Naše tipy na víkend #3: Oscarové filmy, hudobná čerešnička aj nápad na výlet s prekrásnym výhľadom

Tom Grennan koncertuje v O2 Aréne

Moje víkendové tipy sú o hudbe, filmoch a pohode (Zdroj: Alexander Kellner)

#Na úvod ti vo svojich tipoch na víkend poviem pár slov o sebe. Prispievam do filmovej a tech sekcie Hashtag.sk, milujem filmové umenie, dobrú knihu (čím hrubšia, tým lepšia) a som hrdý majiteľ hneď niekoľkých konzol PlayStation. Síce rád trávim svoj voľný čas osamote, priatelia ma vedia z domu dostať veľmi jednoducho. Študujem svoje vysnívané humanitné vedy na univerzite v Trnave a dúfam, že ak si z blízkeho okolia, zaujme ťa najmä moje odporúčanie na výlet s partiou tvojich priateľov.


Naše tipy na víkend #1: Knižný hit aj ľahký recept na zapekané nachos, ktoré sa priam rozplývajú na jazyku!


Filmové drámy na zamyslenie

Doma aktuálne trávime veľa času, a ja hlavne pred telkou. Z filmovej tvorby ti chcem odporučiť drámu Nebraska. Neukameňuj ma hneď za to, že ide o čiernobiely film. Dejovo sa v ňom dostaneme do hlavy starčeka Woodyho, ktorý si myslí, že vyhral milión dolárov. Neverí mu nikto z rodiny, ani z priateľov. Jeho syn sa ale napriek tomu rozhodne Woodyho odviesť do Nebrasky, kde mu výhru údajne vyplatia.

Na film som prišiel skôr náhodne, ako cielene. Aj vďaka karanténe dobieham oscarové resty z posledných rokov a Nebraska mi nejako utkvela v pamäti. Snímku zrežíroval Alexander Payne a dostala šesť nominácii na Oscara, vrátane najlepšieho filmu. Napriek tomu, že trvá takmer dve hodinky, nestihne ťa unudiť a záver ťa, dúfam, dojme rovnako ako mňa, preto si vezmi aj nejakú tú servítku. Slzičky však budeš roniť od šťastia.

Z minulého roka mám pre teba odporúčanie v podobe hudobne ladenej drámy Sound of Metal. Hlavnú postavu Rubena, bubeníka v heavy-metalovej kapele, stvárnil Riz Ahmed, známy z populárnej minisérie The Night Of. Ruben jedného dňa začína prichádzať o sluch a ako hudobník má opodstatnený strach, že stratí nielen svoju úžasnú kariéru, ale aj lásku svojho života, kolegyňu-speváčku Lou.

Sound of Metal nie je obyčajnou snímkou, ktorú si pozrieš a zabudneš na ňu v priebehu niekoľkých hodín. V určitých pasážach ťa tvorcovia doslova prevtelia do Rubehovej kože, teda aj ty budeš akoby strácať sluch. Dojemná dráma ti určite zostane v hlave ešte dlho po jej skončení a zmení aj tvoj pohľad na ľudí so sluchovým postihnutím.

Karika, ktorý rozhodne nesklamal

Áno, som filmový maniak. Milujem však aj knižky a jednou z posledných bola kniha Smršť, ktorú som si našiel ešte na Vianoce pod stromčekom. Autor Jozef Karika sa v jeho posledných knihách snaží odhaľovať rôzne záhadné, ba až mystické a nevysvetliteľné udalosti naprieč Slovenskom. V knihe Smršť zavítame do tatranského pohraničia. Ľudia tu strácajú kontrolu nad vozidlami a končia mŕtvi za hranicami vozovky.

