Slováci sa spojili a vymysleli niečo úžasné: Automaty na rúška sa rozrastajú, kde ich nájdeš?

Rúška nájdeš vo viacerých automatoch

Zdroj:Kvetoslava Ďurčová

#Chýbajúce rúška, rukavice či dezinfekčné prostriedky patria medzi najzávažnejšie problémy súčasnosti nielen u nás, ale na celom svete. Už niekoľko týždňov sú práve rúška nedostatkovým tovarom číslo jeden. Obyvatelia Humenného, Prievidze a Bratislavy si ich po novom môžu zakúpiť už aj v takzvaných rúškomatoch. Práve tieto mestá ponúkajú unikátnu službu ako prvé na Slovensku.

Rúškomaty sa na Slovensku rozširujú
Zdroj: Kvetoslava Ďurčová

Prvý otvorili v Humennom

Obyvatelia 30-tisícového mesta na východe Slovenska si môžu rúška takýmto spôsobom kupovať už viac ako týždeň. Aj keď sa predávajú na netradičnom mieste, spĺňajú hlavný účel. Autoumyváreň EKW Car-Wash, nachádzajúca sa na Mierovej ulici, zareagovala na výnimočnú situáciu okamžite: „Nápad vznikol veľmi rýchlo, keď ma oslovil dodávateľ. Vedel som, že ide o nedostatkový tovar, preto som sa rozhodol vyčleniť časť miesta v automate výlučne naň,“ hovorí o projekte majiteľ firmy Erik Kavalkovič.

Výhody rúškomatov vidí najmä v tom, že si ľudia dokážu zakúpiť ochranu 24-hodín denne a zároveň bez toho, aby museli prísť do kontaktu s inými zákazníkmi či predajcom. „Zatiaľ sa predalo približne 300 kusov. O tovar je značný záujem, preto ho priebežne každý deň dopĺňam ,“ dodáva. Cena rúška je od 3,50 do 5 eur.

Prievidza si berie príklad

Prvý automat na ochranné pomôcky majú k dispozícií už aj Prievidžania. Rúškomat sa nachádza pred obľúbeným mäsiarstvom U Borku, v mestskej časti Necpaly. O jeho zriadenie sa zaslúžili dobrovoľníčky z iniciatívy Čisto v Prievidzi a miestny podnikateľ Juraj Borko.

Predaj ochranných rúšok v Prievidzi
Zdroj: Kvetoslava Ďurčová

Inšpirovali sme sa Českom, kde tento systém už pár dní fungoval. S kolegyňami sme si preposlali článok o tomto projekte, a zhodli sme sa, že je to výborný nápad. Oslovili sme teda jedného z miestnych podnikateľov, ktorý vlastní automaty, potom to už išlo všetko veľmi rýchlo,“ hovorí Natália Svítková, jedna z dobrovoľníčok.

„Aktuálne máme pripravený, teda nakonfigurovaný ďalší rúškomat, avšak nad jeho umiestnením zatiaľ stále uvažujeme, dodáva. Prievidžania tak môžu očakávať ďalšie takéto predajné miesto už v najbližších dňoch.

Denne ich musia dopĺňať aj niekoľkokrát

Záujem o rúška je zo strany verejnosti naozaj obrovský, čo potvrdzuje počet predaných kusov. Od minulej soboty sa ich v Prievidzi predalo viac ako 1500. Podľa slov Natálie Svítkovej tovar často nestíhajú dopĺňať: „Sortiment sa zvykne vypredať aj do hodiny, snažíme sa ho podľa potreby dopĺňať. Je to naozaj náročné, keďže musíme ísť po rúška k dobrovoľníčkam, oprať ich, prežehliť a následne zabaliť. Záujem zo strany ľudí je naozaj veľký, nečakali sme to.“

Dobrovoľníčky vyrábajú ochranné rúška
Zdroj: Kvetoslava Ďurčová

Ich hlavnými dodávateľmi sú od začiatku projektu desiatky šikovných rúk, ktoré sa do iniciatívy zapojili úplne nezištne.„Aktuálne máme niekoľko dobrovoľníčok, ktoré pre nás šijú. Teší nás, že nám stále píšu ďalšie a ďalšie, ktoré by sa rady pridali a pomohli nám. Peniaze, ktoré sa z predaja získajú putujú im, na nákup materiálu. Keďže je záujem naozaj obrovský, spolupracujeme už aj s firmou, ktorá nám rúška dodáva“ vysvetľuje Natália Svítková.

Takisto ju prekvapilo, koľko ľudí má o tento projekt záujem: „Veľmi ma potešilo, koľko malých iniciatív ohľadne šitia a poskytovania rúšok sa v Prievidzi vytvorilo. Utvrdilo ma to v tom, že naši obyvatelia si chcú pomáhať a že aj táto naša cesta má zmysel. Prajem si, ak by sa týmto skvelým českým nápadom inšpirovali aj ďalšie mestá, a aby sme tak spoločne napĺňali heslo: Moje rúško chráni teba, tvoje zase mňa.“

Zákazníci v automate nájdu taktiež aj dezinfekčné gély, spreje či alpu. Veľkou výhodou pre zákazníkov je možnosť platby kartou, keďže nemusia prísť do kontaktu s bankovkami alebo mincami.

Už aj v známom bratislavskom podchode

Textilné ochranné rúška si môžu zakúpiť už aj obyvatelia hlavného mesta. Sieť lekárni Dr.Max sa rozhodla zriadiť takýto automat priamo v podchode na Trnavskom mýte. Aj keď prednedávnom stroj slúžil iba na výdaj liekov, v súčasnosti je už určený výlučne na predaj textilných rúšok. V blízkej budúcnosti by sa mohla táto služba rozšíriť aj do iných lekární Dr. Max po celej Bratislave. Rúškomaty by sa postupne mali objaviť aj v ďalších slovenských mestách.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame