Najnebezpečnejšie drogy sveta: Krokodília koža aj otrasné halucinácie, je to peklo!

dievča závislé na drogách

Drogy ťa dovedú na okraj spoločnosti (Zdroj: Freepik/nomadsoul1)

#Drogy sú zlo. Známe aj menej známe omamné prostriedky, ale aj alkohol či cigarety spadajú do kategórie návykových látok, ktoré na čas privodia príjemný pocit. V konečnom dôsledku však dokážu zničiť celý tvoj život. A neraz aj celú rodinu.

Spísali sme pre teba všetky návykové látky, s ktorými sa bežne stretneš, ale je lepšie mať ich pod kontrolou. Dočítaš sa tiež, ktoré sú najnebezpečnejšie drogy na svete a prečo si ich užívaním závislí podpisujú rozsudok smrti.

Zoznam známych drog  |  Najnebezpečnejšie drogy sveta

Ktoré drogy sú najviac rozšírené?

Je ťažké povedať, ktorá z drog je najnebezpečnejšia na svete. Ale aj napriek tomu sa asi zhodneme, že všetky návykové látky sú škodlivé. A to z akéhokoľvek aspektu – či už si na nich vybuduješ ľahkú závislosť, alebo ťa doženú až do bodu, keď celú svoju existenciu zameriaš len na obstaranie drogy samotnej.

Podľa dostupných zdrojov sa vedci aktívne venujú výskumu škodlivých látok už viac ako 15 rokov. Zhodnotili viac ako 300 rôznych vzoriek liekov a omamných látok, ktoré ničia ľudské zdravie. Hlavnými „favoritmi“ tejto nelichotivej hitparády sú alkohol, tabak, heroín, metamfetamín a kokaín.

Počas posledných rokov výskumu sa do rebríčka zaradili aj niektoré syntetické kanabinoidy, ako napríklad lieky proti bolesti a lieky na predpis, medzi inými aj známy Xanax či Oxycodone.

Alkohol na prvej priečke

V nasledujúcej tabuľke magazín The Economist uverejnil zoznam Organizácie Spojených národov, ktorý uvádza najnebezpečnejšie drogy a návykové látky nielen podľa ich škodlivosti na zdravie, ale aj podľa dôsledkov, ktoré majú na širšie spoločenstvo, či už rodinu závislého, alebo celé jeho okolie. Pochopiteľne, aj z hľadiska všeobecnej dostupnosti a legálnosti, vedie samotný alkohol. V tesnom závese za ním skončil heroín, tretiu priečku obsadil kokaín (krak), pričom obidve sa považujú za silné narkotiká. 

Zoznam drog podľa ich škodlivosti, miere úmrtia a spoločenských dôsledkoch (Zdroj: Economist.com/What is the most dangerous drug?)

Alkohol

Aj napriek tomu, že je pitie alkoholu vo väčšine krajín legálne, tento nápoj sa považuje za drogu. Ako ukazuje tabuľka OSN, považuje sa dokonca za jednu z najničivejších. Závislosť na alkohole je aj na Slovensku, žiaľ, pomerne častá. 

Podľa štatistík vypil v roku 2022 každý Slovák v priemere až 86 litrov alkoholu. Až 20 % vysokoškolákov je závislých na alkohole. S touto látkou sa spája až 50 % násilných úmrtí a 30 až 50 % úmrtí pri dopravných nehodách.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Studená vojna mala potenciál kompletne vyhladiť ľudskú rasu

Konzumácia alkoholu vo svete každý rok usmrtí okolo troch miliónov ľudí, pričom zohráva úlohu aj pri 200 rôznych zraneniach a ochoreniach, ktoré sú následkom nekontrolovaného pitia.

Fentanyl

Ide o látku, ktorá môže byť 50 až 100-krát silnejšia než morfín. Využíva sa na potlačenie chronickej bolesti u dlhodobo chorých pacientov. Pritom ide o jednu z najnebezpečnejších látok, pokiaľ sa niekto stane priamo závislým. 

Zaraďuje sa totiž medzi opiáty, ktoré dokážu pôsobiť na receptory bolesti. V mozgu navodia stav extrémneho zrelaxovania a šťastia. Vo vysokých dávkach je preto vysoko návykový. Podľa vedcov je fentanyl zodpovedný až za viac ako 70 percent úmrtí, ktoré mali súvis s drogami. 

Drog sa len tak ľahko nezbavíš (Zdroj: Freepik/user6724086)

Heroín

Táto látka je pomerne rozšírená aj v našich končinách. Jeho vpichnutie alebo fajčenie je tiež návykové. Účinok heroínu na centrálny nervový systém spôsobí, že sa tvoje funkcie mozgu a dýchanie spomalia, čo môže byť pri vysokých dávkach užitej látky až život ohrozujúci stav. Dlhodobé užívanie heroínu môže spôsobiť okrem iného problémy s dýchacou sústavou či neplodnosť.

Kokaín

Aj táto látka sa, žiaľbohu, stále teší svojej popularite. Je vysoko návykový a zbaviť sa závislosti môže byť naozaj náročné. Podľa štatistík European Monitoring Centre sa počas posledných desiatich rokov zvýšil počet užívateľov o viac ako 35 percent iba v rámci samotnej Európy! 

Kokaín dokáže v dôsledku silného pôsobenia na mozog a nervový systém ovplyvniť celé telo. Dokonca až tak, že prestať s užívaním mimo lekárskeho dohľadu môže byť životunebezpečné. 

MetamfetamínMôžeš ho poznať pod pojmom krak alebo krek (z anglického crack). Je to obrovský stimulant centrálneho nervového systému, ktorý má podobné účinky ako kokaín. Dlhodobým užívaním mení systém kontroly emócií v mozgu, čo môže viesť k dlhodobým duševným a emocionálnym problémom.

Podľa Inštitútu pre drogovú závislosť (NIDA) sú úmrtia spôsobené najmä predávkovaním. V USA zaznamenali veľký nárast prípadov najmä v rokoch 2015 až 2019, keď sa počet úmrtí takmer strojnásobil!

Xanax (alprazolam)

Xanax obsauje benzodiazepín, nazývaný aj alprazolam. Benzodiazepíny, ktoré sa aj u nás používajú na liečbu úzkosti, nespavosti alebo panických atakov, sa tiež nachádzajú v našom zozname. Najznámejší (a pravdepodobne aj najdostupnejší) benzodiazepín môžeš poznať pod lekárenským označením Xanax.

Vznikol na potlačenie pocitu strachu, pretože spôsobuje zmenu chemických látok v mozgu. Jeho nekontrolovateľné užívanie môže mať fatálne následky, pretože spôsobuje vážne vedľajšie účinky. Bežne ho predpisujú psychiatri svojim pacientom, no nie je ťažké sa k nemu dopracovať aj nelegálne na ulici. Jednoduchá dostupnosť je, paradoxne, najväčšou hrozbou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Žena našla vo vedre hlavu vlastného syna: K vražde sa priznala jeho milenka, dôvod ťa zamrazí
Aj lieky sa môžu zmeniť na drogu (Zdroj: Freepik/topntp26)

Oxykodón

Táto syntetická verzia opiátov sa v medicíne využíva ako liek proti silnej až chronickej bolesti. Opiáty sú látky, ktoré sa získavajú z rastliny maku a ich úlohou je zmierňovať bolesť a navodzovať pocit potešenia a bezstarostnosti.

Hoci je veľmi účinný na úľavu od bolesti, ak sa na tohto pomocníka začneš spoliehať každý deň, môže sa stať chronicky návykovým. Závislosť na opiátoch a súvisiace úmrtia sa v posledných rokoch prudko zvýšili. Iba v Spojených štátoch každý deň zomiera približne 130 pacientov na predávkovanie touto látkou.

Ketamín

Toto silné anestetikum sa kedysi používalo ako sedatívum pre kone. Medzi mladými sa stal populárnym v 90. rokoch. Táto v kluboch rozšírená droga však prináša obrovské riziko pri svojvoľnom užití alebo pri požití vysokých dávok. V malom množstve funguje na liečbu bolesti, úzkosti a depresie. Avšak, určite si ho neber len tak pre zábavu alebo kvôli depke. 

Riziko ketamínu spočíva vo zvýšení krvného tlaku, nepravidelného srdcového rytmu, zmätenosti či zlyhávaní pečene. Závislosť na tejto látke dokáže kompletne zmeniť duševný stav človeka – spôsobuje, že ľudia pod vplyvom ketamínu robia iracionálne rozhodnutia, ktoré ich ohrozujú na živote.

(Zdroj: Freepik/sawitchayawing)

Morfín

Morfín je tiež jedno z analgetík, ktoré sa používa pri veľkých bolestiach, najmä po operáciách či u nevyliečiteľne chorých pacientov. Jeho podanie by mal vždy (ako aj pri iných liekoch) zvážiť lekár. Vo vysokých dávkach môže byť extrémne návykový. Jeho účinky bývajú podobné tým, ktoré spôsobuje heroín, napríklad intenzívne záchvaty šťastia.

Vďaka pomerne ľahkej dostupnosti je tiež jedným z liekov, ktorý sa často zneužíva. Vysoké dávky liečiva mávajú fatálne smrteľné následky, najmä v kombinácii s alkoholom. To užívateľovi doslovne odpáli centrálny nervový systém. Medzi prvotné príznaky predávkovania patrí extrémna ospalosť, dýchacie ťažkosti, vo vážnych prípadoch ťa môže dostať do kómy.

Diazapam

Ďalší z radov benzodiazepínov, známy ako Diazepam alebo Valium. V posledných rokoch je pomerne populárny, čoho príčinou môže byť aj nárast duševných ochorení. Diazepam vyvoláva pocity relaxácie a pokoja, čo môže vytvoriť závislosť, najmä v prípade ľudí trpiacich úzkosťou či depresiou. Určite nie je dlhodobým riešením na liečenie stavov, keď sa necítiš psychicky v poriadku. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zima a chlad môžu poškodiť tvoje auto: Ako ochrániš svojho tátoša?
(Zdroj: Freepik/freepik)

Najnebezpečnejšie drogy sveta

Týmto omamným látkam sa vyhni veľkým oblúkom. Ich účinky sú extrémne silné a o to ničivejšie. Často majú krycie názvy, ktoré popisujú ich efekt či škodlivé následky.

Vážka 

Látka, ktorá patrí do skupiny fenylethylamínov a spôsobuje vážne silné halucinácie. Účinkami by sa dala prirovnať k populárnemu LSD, no trip z nej si užívatelia užijú o čosi dlhšie. Zo skúseností tých, ktorí ju okúsili na vlastnom tele, ide v konečnom dôsledku o dosť dlhý a strastiplný zážitok. Nepríjemné stavy po odznení účinku môžu trvať aj viac ako tri dni. Návrat k normálu označujú ako výlet do pekla.

Soľ do kúpeľa 

Syntetická droga je pomenovaná podľa svojho skupenstva. Wellness zážitok však rozhodne nečakaj. Oficiálny názov je MDPV, stretnúť sa môžeš aj s označením „droga kanibalov“. Ide o lacnú náhradu amfetamínu alebo kokaínu, pričom má asi 10-krát väčší účinok. Už nízke dávky však, bohužiaľ, môžu spôsobiť smrť.  

Človek má po jej užití zvýšenú sexuálnu túžbu, je veľmi prívetivý, ale aj agresívny a násilný. Pod vplyvom drogy môže cítiť nesmiernu silu, čo často vedie k pokusom o samovraždu alebo násiliu na druhých ľuďoch.

Anjelsky prach

Pred pár desiatkami rokov sa využívala táto droga ako anestetikum, no pre vedľajšie účinky sa dostala na zoznam zakázaných látok. Má v praxi podobné účinky ako napríklad extáza. Užívatelia ju zvyknú kombinovať s marihuanou, ale berú ju aj vo forme roztoku, prášku či tabletiek.

Zaručí im pocity eufórie, odlúčenia od reality a zvýšenej sebadôvery. Dlhodobým užívaním však vznikajú aj rôzne psychické ochorenia, od úzkosti, cez sebapoškodzovanie, až po schizofréniu.

Krokodíl

Táto droga sa objavila aj v našich končinách, a to okolo roku 2013, keď sem prenikla z Ruska, kde je populárna od 2010. Ide o silno návykové opioidné narkotikum vyrábané z kodeínu. Zaujímavý názov krokodíl priamo vypovedá o jej účinku. V mieste vpichu totiž vzniká zrohovatená koža, následne šupinky, ktoré sa začnú olupovať. Vznikajú hlboké rany, cez ktoré sa do tela užívateľa ľahko dostane infekcia. 

Nikdy nezober drogu!

Radíme ti, aby si drogy nebral ako žart, frajerinu či únik z reality. V konečnom dôsledku ťa môžu stáť oveľa viac, stratu dôstojnosti, dôvery blízkych či tvojho vlastného života.

Ak máš v okolí človeka, ktorý trpí závislosťou na akejkoľvek návykovej látke, alebo potrebuješ pomoc ty sám, neváhaj sa obrátiť na kompetentných. Existujú rôzne linky dôvery a pomoci, na ktorých ti pomôžu dostať sa z neľahkej situácie. Určite to nenechaj len tak!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, World Health Organisation (WHO), delamere.com, economist.com
Odporúčame