Dostávame sa do kože mladíka, ktorý na odpočívadle nájde zabudnutú autokameru. Keď ju večer doma skúma, zisťuje, že niečo zapríčinilo smrť ľudí v aute. On sa pokúsi to niečo odhaliť. Aj napriek tomu, že som čítal mnohé negatívne recenzie, ide o podarenú knihu. Má síce jednoduchý a od určitej pasáže až predvídateľný dej, príbeh nie je jej hlavým ťažiskom. Karika v knihe opisuje strach veľmi nezvyčajným spôsobom a ak máš chuť polemizovať o živote, rozhodne po nej siahni.

Kniha Smršť od Jozefa Kariku
Kniha Smršť od Jozefa Kariku (Zdroj: Rudolf)

Oceňovaná hra, v ktorej prevezmeš kontrolu

Ako skalopevný fanúšik hier som začiatkom roka siahol po titule, ktorý som odkladal už veľmi dlho. Dôvod? Čakal som na PlayStation 5 a nakoľko som už hrdým majiteľom tejto mašinky, mohol som si hru Control vychutnať naplno. V novinke od štúdia Remedy predstavujú vývojári charakter Jesse, mladú a ambicióznu ženu stojacu pred závažnou skúškou – odokryť najväčšie tajomstvá sveta, ktoré bežný človek nemá šancu vedieť.

Príbeh je zasadený do budovy Federal Bureau of Control, teda – Federálneho úradu kontroly. Pracovníci tejto inštitúcie skúmajú paranormálne javy a zabraňujú ich preniknutiu do sveta smrteľníkov. Ty si prišiel po svojho brata, ktorého tento úrad pred rokmi nevysvetliteľne uniesol a urobíš čokoľvek, aby si ho našiel a zachránil. Hra ponúka výbornú hrateľnosť, krásne prostredie a úžasný zážitok umocnený podporou 4K HDR 60fps, ale aj adaptívnymi triggermi na PS5. Hlavný príbeh prejdeš približne za 15 hodín.

Podceňovaný talent Tom Grennan

Na tohto interpreta som natrafil ešte v roku 2019, keď mi ho predstavil kamarát a kolega Matúš. Mali sme ísť na festival Grape a ja som si pred ním sumarizoval účinkujúcich. Doteraz sa Toma Grennana neviem nabažiť. Jeho debutový album Lighting Matches podľa rovnomennej skladby je jeden z najlepších sólo albumov, aké som kedy počul.

Grennan sa žánrovo pohybuje medzi alternatívnou a indie hudbou, a ľudia ho prirovnávajú k viac známym interpretom ako Tom Walker či Dermot Kennedy. 12. marca 2021 vyšiel jeho druhý album Evering Road, ktorý ti odporúčam plnými dúškami. Pripájam video aj na novú pieseň Little Bit of Love. Ver mi, zaručene jej prepadneš.

Výlet na malokarpatskú rozhľadňu

Vezmi do batohu chladený radler, nahoď dobrú náladu, obvolaj kamošov a hor sa do mestečka Modra v okrese Pezinok. Treba sa dostaviť na lyžiarske stredisko na Zochovej chate. Ak cestuješ autobusom, zastávka sa volá Modra-Piesok. Odtiaľto na teba čaká výstup po červenej značke na Veľkú Homolu, ktorý ti zaberie asi hodinku a pol – záleží od tempa a počtu zastávok.

Po zdolaní kopca sa dostaneš do nadmorskej výšky 709 m. n. m. a pred tebou ostane ešte jedna výzva – vystúpiť na dvadsať metrov vysokú rozhľadňu. Výhľad si okamžite zamiluješ. Ak je dobrá viditeľnosť, uvidíš krajinu v okruhu 100 kilometrov. Na dohľad je napríklad Nitra či dokonca Rakúsko. Tabuľky na samotnej veži ti ukážu, kde sa aká oblasť nachádza a ako ďaleko si od nej.

Výhľad z Veľkej Holome
Výhľad z Veľkej Holome (Zdroj: Rudolf)

Ako sa ti páčili moje odporúčania a ktoré si vyberieš ty? Daj mi vedieť do komentára.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame