Letné must have, ktoré určite používaš aj ty: Antiperspiranty a najväčšie mýty o nich

Siahni po prírodnej eko alebo bio alternatíve, ktorých je na trhu obrovské zastúpenie (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

#Sú dôležitým kozmetickým prípravkom najmä v lete, a používa ich (takmer) každý. Reč je o antiperspirantoch, ktoré sú tak trochu kontroverznou témou. Ľudí delia na dva tábory – pre jedných sú must have, iní sa im vyhýbajú kvôli rôznym mýtom, ktoré kolujú po svete. Do ktorej kategórie patríš? A vieš tie najbizarnejšie mýty, ktoré ľudstvo o antiperspirantoch vymyslelo?

Na nič nie sú dôkazy

Či už si zástancom alebo odporcom rôznych teórií, pravdou je, že nič nie je vedecky potvrdené. Používanie antiperspirantov a deodorantov je tak otázkou tvojho presvedčenia, nie zdravia. Máš chuť si kaziť pekné dni tým, že budeš uvažovať o niečom, čo nebolo nijak klinicky overené? My rozhodne nie!

Ak si teda na strane za antiperspiranty (nikto predsa nechce, najmä v lete, zapáchať), tak zahoď všetky predsudky. Chceš mať predsa len pocit „zdravšieho“ a „bezpečnejšieho“ produktu? Siahni po prírodnej eko alebo bio alternatíve, ktorých je na trhu obrovské zastúpenie.

Aké mýty o týchto prípravkoch kolujú?

  • „Antiperspiranty zvyšujú riziko vzniku rakoviny!“

Toto je názor typu „jedna babka povedala“, a veria mu mnohí ľudia. Dodnes však neexistuje žiadna relevantná štúdia, ktorá by potvrdila (alebo vyvrátila) súvislosť medzi využívaním antiperspirantov (a deodorantov) a vznikom rakoviny pŕs. Ak ti to niekto čo i len naznačí, pravdepodobne len verí tomu, čo kdesi počul. Lekári túto „pravdu“ považujú za mýtus, takže môžeš byť pokojný!

  • „Riziko rakoviny prsníka je väčšie, ak antiperspirant použiješ hneď po holení.“

Údajne sa tak majú látky dostať jednoduchšie do tela. Opäť, ako pri predošlom bode, nie je nijaká teória, ktorá by toto potvrdzovala. Ak sa nad tým ale logicky zamyslíš, tak jediné, čo ti môže reálne hroziť je podráždenie pokožky, ktorá je po holení o niečo citlivejšia. Skús pristupovať k holeniu jemne (používaj vhodné peny či gély a ostrú žiletku) a po odstránení chĺpkov použi nejaký prírodný (ideálne guľôčkový) deodorant, a si safe!

  • „Parabény spôsobujú rakovinu!“
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Túžiš po dokonalom fake opálení ako Kendall Jenner? Tieto profesionálne triky ti zaistia dokonalý výsledok!

V prvom rade by si mal vedieť, že parabény sú iba konzervantmi, ktoré sa bežne vyskytujú v make-up produktoch, opaľovacích krémoch či telových mliekach. Rovnako teda aj v antiperspirantoch. Tieto enzýmy dokážu byť pomocou podkožných tukových buniek veľmi rýchlo odbúrané, pretože v produktoch ich je naozaj stopové množstvo. Inou témou je alergia na parabény, ktorá sa môže prejavovať rôznymi kožnými problémami.

  • „Antiperspiranty, ktoré obsahujú alumínium, uzatvárajú potné kanáliky, čo zapríčiňuje hromadenie toxínov v lymfatických žľazách!“

Ujasnime si funkcie jednotlivých orgánov – lymfatické uzliny majú za úlohu z tela odvádzať baktérie, vírusy a telu nebezpečné látky. Na odvádzanie potu slúžia potné žľazy. Preto lymfatický systém nie je nijak napojený na potenie, ktoré je „blokované“ antiperspirantom.

Čo teda robiť?

Pokojne používaj deodoranty aj naďalej. Je dobré vyhýbať sa takým, ktoré majú zbytočne chémiou preplnené zloženie. Pre pokoj v duši siahni po už spomínaných prírodných alternatívach, ktoré urobia službu tak dobre, ako ich komerční kamoši.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame