Ojedinelý spôsob pomoci ľudom s posttraumatickou stresovou poruchou: Liečiť by ich mohla extáza

ružové pilulky

Na liečbu posttraumatickej stzresovej poruchy by mohla byť v budúcnosti používaná extáza (Zdroj: Unsplash/James Yarema)

#Psychoaktívne drogy ako extáza, psilocybín , LSD a ketamín sú často diskutovanou témou. Hoci ide o návykové látky, ukazuje sa, že môžu byť sľubné pri liečbe rôznych problémov duševného zdravia. V zisteniach prezentovaných na jarnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti (ACS) výskumníci informovali o výsledkoch tretej fázy klinickej štúdie z minulého roka , v ktorej sa testovala extázu spojená s terapiou na liečbu posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD). Vyzerá to tak, že výsledky sú sľubné.

Zvyčajne sa používajú antidepresíva

Prvou možnosťou liečby pre ľudí s PTSD sú zvyčajne antidepresíva selektívneho inhibítora spätného vychytávania serotonínu (SSRI), ako je Prozac. Ide o liečivá, ktoré napomáhajú dlhšiemu pôsobeniu hormónu serotonínu, nazývaného aj hormonom šťastia. Tieto lieky sa zvyčajne užívajú denne, nie sú vždy účinné a môžu mať celý rad nepríjemných vedľajších účinkov.


Dominika trpela depresiami, dnes inšpiruje okolie: O problémoch nikto netušil, keď ma hospitalizovali, bol to šok


Potenciálne negatívne vedľajšie účinky drogy, ako je nevoľnosť, boli minimálne a štúdia nezaznamenala ani dôkazy o tom, že by si účastníci vytvárali závislosť na droge. Štúdie o návykovosti extázy mali zmiešané výsledky, takže zjavný nízky výskyt závislosti v súčasnej štúdii je dôvodom na optimizmus.

Extáza je empatogén

Najnovšie údaje naznačujú, že terapia bola účinná aj u ťažko liečiteľných pacientov, ako sú pacienti s poruchami užívania drog alebo alkoholu. „Extáza je skutočne zaujímavá, pretože ide o empatogén,“ hovorí neurovedkyňa Jennifer Mitchell  z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Znamená to, že uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý vytvára pocit dôvery.

Ako už bolo spomenuté, testovanie je momentálne v tretej fáze klinickej štúdie. Predchádzajúca druhá fáza určila optimálne dávky lieku, zatiaľ čo aktuálna sa zamerala na účastníkov, ktorí sa zúčastnili osemhodinovej terapie po podaní dávky. Účastníci potom okrem týždennej terapie absolvovali dve terapeutické sedenia s odstupom jedného mesiaca.

Terapia zatiaľ nie je legálna

Pri následných vyšetreniach, ktoré prebiehali dva mesiace po ich terapii extázou, približne dve tretiny účastníkov už nespĺňali diagnostické kritériá pre PTSD. Jedna tretina účastníkov v skupine placebo plus terapie zaznamenala významné zníženie symptómov PTSD.


Párová terapia podľa úspešnej youtuberky: Partneri prezradili viac ako mali, ľudia si koncept zamilovali


Výskumníci však upozorňujú, že stále ide o ilegálnu látku a nijakým spôsobom neodporúčajú, aby sa ľudia snažili o samoliečbu prostredníctvom extázy. Aby mohla byť skutočne použitá ne terapeutické účely, musí prejsť ďalšími klinickými skúškami a aj legislatívnymi procesmi.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame