Najsilnejší február histórie domáceho rapu: Calin a Sheen, Ektor, Pil C či Samey. Ako vyzeral tento mesiac?

Čo priniesol február? (Zdroj: Instagram.com/sameyhahacrew + Instagram.com/calinpan)

#Osobne si nepamätám silnejší vstup do nového roka, ako práve v uplynulých dvoch mesiacoch. Svoje albumy pomerne nečakane dropli viaceré veľké mená českej a slovenskej scény, pričom nasadili limit pomerne vysoko. Čoho sme sa teda vo februári dočkali?

Česko uteká míľovými krokmi

Českí interpreti urobili za posledné kroky neskutočný progres, ktorý je badať v každej stránke ich novej hudby. Po minulom roku sme nevedeli, čo môžeme očakávať a akých projektov sa dočkáme. Hneď na začiatku februára prekvapivo dropli spoločný album dve azda najväčšie mená susednej scény – Calin a Viktor Sheen.

Album ROADTRIP odštartovala táto vychytená dvojica českej scény videoklipom na skladbu „Dívej“, ktorá je v rámci tracklistu na druhom mieste. O jeho réžiu sa postaral Jan Ruttner a treba podotknúť, že hoci je tento track veľmi silným, samotný album je z podobných hitov vyskladaný doslova celý. Hostia na ňom vôbec nechýbajú, keďže Shiktor Veen a Calin sa dopĺňajú tak veľmi fresh a prirodzene, že ti tam vlastne hostia chýbať určite nebudú.

Viac sme o tomto albume napísali tu.

V plnej paráde sa vrátil aj krstný otec českej scény Ektor. Ten bol dlhšie ticho a na scénu sa vrátil tretím pokračovaním svojho ikonického albumu Detektor. Pri pohľade na tracklist nás žiadne zásadné prekvapenie nečakalo. Ektor zvolil 13 skladieb, ktoré poslucháčovi ponúknu takmer 40 minút novej hudby (odmysliac si tracky, ktoré už von dal, tak trocha menej).

Ak by sme mali svoje pocity po prvých vypočutiach zhrnúť do jednej myšlienky, tak by sme povedali, že Ektor ide na istotu. Počas celej svojej kariéry sa drží svojho vzorca, ktorý je špecifický a predovšetkým úspešný. Jeho slová stále majú váhu, na albume nájdeme niekoľko skvelých punchlineov a oceňujeme aj ucelené myšlienky podané príjemným spôsobom. Z Ektora na projekte cítime pokoj, dosiahnuté úspechy si užíva a občas sa retrospektívne vracia do minulosti, ktorá svojim spôsobom stále do jeho života zasahuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kelso, Ego a Dano Kapitán v spoločnom klipe: Aký je ich nový song?

Ektorov album sme rozobrali aj v našej recenzii, ktorú si môžeš prečítať tu.

Slovensko nezaostáva

Silný rok čaká aj na Slovákov, o čom sme informovali v tomto článku. Slovenský rap čaká nepochybne historický rok, na ktorý každý z nás čakal pekne dlhú dobu. Všetci veríme, že korona časy sú už nenávratne preč a interpreti tak môžu posúvať hranice po každej stránke. Už teraz máme potvrdených hneď niekoľko veľkých (ba až gigantických) albumov, ktoré uzrú svetlo sveta v najbližších dvanástich mesiacoch, či dokonca dňoch.

Ako prví sa o slovo prihlásili dvaja interpreti, ktorí definovali novú vlnu slovenského rapu – Samey a Pil C. Samuelov štvrtý sólový album nadväzuje na veľmi vydarenú Anarchiu, ktorá patrila v roku 2021 medzi to najlepšie, čo sme v rámci slovenských rapových projektov mohli počuť. Slzy Ulic sú tvorené desiatimi skladbami, ktoré nám dovedna ponúkajú 25 minút hudobného zážitku. Ten je umocnený zvučnými hosťami ako Rytmus, Separ či Saul, no spomenutí musia byť všetci – Redzed, Taomi, Porsche Boy, LucaBrassi10x a Adam Mišík.

Nevieme, či to bol Sameyov zámer, no takto dobre vybalancovaný projekt sme už dlho nepočuli a desať trackov sme bez problémov zhltli niekoľkokrát. Z interpreta je na skladbách cítiť to, že je ošľahaný životom, no ani pri opise ťažších zážitkov a temnejšom moode neprestáva fanúšikom posúvať správne posolstvá.

Celú recenziu Sameyhovho albumu si môžeš prečítať tu.

Takzvaným surprise dropom potešil domácich poslucháčov na Valentína Pil C. Ten pri tvorbe a vlastne aj pri jeho release zmenil prakticky všetko a v každom smere zvolil iný prístup. Jednak album vznikal z veľkej časti v zahraničí, no iný koncept zvolil aj pri výbere hudieb, čo je v konečnom dôsledku počuť. V porovnaní s predošlými albumami je tento jemnejší a tematicky zrejme ucelenejší (zameriava sa na svoj ľúbostný život, rozoberá príbehy so ženami, rozchody, skúsenosti).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pil C potvrdil nový album: Bude to niečo nové, tvoril v Brazílii aj v Indonézii

Ak sa na tento album budeme pozerať spätne, jednoznačne si v Lukášovej diskografii nájde svoje špeciálne miesto. Tým nechceme zhadzovať predošlé albumy, ktoré máme veľmi radi, no v tomto prípade podľa nášho názoru dosiahol, čo chcel. Priniesol zmenu v rámci svojej tvorby a hudobne sa pustil do niečoho, čo doteraz nevyskúšal. Zároveň je album kontrastom jeho „feat season“, kde prinášal skôr tvrdšie trapovejšie veci s egotripovejšími textami a barmi.

Aj na Lukášov album sme sa pozreli bližšie, čerstvú recenziu nájdeš tu.

Zem sa otriasa, prichádza Separ

Album FLOWDEMORT už je za dverami. Do spustenia predpredaja 3. marca nám zostáva už naozaj iba chvíľka a Separ konečne posunul cover a tracklist svojho piateho sóla. Takýto cover vizuálne spĺňa naozaj všetky predstavy o tom, aký vibe od Separovho nového projektu všetci čakajú. Vydarená grafika z dielne WEAREFXCTORY je naozaj luxusná, ale čo však v sebe skrýva doposiaľ rovnako utajovaný zoznam skladieb?

Z tracklistu 18-tich skladieb môžeme vyčítať hneď niekoľko skvelých noviniek. Nielen, že 18 trackov je v dnešnej dobe krátkych projektov veľmi príjemná zásoba rapu, dočkáme sa zároveň už oznámeného featu s legendárnym Snoop Doggom. Okrem neho ale budeme na albume počuť aj také mená, ako Samey, Fleego, Saul, Viktor Sheen, LucaBrassi10x, Yzomandias, PTK, Alan Murin alebo aj samotný Smart!

O nových informáciách sme napísali v tomto článku.

Zrejme poslednú slohu ešte pred albumom poslal Flowdemort mladej krvi z východného Slovenska. O Oskarovi sme písali ešte začiatkom roka a podľa všetkého svoje sľuby začína plniť v plnej paráde.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame