Ektor stavia na pevných základoch, domáca scéna ho potrebuje: Ako znie nový Detektor III?

Ektor

Ektor prišiel s očakávaným albumom (Zdroj: Instagram.com/realektor)

#Tretie pokračovanie ikonického Detektora už je von 3 dni a v redakcii sme ho mali možnosť napočúvať niekoľkokrát. O Ektorovi sme dlhšie nepočuli a bol som teda veľmi zvedavý, aký projekt nám posunie a úprimne som ani nevedel, čo od neho očakávať.

Pri pohľade na tracklist nás žiadne zásadné prekvapenie nečaká. Ektor zvolil 13 skladieb, ktoré poslucháčovi ponúknu takmer 40 minút novej hudby (odmysliac si tracky, ktoré už von dal, tak trocha menej). Čo sa týka rozsahu, nie je tu čo vytknúť, nie je toho málo a zároveň to nie je ani zbytočne natiahnuté. Som rád, že domáci interpreti naozaj v poslednej dobe volia projekty bez zbytočnej vaty.

Ektor ide na istotu

Ak by som mal svoje pocity po prvých vypočutiach zhrnúť do jednej myšlienky, tak by som povedal, že Ektor ide na istotu. Počas celej svojej kariéry sa drží svojho vzorca, ktorý je špecifický a predovšetkým úspešný. Viem, že niektorí poslucháči mu možno budú vyčítať to, že nechce vybočiť z komfortných koľají a nijak výrazne neexperimentuje. Na druhej strane, prečo by to mal robiť? Prečo by mal nasilu meniť štýl, s ktorým sa stotožňuje?

Toto je Ektor, ktorý je najlepší v tom, čo robí. Jeho slová stále majú váhu, na albume nájdeme niekoľko skvelých punchlineov a oceňujem aj ucelené myšlienky podané príjemným spôsobom. Z Ektora na projekte cítim na jednej strane pokoj, dosiahnuté úspechy si užíva a občas sa retrospektívne vracia do minulosti, ktorá svojim spôsobom stále do jeho života zasahuje. Na druhej strane otvorene a nhlas pred poslucháčom premýšľa, či boli jeho kroky vždy správne, najmä vo vzťahovej oblasti, ktorú zo svojej pozície rozoberá úprimne a tak, ako nikto na domácej scéne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Drake sa stal obeťou lúpeže: Vykradli jeho 75-miliónovú vilu

Overený vzorec šľape

Čo sa týka hostí, Ektor tu zvolil len troch rapperov – Sergeia Barracudu, Pil C-ho a Dollara Prynca. S prvými dvoma menovanými už nahral výborné spolupráce a aj tento výber potvrdzuje, že Ektor išiel na istotu. Pozval si ľudí, ktorých pozná a s ktorými si hudobne sedí. U Sergeia ma baví tvrdší prejav s údernými riadkami a v tematike, ktorá mu je blízka. Pri Dollarovi mi hneď podvedome vybehla predstava, do akého beatu by to mohli chalani nahrať a moje očakávania naplnili. Myslím si, že tento track bude skvele fungovať aj na koncertoch.

Celým albumom sa všeobecne nesie pohodový vibe, ktorý v dobrom slova zmysle rozbíjajú skladby ako To Neni Hra, Mám Nervy a Pull Up. Ektor pri treťom pokračovaní ikonického albumu zvolil pomalšie beaty, spevavejší flow, jemnejšie bars, ktoré ale prezentujú často silné a možno aj temnejšie myšlienky.

Môžem sa mýliť, no z interpreta mám pocit, že presne vedel, ako chce tento album vytvoriť a ako má znieť. Niektorí rapperi tvoria viac-menej freestylovo, nedbajú na koncept a celkový obraz sa im vynára postupne pri komponovaní jednotlivých trackov. Ektor mi príde ako priamočiary a cieľavedomý hudobník, ktorý svoje kroky dobre plánuje, rap má pod kontrolou a kráča si svojim overeným vzorcom.

Od predchodcov sa líši

Nedávno mi Pil C pri listening párty jeho nového albumu povedal, že ľudia nemôžu čakať tvoj ďalší krok. Príde mi, že tohto motta sa držal aj Ektor a od predošlých Detektorov priniesol poslucháčovi zvukovo iný album, ktorý znie moderne, no zároveň sa drží pevných koreňov, na ktorých interpret stavia. Klamal by som, ak by som povedal, že mi na albume trocha nechýba moment prekvapenia. Kľudne len v podobe jedného tracku, ktorý by ma zaskočil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kontrafakt bude mať v O2 Aréne pódium za 700-tisíc eur! (VIDEO)

Samozrejme, je to len môj subjektívny postoj, ktorý nemusí byť relevantný. Vlastne aj chápem, že Ektor si chcel na projekte udržať podobný vibe a poskladať si koncept tak, ako ho poskladal. Keď som sa zamýšľal nad tým, čo by som k albumu ešte napísal, napadlo ma jedno veľké pozitívum. Najprv som počúval album vo fitku, neskôr v pokoji večer v aute a napokon aj doma. Ani raz som sa nepristihol, že by som skipoval track.

Nasadený mood mi vyhovuje a vyslovene mi tam nič nevadí, čo je pri trinástich skladbách na moje pomery prinajmenšom zvláštne. Dvojnásobne, keď z tracklistu výrazne nevystupuje žiadny singel. Bude to tým, že ma baví počúvať prezentované myšlienky v neagresívnom podaní.

Pár slov na záver

Ak ste Ektorov fanúšik, album vám odporúčam všetkými desiatimi. Nájdete na ňom všetko, čo u Ektora máme radi – silné a originálne prezentované myšlienky, uličnú tematiku, príbehy s jemnejším pohlavím a podobne. To všetko nám rapper doručil v jemnejšom, pomalšom a príjemnejšom moode. Interpret stavia na pevných základoch, je vyzretejší, nevybočuje z overených postupov a vo svojej podstate doručil to, čo som od neho očakával.

Album nie je prvoplánový, Ektor má čo poslucháčovi povedať, o čom v konečnom dôsledku svedčí aj to, že si na album nepozval veľa hostí. Domáca scéna ho potrebuje, stále je na jej vrchole a nevyzerá to, že by menšia odmlka na tom niečo zmenila.

 

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame