Autorka svadobnej korunky Jasminy Alagič Vrbovskej: Každá moja zákazníčka je osobnosť, ktorá sa nebojí určiť si vlastné trendy

Veronika Selepková

#Seredčanka Petra Paštéková vyrába a predáva unikátne, ručne robené šperky pod značkou MAHASI. V Seredi má aj svoj ateliér, kde všetky tieto ozdoby vznikajú. My sme chceli zistiť, čo všetko stojí za založením značky a ako také šperky vôbec vznikajú. Petra nás privítala v príjemnom prostredí u nej doma. Zrak nám padol na niekoľko šperkov, ktoré poskytla na ukážku. Krehké čelenky boli zdobené krištáľmi rôznych veľkostí či farieb.

Lucia Humajová

Názov podľa strážneho anjela

Nad menom MAHASI rozmýšľala veľmi dlho. Túžila totiž po tom, aby dával ľuďom nejaký zmysel alebo odkaz. Môj anjel strážny sa volá Mahasiáš a skratka MAHASI vznikla najmä vďaka nemu. Nechcela som, aby v názve bolo slovíčko handmade, ako je to u rôznych výrobcov,“ hovorí Petra zamyslene.

Jej šperky sú skutočným umeleckým dielom. Zo začiatku predávala iba tie šité, no postupne začala vytvárať aj svadobné korunky, čelenky či doplnky. Išlo najmä o pletence, hrebienky alebo náušnice. Na výstave som odprezentovala jednu zo svojich prvých koruniek a hneď ma oslovila kamarátka, ktorá chcela, aby som jej podobnú vyrobila na svadbu.“ Práve vďaka tomu rozšírila výrobu aj o unikátne svadobné šperky.

Anna Bednárová

Svoj úplne prvý šperk rozobrala

Materiál na čelenky nakupuje najmä na veľtrhoch polodrahokamov a od stálych dodávateľov na internete. Najradšej kupujem vtedy, keď kameň vidím naživo. Pokiaľ objednávam z internetu, môže sa stať, že bude vyzerať úplne inak. Nakupujem aj v Bratislave alebo materiál objednávam od zahraničných dodávateľov.“ Musí ísť však o overených obchodníkov, ktorých už dlhšie pozná.

Na svoj úplne prvý šperk si zakladateľka značky MAHASI pamätá úplne presne. Viem, že som ho celý rozobrala, pretože som začala úplne zle. Nevedela som ho ukončiť tak, aby bol nositeľný. Aby som vedela, ako šperky správne tvoriť, musela som si poriadne naštudovať výrobu.“  Po rokoch je však jej práca veľmi precízna a doslova sa snaží doladiť aj tie najmenšie detaily.

Veronika Selepková

Za všetkým je poctivá práca

Tvorí najmä na zákazku, no v ponuke má aj autorské kúsky, ktoré sú ihneď k odberu. Snaží sa vždy urobiť všetko pre to, aby bola zákazníčka spokojná. Pokiaľ mi zákazníčka povie, že by chcela podobnú korunku, ktorú som už niekomu robila, snažím sa jej vyjsť v ústrety. No nikdy nespravím presne tú istú, keďže komponenty sú rozdielne.“  Každý kameň je totiž úplne iný.

Korunky vznikajú naozaj poctivou ručnou prácou a my sme si mohli na ukážkových modeloch všimnúť, že kamienky nie sú lepené, ale pripevnené ručne. Tým pádom je výroba jednej korunky oveľa zložitejšia. Na mojej tvorbe sa mi páči tá divokosť, keďže žiadne komponenty nie sú rovnomerne rozložené,“  tvrdí šperkárka.

Veronika Selepková

Svoje šperky každoročne predvádza na výstave svadobnej Perfect Wedding. Tá sa bude konať už 11. januára v Refinery Gallery v Bratislave. Nájdeš tam všetko, od šiat, cez doplnky, až po svadobných fotografov či cukrárky. A práve tam ju oslovujú budúce nevesty. Mojím hlavným predajným kanálom sú však sociálne siete a moja webová stránka,“ dopĺňa Petra.

