Najväčšia hokejová bitka všetkých čias sa odohrala v Piešťanoch: Toto bol čistý masaker

CBA

#Začiatkom januára ubehne tridsať rokov od momentu, keď Piešťany hostili juniorské hokejové majstrovstvá sveta. Tí, ktorí sledujú medzinárodný hokej vedia, že v Spojených štátoch a najmä Kanade je toto podujatie, sledovanejšie ako MS dospelých. Kanada totiž vždy pošle na šampionát výber budúcich veľkých hviezd NHL. Nie je tomu inak v týchto dňoch, keď šampionát prebieha a ani v roku 1987 v Piešťanoch. S tým rozdielom, že kým tie majstrovstvá ešte nikoho príliš nezaujímali, o rok neskôr to už bola jedna z najsledovanejších hokejových udalostí.

Samopal na ľade

Čo spôsobilo túto zmenu? Poriadna bitka a vyostrená atmosféra medzi Kanaďmi a Sovietmi. Kým prví menovaní ešte v tabuľkovom systéme turnaja bojovali o zlato, Sovieti už boli mimo hry o medailu. Atmosféra bola vypätá, keď Theo Fleury, budúca hviezda NHL, strelil prvý gól, na kolenách pri oslave svojou hokejkou imitoval samopal. Rusi faulovali, atakovali kanadských hráčov, ktorí si vytvorili dvojgólový náskok.

Tímom praskli nervy

Vtedy praskli obom tímom nervy. Rusi faulovali čoraz viac, zvyšní Kanaďania aj Rusi tak jednoducho skočili na ľad a začali sa mastiť hlava nehlava. Rozhodcovia si s tým nevedeli rady a radšej utiekli z ľadu. Organizátori mali pocit, že pomôže vypnutie svetiel, to však celú situáciu spravilo ešte horšou. Po takmer dvoch desiatkach minút už hráčom došli sily a pomaly odišli do kabín. Slováci na tribúnach medzitým skandovali „My chceme hokej!“

Bitka budúcich hviezd

Hokejová federácia medzitým rozhodla, že zápas sa skončí 0:0, čo v tomto prípade garantovalo Kanade aspoň bronz. V čom však v Kanade vyhrali je popularita podujatia, táto bitka totiž zmenila to, ako sa na šampionát za veľkou mlákou pozerajú. A z bitkárov sa stali veľké hviezdy. Okrem spomínaného Fleuryho tam bol aj Brandon Shanahan alebo Rusi Alexander Mogiľnyj alebo Sergej Fjodorov, ktorí v 90. rokoch zažiarili.

 

Odporúčame