Je pre teba matematika postrachom? Pozri sa na kurz Math 55 v najťažšej harvardskej triede!

Kurz je rozdelený na dva semestre, takže štúdiom „zabiješ“ celý jeden ročník (Zdroj: Freepik/freepik)

#Matematika je častým postrachom študentov všetkých vekových kategórií. Jednu ju však milujú iní zasa nenávidia. Absolvoval by si dobrovoľne najťažší matematický kurz na svete? Povestná „Math 55“ sa považuje za najťažšiu triedu matematiky na Harvarde. Študenti sa prihlasujú najmä zo zvedavosti, no nájdu sa aj takí, ktorí to myslia vážne, a chcú svoje matematické schopnosti rozvíjať.

Krátky kurz, ktorý ťa dokonale otestuje

Kurz je rozdelený na dva semestre, takže štúdiom „zabiješ“ celý jeden ročník. Delí sa na jesennú časť „Honors Abstract Algebra“ a časť „Honors Real and Complex Analysis, ktorá prebieha na jar. Rozhodne stojí za to skončiť tento kurz skúškou – hoci je málo pravdepodobné, že práve tebe sa naskytne príležitosť ho absolvovať.

Ak si chceš predstaviť to, ako veľmi treba byť mozgovo zdatný na tento kurz, ber do úvahy, že ho absolvoval aj Bill Gates. Dokonca úspešne!

(Zdroj: Freepik/stockking)

Math 55 je náročný ako full time job

Podľa príručky pre prvákov na Harvardskej katedre matematiky existujú viaceré alternatívy tohto kurzu. Za najnáročnejší sa považuje práve spomínaný Math 55. Nájdeš tu však aj Math 21, čo je o niečo jednoduchšia verzia, ktorá ti zaberie iba približne 3-6 hodín denne. V porovnaní s Math 55 dostaneš na tomto kurze tak 10 krát menej domácich úloh.

Čo sa týka časového rozsahu Math 55, mohlo by ťa to stáť až 60 hodín týždenne, čo je viac ako bežný full time job. Je to náročné, ale stojí to za to – počas dvoch semestrov tohto intenzívneho kurzu získajú študenti výučbu, ktorú by inak absolvovali v priebehu 4 rokov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Matematika, slovenčina, alebo dejepis: Ktoré predmety sú podľa teba tie najdôležitejšie?

Počiatočný stav spolužiakov sa zníži aj o polovicu

Istý študent, ktorý absolvoval tento kurz v roku 2005 sa venoval vlastnému experimentu – zaznamenával si dochádzku v triede, ktorú navštevoval. Prvý deň sa vyučovania zúčastnilo 51 študentov, druhý deň už o 20 menej, pričom počty klesali každým dňom. Po dvoch týždňoch kurz navštevovalo len 21 študentov.

(Zdroj: Freepik/creativeart)

Úlohy  až na 20 strán!

Ak sa sťažuješ na domáce úlohy z matiky, so študentmi kurzu by si určite nemenil. Väčšina z nich musí každý týždeň vypracovať 15 až 20 strán A4. Dokazujú tým svoju usilovnosť. Mnohí z nich rozpisujú dané príklady dopodrobna, aby dokázali, že sa všetko naučili samostatne od úplného základu. Profesorom tohto kurzu totiž nestačí výsledok – potrebujú vidieť aj postup, akým si na to samostatne prišiel.

Z absolventa vyučujúcim

Takmer polovica absolventov Math 55 sa stane profesorom. Istý Richard Stallman ukončil semester s ďalšími 20 spolužiakmi, z ktorých sa osem stalo ďalšími profesormi matematiky. Jeden z nich sa dokonca vybral na dráhu učiteľa fyziky!

(Zdroj: Freepik/freepik)

Koľko percent musíš mať zo vstupného testu?

Pri vstupnom teste si uchádzači siahajú na svoje dno. Vďaka takejto náročnej skúške prebehne prirodzená selekcia tých, ktorí na to skutočne majú. Študenti, ktorí dosiahnu viac ako 50 percent sú priamo odporúčaní na absolvovanie najťažšieho kurzu, Math 55. Tí, ktorí dosiahnu menšiu úspešnosť skúšajú svoje šťastie pri jednoduchšej verzií, Math 21.

Čo je povestný „Pi Day“?

Obrovská párty roka! Ide o oslavu Math 55, ktorá je venovaná najmä všetkým študentom. „Pi Day“ pripadá na 14. marca. Je v tom matematická symbolika čísla pí, ktorého hodnota je 3,14. A je to obrovský žúr! Nemysli si, že „matfyzáci“ sa nevedia baviť!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Matematika, slovenčina, alebo dejepis: Ktoré predmety sú podľa teba tie najdôležitejšie?

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk, bestlifeonline.com
Odporúčame