#V ťažkých časoch sa rozhodli pomáhať. Slovenskí dizajnéri šijú namiesto oblečenia rúška. V rámci výzvy #ktopomozeslovensku takýmto spôsobom pomáhajú všetkým Slovákom v boji proti koronavírusu. Mnohí z nich ich poskytujú zdravotníkom v nemocniciach zadarmo.
Michaela Bednárová
Dizajnérka založila slovenskú značku odevov Puojd. Na svojom instagramovom profile uverejnila niekoľko fotografií svojich novovytvorených ochranných rúšok.
Mischel v tomto krízovom čase pomáha susedom a starším členom rodiny tak, že im okrem iného doručuje naše rúška. Všetci obdarovaní prispeli iniciatíve @ktopomozeslovensku
Dúfame, že sa opäť čoskoro stretneme v ateliéri v tvorivej nálade,“ uviedla Michaela na svojom Instagrame.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Dana Kleinart
Aj dizajnérka, riaditeľka Slovak Fashion Council, občianska aktivistka, poslankyňa a členka predsedníctva strany Progresívne Slovensko si uvedomuje neľahkú situáciu na Slovensku. Preto začala vyrábať ochranné rúška v rôznych farbách či s rôznou potlačou. Na svojom facebookovom profile zdieľala fotografiu rúšok a vyzvala svojich fanúšikov, aby jej dali vedieť o ľuďoch, ktorí ich potrebujú čo najviac.
STARÉ MESTO, POĎME SI POMÔCŤ!Som vaša poslankyňa a cítim zodpovednosť aj za našich obyvateľov. Už nejaký ten deň…
Uverejnil používateľ Dana Kleinert • Progresívne Slovensko Pondelok 23. marca 2020
Soňa Sadilková
Soňa je úžasná dizajnérka, ale neživí sa šitím šiat. Navrhuje interiéry, autosalónové expozície, autorské koberce na zákazku, kostýmy a architektúru do filmov, interaktívne aj historické výstavy. V rámci svojho posledného projektu „use used“ vyrábala z materiálov na vyhodenie tašky.
Rúška začala vyrábať po tom, čo zatvárali prvé školy, teda okolo 10. marca. Šije ich zadarmo. „Postupne som ich rozdala neziskovým organizáciám a občianskym združeniam. Niekoľko putovalo aj do nemocnice na Kramároch v Bratislave pre neurologické oddelenie. Šijem však pre každého, kto sa ozve, že potrebuje,“ prezradila dizajnérka.
Soňa šije rúška z materiálu, ktorý už doma mala. „Okrem toho mi známa doniesla celé vrece bavlnených látok, ktoré som oprala. Rozobrala som gumičky na vlasy a všívam ich do rúšok. Za jeden deň dokážem takýmto spôsobom ušiť trinásť až dvadsať rúšok,“ dodáva.
Soňa radí, že jej rúška by si mal dezinfikovať pomocou žehličky s parou. Tiež ich oprať minimálne raz za dva až tri dni pri 60 stupňoch a následne prežehliť.
Vďaka Alenke Norulakovej, šijem ďalej aj s gumičkami 🙂
Uverejnil používateľ Sona Sadilkova Streda 18. marca 2020
Lenka Sršňová
Známa slovenská dizajnérka Lenka Sršňová namiesto svojich pestrofarebných vzorovaných sukní tiež začala šiť nedostatkový tovar. Rúška sú presne také, ako jej kolekcie – bláznivé a farebné. Rozdáva ich zákazníkom, známym, rodine či priateľom.
Už týždeň šijeme rúška, od rána do večera, nie je ani čas sledovať sociálne siete 🙂 o oddychu sa teda vôbec hovoriť…
Uverejnil používateľ Lenka Srsnova Nedeľa 22. marca 2020
Dajana Rodriguez
Módna návrhárka vyrába kabelky s folklórnym motívom, no zo dňa na deň zmenila výrobu. Namiesto módnych doplnkov pre ženy šije Dajana bavlnené rúška. Okrem toho si vytvorila na Facebooku a Instagrame nový profil Slovenské rúška.
„Správy o šírení vírusu a opatrenia prijaté vládami mnohých krajín ochromili väčšinu sveta. Situácia na Slovensku sa oproti iným krajinám javí pokojnejšie, no ak nechceme vidieť jej zhoršenie, musíme sa správať zodpovedne a dodržiavať pravidlá. V súvislosti so vznikom nášho projektu Slovenské rúška vytvárame nové profily na Facebooku Slovenské rúška a Instagrame @slovenske_ruska
Záleží mi na tom, aby ste v súvislosti s našimi aktivitami mali čo najlepšie a najpresnejšie informácie a všetky na jednom mieste. Momentálne nemám kapacitu ich podávať, preto komunikáciu k rúškam presúvam na tieto nové profily. Ako viete, som teraz kvôli tehotenstvu mimo firmy, v dobrovoľnej karanténe. Preto budete informácie dostávať od zvyšku nášho tímu, ktorý teraz rúškami žije celé dni,“ uviedla na svojom profile.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Lukáš Krnáč
Aj mladý dizajnér prispel svojou prácou na boj s koronavírusom. Lukáš Krnáč ti rúško pribalí grátis k tvojej objednávke.
„Ušil som okolo dvesto rúšok, pre známych, rodinu, zdravotníkov alebo ľuďom, ktorí sa mi ozvali cez Instagram, že ho potrebujú a nemôžu zohnať. Bez toho aby som tam dával logo a riešil si PR… Rúška budú dostupné aj samostatne a viac info dostanete na instagrame @drobne_store.😷 Dávajme si všetci pozor a majme podľa možnosti príjemné dni v nepríjemnej situácii,” napísal Lukáš na svojom Instagrame.
Jankiv Siblings
Dvaja súrodenci Karolína a Michal, ktorí vyrábajú plisované sukne pod značkou Jankiv Siblings, tiež preorientovali svoju produkciu.
„V spolupráci s firmou @veseleruska sme do našej výroby zaradili šitie ochranných rúšok na tvár.
Ich výrobe sme sa venovali celú sobotu a ušili sme 155 kusov, ktoré sú distribuované tam, kde ich najviac potrebujú. Vo výrobe budeme pokračovať celý týždeň. Veríme že aspoň takto dokážeme pomôcť,“ uviedla značka.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Alžbeta Irhová
Mladá dizajnérka si ešte počas štúdia na vysokej škole založila značku oblečenia BAGBET a z odpadu vyrába originálne kúsky. Týmto spôsobom sa snaží zužitkovať to, čo ničí našu prírodu. Aj ona začala vyrábať ochranné rúška, a to najmä metódou upcyklácie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zdieľať na