Pre tie, ktoré sa neriadia trendmi

Podľa Petriných slov jej šperky nosí žena, ktorej nevadí, že si dá na svadbu doplnok, čo trochu vybočuje z davu. Moje zákazníčky by sa mali riadiť tým, čo sa im páči. Veľakrát som si všimla, že mnohé tvorkyne ručných šperkov sa prispôsobujú trendom. Neodsudzujem to, len mám celkom iný cieľ. Chcem, aby sa moje šperky nosili aj o niekoľko desiatok rokov, nezáležiac na módnych trendoch,“  vysvetľuje Petra.

Soňa Sedlická

Ako sama hovorí, pri tvorbe ju inšpiruje najmä príroda. Veľmi mi však pomôže, keď mi zákazníčka pošle fotografiu svojich svadobných šiat. Podľa toho si viem predstaviť, aký druh čelenky by sa k nej najviac hodil,“ dopĺňa. Nápady prichádzajú aj vďaka samotným kameňom, s ktorými pracuje. Veľakrát sa mi stáva, že pokiaľ vidím nejaký kameň, presne viem, do akého šperku by som ho zakomponovala.“

Daniela Matušková

Ženy, ktoré si u nej nechajú vyrobiť šperky, sú výnimočné. Každá zákazníčka je úplne iná. Či už výzorovo alebo v tom, čo preferuje. Tieto ženy sú samy o sebe osobnosťami.“  Neboja sa určiť si svoje vlastné trendy. Napriek tomu, že sa nosí niečo úplne iné, zákazníčky hrdo nosia šperky Petry Paštékovej. A práve preto sú tieto šperky určené pre ženy, ktoré majú rady nadčasovosť a vedia si doplnky predstaviť ako rodinné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Andrea Jacenková

Korunka pre Jasminu

Šperkárka tvorí aj pre známe osobnosti. Išlo napríklad o televíznu moderátorku Jasminu Alagič Vrbovskú, ktorá si chcela dať na svoj svadobný deň s Rytmusom vyrobiť niečo špeciálne

„Jasmina mala na svadbe dva účesy – prvý na svadobný obrad. Do vypnutých vlasov si dala u mňa vyrobiť korunku a hrebienky. Po polnoci zmenila nielen šaty. Do rozpustených vlasov chcela diadém s krídlami okolo hlavy. Niečo na spôsob šperku, ktorý nosila Helena Trójska,“ spomína Petra.

Diadémy tvorila približne tri týždne. Bola to asi najprepracovanejšia zákazka, akú som kedy vytvorila,“  tvrdí.

Veronika Selepková

Túži nezištne pomáhať a chrániť našu prírodu

Petra má viacero veľkých snov. Jedným z nich je, aby mohla čo najviac pomáhať ľuďom v núdzi. Chcela by som sa dostať do takého štádia, aby som živila z peňazí, ktoré mi dáva tvorba šperkov nielen seba, ale aj iných.“  Okrem toho by chcela žiť veľmi harmonicky. Túžim žiť niekde pri lese, vlastniť kone a ranč. Chcela by som žiť pokojný a zabezpečený život,“ hovorí zamyslene Petra. Plánuje viac chrániť našu prírodu a motivovať druhých, aby ju neničili.

Veronika Selepková

Na záver nášho stretnutia som Petre položila otázku, čo by odkázala ľuďom, ktorí by sa chceli venovať podobnej činnosti ako ona. Mali by ste si určiť, čo chcete, a stojte si za svojím. Neriaďte sa tým, čo vám povedia druhí. Keď budete veriť, že niečo dokážete, uveria vám aj tí ostatní.“ 

Lucia Humajová
Zdroj: Petra Paštéková, hashtag.sk
Odporúčame