahraničia? Kde najďalej sa dostali?

Áno, to som už vlastne aj načrtla v predošlej otázke. Dá sa povedať, že naše modely sú po celom svete, od Ameriky po Austráliu. Tokio, Omán, Paríž, Oslo, Luxembursko, Švajčiarsko, Nemecko, Dubaj…

A čo celebrity? Šili ste už pre nejakú známu osobu?

Silvia Šarköziová, Evelyn, Katka Knechtová, Mária Čírova, Sima Martausová, Barbora Švidraňová.

Aké sú aktuálne trendy? Pripravujete niečo jedinečné do budúcna?

Priznám sa, že ja trendy veľmi nesledujem. Pozriem si haute couture prehliadky mojich obľúbených návrhárov, ale tento rok som akosi zabudla pozrieť všetky. Aktuálne pracujeme na nových priestoroch, uvidíme, čo ponúknu.

 

Odporúčame