Najväčšie nezmysly, ktorými nás kŕmili naši rodičia v detstve: Veríš im ešte aj dnes?

Photo by Ben White on Unsplash

#Keď si dáš ruku na srdce a úprimne sa pozrieš do detstva, určite aj ty objavíš množstvo perličiek, ktorými ti (nielen) rodičia spríjemňovali prvé roky života na zemi. Našťastie sme väčšinu z nich čoskoro odhalili, no ešte stále po svete existuje množstvo dezinformácií, ktoré čuduj sa svete, stále vnímame ako holý fakt. Každý vie, že keď prehltneš kôstku od čerešne, nenarastie ti v bruchu strom. Ale čo ďalšie nezmysly? Dnes sa im pozrieme na koreň.

#1 Vtáčik a hniezdo

Určite si aj ty aspoň raz v živote objavil vtáčika, ktorý vypadol z hniezda. Rodičia do nás hustili, že ho nemôžeme chytať preto, lebo by sa oňho jeho matka prestala starať. Je to však mýtus, ktorý má poriadne staré korene. Kedysi gazdinky nechceli, aby sa deti hrali s kuriatkami či káčatkami.

A odtiaľ vznikla táto povera? Matka vtáčatko vyhodí z hniezda z viacerých dôvodov. Niekedy preto, aby sa naučilo lietať. Určite ho neopustí kvôli tvojmu dotyku.

Photo by Ray Hennessy on Unsplash

#2 Plávanie

Každý vie, že do bazéna sa nesmie ísť s plným žalúdkom. No na to, aby si si zaplával, nemusíš držať celodenný pôst. „Mňa ako 8-ročného fagana vylúčili z plaveckých pretekov len preto, že som si 20 minút pred ich začiatkom dal kúsok čokolády. Učiteľka ma prichytila a tvrdila mi, že by som sa utopil. Už ako 8-ročné decko som však vedel, že je to hlúposť,“ tvrdí HoriOri, užívateľ Redditu.

#3 Netreba čakať

Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že ak niekto z ich okolia zmizol, musia čakať 24 hodín, kým sa začne jeho hľadanie. Nie je to tak. Ak máš dôvodné podozrenie a starosť o človeka, ktorý má problémy s orientáciou, okamžite kontaktuj políciu. Tu fakt nie je na čo čakať. Môže to byť babička s Alzheimerom, malé dieťa, či spolužiak, ktorý má samovražedné myšlienky. Neodkladaj to!

Photo by FORREST CAVALE on Unsplash

#4 Cukrovkári a cukor

Aj ty si myslíš, že pacienti trpiaci diabetom prvého typu nemôžu jesť žiaden cukor? Nie je to tak. Môžu. Len si musia sledovať, či majú dostatok inzulínu, ktorý im pomôže udržať optimálnu hladinu glukózy v krvi. Optimálna hodnota glykémie je do 5,5 mmol/l a po jedle menej ako 7,8 mmol/l. Pri hodnote viac ako 10 mmol/l sa glukóza začína vylučovať močom. To môže spôsobiť rozvrat vnútorného prostredia.

#5 Žaba v hrnci

Možno si už aj ty počul o experimente s variacou sa žabou. Vraví o tom, že ak dáš žabu do horúcej vody, okamžite vyskočí (prosím ťa, len to neskúšaj v praxi). Ak však žabu dáš do studenej vody, ktorej teplotu budeš pomaly zvyšovať, žaba sa uvarí, pretože nezaregistruje nebezpečenstvo. To je však mýtus, ktorému veria mnohí. Žaba, ako každý organizmus, má pud sebazáchovy a určite by sa nedala dobrovoľne uvariť zaživa.

Photo by Jack Hamilton on Unsplash

#6 Holenie z teba nespraví Yettiho

Tento mýtus je v nás poriadne zakorenený. Ak si sa začal/a holiť, určite sa ti do uší dostala informácia o tom, že čím častejšie sa budeš holiť, tým viac budeš zarastať. Je to mýtus. Áno, chĺpky vyzerajú silnejšie a hustejšie, no nie je to nič iné, než optický klam.

Poznáš niektoré mýty, ktorým verí množstvo ľudí, no v skutočnosti nie sú pravdivé? Budeme radi, keď sa s nami  o ne podelíš!

Zdroj: reddit.com
Odporúčame