Naplnil Separov Pancier extrémne vysoké očakávania?

Pre mnohých najočakávanejšie obdobia roka sa práve v týchto dňoch naplno začína. Mnoho fanúšikov rapu sa však netešilo len na samotný začiatok leta, ale najmä na vychádzajúci Separov album Pancier. Už od oficiálneho ohlásenia tejto dosky bolo jasné, že to bude zrejme najočakávanejší počin aktuálneho roka. Album už máme doma, každý track sme si pozorne vypočuli naozaj dosť krát a teda môžeme prejsť ku samotnému highlightu tohto diela.

Už podľa svojho okolia a komentárov na našej fanpage viem, že viacerí fanúšikovia spochybňovali a dopredu odsudzovali tento album už podľa titulnej skladby. Vraj to bude nudné, na jedno kopyto, egotripy, dookola to isté a podobne. Potom prišiel snippet, po ktorom prišla určite ďalšia veľká vlna objednávok, a ktorý ukázal, ako veľmi sa mnohí mýlili.

Je jasné, že stále tu budú tí, ktorí žijú zaseknutí v roku 2012 a okrem Buldozeru neberú nič iné. Ako sa posúva všetko, tak sa posúva časom aj hudba a pochopiteľne aj interpreti a ich názory, štýl, vnímanie hudby a samotný život. Tí, ktorí to nepochopili, alebo nechcú pochopiť nech si tento album ani nepúšťajú a ušetria klávesnice pri písaní nezmyselných komentárov. Album ideme hodnotiť ako samostatný celok v aktuálnom období bez ohľadu na minulé roky. Na druhej strane, jedná sa o subjektívne názory našej redakcie, s ktorými sa logicky nezosúladí každý (za inteligentné pripomienky a názory v komentároch budeme radi).

Album teda obsahuje 17 skladieb, na ktorých sa predstavilo celkom pestré spektrum producentov a hostí. Čo sa týka hostí, tak sa žiadne výrazne prekvapenie nekonalo. Či už je to Ektor, Rytmus, Dame, Matej Straka, Čistychov, Majk Spirit, Kali alebo P.A.T. Aby sme boli presní, na albume sa ešte objavili ADiss, Ivan Vereš, Maxo a samozrejme MiniMo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si aj ty bojovník s odvahou? Suvereno je späť a varí album!

Zo 17 – tich skladieb sme pred oficiálnym releasom albumu poznali len dve – Intro do albumu Pancier, a skladbu s Majkom Spiritom a Maxom – Vždycky Bol. Tracklist, ale hlavne samotný snippet nám ukázal, že album bude veľmi pestrý, a po vypočutí sme sa v tom len utvrdili. Hneď na začiatku po intre nás do albumu naplno vtiahol nadupaný track Pirat Army, ktorý osobne radím medzi tie najlepšie z albumu.

Zaujímavý kontrast, ktorý hodnotíme pozitívne priniesli skladby ako Prosecco s Kingom Ivanom a Matejom Strakom či napríklad Kedy?, ktorá nás vyprevádza z tohto albumu.

Hejtkluby sú už tradičnou súčasťou Separových sólových albumov, no a inak to nebolo ani na tomto počine. Tentokrát sme sa dočkali dokonca až troch Hejtklubov. Je pravda, že tento typ skladieb už neodmysliteľne patrí ku Separovi a veľké množstvo jeho fanúšikov si tieto skladby neskutočne ide. Nás najviac baví asi siedma časť tejto série skladieb a album by sme si vedeli kľudne predstaviť bez časti číslo šesť.

Jednoznačne najlepšia časť albumu je od skladby číslo 6, do skladby číslo 9. Menovite Cirkus, Nesmrteľný, Fénix a Reflektujem. Jedná sa o tracky, ktoré človeka chytia od prvého vypočutia a ak by som vyberal najlepšiu skladbu z albumu, bola by to niektorá z vyššie uvedených. Cirkus je neskutočne pravdivá vec a (nie len v tejto skladbe) mi Separ hovorí úplne z duše. Na tracku Nesmrteľný je hosťom ADiss a Separa tam máme možnosť počuť v celkom zaujímavých polohách, na ktoré sme u neho určite neboli zvyknutí. Veľmi silný a pravdivý odkaz nesie pasáž od približne prvej minúty skladby, ktorá vo mne dosť silno zarezonovala. Čo sa týka tracku Fénix, už po snippete sa najviac ľudí tešilo práve na túto skladbu. Myslím, že očakávania boli naplnené a či už Dame, Kali, ktorý doručil okrem slohy aj fantastický refrén, samotný Separ, ale najmä producent Infinit odviedli svoju prácu na výbornú. Reflektujem je úprimná výpoveď, ktorú Separ podal tak, ako to vie len on sám.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Do Bratislavy prichádza legendárna skupina PSH! Budeš tam?

U Separa je veľmi obľúbený aj typ skladieb ako Vy*ebala Rešpekt, na ktorej mu hosťuje Maťo Straka. Veľmi potešila aj predĺžená verzia tracku Vždycky Bol. Popravde nás menej zaujali tracky Stroskotaný, Gojira s Rytmusom a P.A.T.-em a už spomínaný Hejtklub 6,  avšak je to len náš subjektívny názor a kvalitu daným skladbám nemôžme uprieť.

Na záver nás ešte pred outrom z albumu vyprevádza banger v podobe Keď Ideme Von. Na tracku sa predstavili Čistychov a druhý krát na tomto albume aj kolega z DMS Dame. Tento singel má rozhodne kvalitný koncertový potenciál a už sa neviem dočkať, keď ho budeme počuť naživo.

Bez nejakej nadsázky a s čistým svedomím môžme na záver tohto článku prehlásiť, že album Pancier patrí k tým absolútne najlepším, ktoré u nás v posledných rokoch vyšli. Na albume sú veci, v ktorých sa nájdu aj starší fanúšikovia, sú tam bangre, ktoré budú skvelo fungovať na koncertoch a v neposlednom rade tracky, ktoré donútia človeka sa zamyslieť. O to v konečnom dôsledku myslím Separovi aj išlo, takže úroveň bola opäť o čosi posunutá. Na CD nájdeme aj poďakovanie Matejovi Strakovi za prácu a pomoc na albume. My sa len pridávame a konštatujeme, že Maťo patrí medzi najprogresívnejších umelcov a hudobníkov v našich končinách. Užívajte teda skvelý album!

Úplnú bodku dávame prehlásením, že odsudzujeme všetkých ľudí, ktorí nezákonne šíria obsah tohto, alebo akéhokoľvek iného CD. To isté platí aj o portáloch, ktoré zdieľajú pirátske skladby z YT a pridávajú ich do svojho obsahu!

Odporúčame